Quantcast
Channel: Pro Patria
Viewing all 7943 articles
Browse latest View live

Vladas Terleckas. Žvilgsnis į sovietinę istoriografiją apie stribus

$
0
0
voruta.lt nuotr.

Galėtų atrodyti, jog nėra reikalo raustis po rašliavą apie stribus ir tuo savaip ją reklamuoti. Bet jos analizė, gretinimas su nauja informacija įgalina nustatyti, kas labiausia norėta nuslėpti, kokios naudotos manipuliacijos.

Sistemiškai susipažinus su sovietmečio literatūra šia tema, vienareikšmiai pasakytina, kad tada nebuvo parašyta stribų istorija, neišleista darbų, kurie atitiktų bent minimalius mokslinius kriterijus. Jos nėra net daugiatomėje LSSR istorijoje, Algirdo Rakūno monografijoje „Klasių kova Lietuvije 1940-1951 m.“ Stribų istorija ištirpusi, paskendusi „klasių kovoje“. Minėtuose ir kituose rašiniuose nerasi duomenų bent apie tai, kaip 1944–1953 m. keitėsi stribų skaičius, kokios buvo šio reiškinio priežastys, kokia buvo jų tautinė ir socialinė sudėtis, kiek ir kokių darbų nuveikė. Teįstengiama deklaruoti, jog „Liaudies gynėjai, įrodydami ištikimybę savo liaudžiai, įvykdė daug drąsių žygdarbių.“ Sukrapštomas vienas kitas pavyzdys, tikras ar tariamas. Ir kodėl jie turėjo įrodinėti tą ištikimybę, kai stribai vadinti darbo žmonių ginkluotais būriais?

Taip pat bandyta nuslėpti partizaninio pasipriešinimo trukmę. A. Rakūnas mesteli: „[…] ginkluota pogrindžio […] veikla dar truks keletą pokario metų“. Kas belieka, kai kiti tikino, jog 1) „banditų“ buvo nedaug; 2) prieš juos sukilo platieji gyventojų sluoksniai ir toji kova tapo visos liaudies kova“. Na, jei liaudis sukilo, kova su partizanais turėjo baigtis greitai. Bet kodėl tada iki 1954 m. reikėjo laikyti dykaduoniavusius stribus? Pagal A. Rakūną, partizanų „teroristinė“ veikla tęsėsi ir 1951 m. Įtvirtinant „klasių kovos“ mitą, kartotas pramanas, kad ginkluoto pogrindžio daugumą „sudarė buožės ir kitų nuverstųjų išnaudotojų klasių atstovai“.

Dėtos didžiausios pastangos nuslėpti okupanto kariuomenės dalyvavimą kovose su partizanais, jau nekalbant apie jos pagrindinį vaidmenį nuslopinant ginkluotą pasipriešinimą. Šios fikcijos schema paprasta: partizanus sutriuškino stribai, ginkluotos savigynos grupės, čekistai, milicininkai, aktyvistai, gyventojai. Nuo kovų praėjus 20–35 m., vakarykščiai stribai savo „memuaruose“ kvailino skaitytojus, kad jiems, partizanų užpultiems, į pagalbą atskubėdavę aktyvistai, miestelėnai. Rietavo stribas A. Monkevičius rašė: „Sukėlėme ant kojų valsčiaus aktyvą“. Jam F. Greviškis atitarė taip: „Nežinia kuo būtų pasibaigęs užpuolimas, jei atskubėję miestelio žmonės, nebūtų išbaidę banditų“. Jei ne svetima kariuomenė, žmonės būtų padėję stribukams taip, kad greičiausiai šie būtų prabėgę ir Maskvą... A. Rakūnas – ne toks. Jis išdrįso ir cenzūra kažkodėl praleido tokią „ereziją“: pogrindžiui „smogė stiprius smūgius“ ir karinių įgulų daliniai. Tiesa, įrašė paskutinėje eilėje po stribų, savigynos grupių, milicininkų. Atrodytų, kad oficialiai neturėta tvirtos pozicijos dėl minėjimo publikacijose kariuomenės, kaip kovojusios su partizanais, jėgos. Antai 1960 m. ir 1963 m. išleistuose „dokumentų“ rinkiniuose apie dvasininkijos pasipriešinimą buvo paskelbti dviejų kunigų parodymai apie partizanų kautynes su NKVD kariuomene. Bet vėlesniame (1983 m.) leidinyje žodžio „kariuomenė“ neliko, jis pakeistas „liaudies gynėjais“. Gal prieš tai apsižioplino.

Dar vienas publikacijų apie stribus tikslas buvo ne tiek rašyti apie juos, kiek kompromituoti ir demonizuoti partizanus. Todėl rašiniai „prifarširuoti“ tikromis ir pramanytomis žudymo istorijomis, išsigalvotomis žiaurumo scenomis. A. Rakūno nurodytas partizanų aukas sutikrinus su Povilo Masilionio vardynu „Partizanų teroro aukų atminimo knyga“ paaiškėjo, kad 1947-12-04 nebuvo sušaudyta J. Noraus 6 asmenų šeima, mirtimi buvo nubaustas tik jos galva; nebuvo nužudytas Vadoklių vlsč. kažkurios apylinkės pirmininkas S. Kraujelis, nesužeista jo žmona ir vaikas. A. Rakūnas rašė, kad partizanai kėsinosi nužudyti Mičiūnų apyl. (Krekenavos vlsč.) pirmininką Zakarevičių, jį sužeidė, o žmoną ir vaiką užmušė. Gi vardyne įrašytas vienintelis Petras Zakarevičius, Mučiūnų k. kalvis.

Beje, vardyne nėra nei Mičiūnų, nei Mučiūnų kaimo. P. Masilionis, priešingai A. Rakūnui, „nekankina“ Balčių ir Putvės apylinkių pirmininkų P. Dabulskio ir J. Kuizino, „nežudo“ jų šeimų, „nepjauna“ dalgiu Raseinių apsk. paruošų agento B. Špoko, neslepia, kad jis buvo ir komsorgas, „nekirsdina“ Panemunio vlsč. pirmininko A. Nagelės galvos. A. Rakūnas gąsdino: „1948 metais sužvėrėję buožinai banditai lazdomis užmušė įstojusią į kolūkį (Kupiškio apsk. Migonių kaimas) Z. Rimkienę ir jos dukterį Stasę.“ Bet į vardyną tokios „aukos“ neįrašytos. Tai tik dalis partizanų „aukų“ istoriko nusirašytų nuo tokių „patikimų“ šaltinių, kaip antai: žurnalo „Komunistas“, LKP archyvo, pseudodokumentinių leidinių. Kaip juose buvo didinama partizanų „aukų“ statistika, kurstoma neapykanta jiems rodos ir toks pavyzdys. A. Rakūnas nusirašė LKP archyvo atsišaukimų fonde surastą „faktą“, kad Kėdainių apsk. partizanai pakorė bevardę 76 m. senutę, už „buožėms“ pataikavusio ir juos rėmusio apylinkės pirmininko kritiką. Klastočių kūrėjai nesivargino nurodyti „aukos“ pavardės, gyvenamos vietos. Kiek norėjo, tiek galėjo prišaudyti.

Viena iš sėkmingiausių partizanų operacijų – Miroslavo puolimas (1945-02-12), kurio metu sunaikino 14 represinių struktūrų narių, iš jų 12 stribų; paėmė daug ginklų – A. Rakūno knygoje pateikta kaip 19 miestelio gyventojų nužudymas. Pagal Mindaugą Pocių, žuvo 17 žmonių, iš kurių trys – komsorgo tėvai ir sesuo buvo sušaudyti namuose. Taip atsirado su tikrove nieko bendra neturinčios fikcijos.

LSSR istorijos tekstai apie stribus neverti aptarimo. Juose matome drąsius stribų veiksmus ir žiaurius „banditus“. Dalykiškiau, konkrečiau stribų istorija pateikta sovietmečio enciklopedijose. Jose rašoma apie stribų skaičiaus pokyčių priežastis, jų materialinio aprūpinimo kaitą, funkcijas, užsimenama apie į stribų būrius „prasiskverbusius svetimus elementus“, kartais buržuazinių nacionalistų pasiųstus agentus.“ Vieno straipsnio autorius(iai) „suskaičiavo“, kad „liaudies gynėjai išgelbėjo gyvybę tūkstančiams tarybinių piliečių, į kuriuos kėsinosi klasinis priešas. […] atliko svarbų vaidmenį, įveikiant klasinį priešą.“ Didžiojoje enciklopedijoje to nerašoma, abstrakčiai tepasakoma: „padėjo įgyvendinti Tarybų valdžios ūkines ir politines reformas.“ Galimai už šių traktuočių niuansų slepiasi mintis, kad partizanų pasipriešinimo nuslopinimo pagrindinė jėga buvo svetima kariuomenė.

1962–1967 m. buvo išleisti 4 žurnalistų antipartizaniniai opusėliai, kuriuose aukštinami stribai, komjaunuoliai ir niekinami partizanai. Kažkoks P. Rimkus į savo „herojaus“ lūpas įdeda tokius žodžius apie partizanus: kretinai, neapsakomai šlykštūs, pasigailėjimo neverti. Vladas Jasinskas bandė heroizuoti vieną žiaurų stribą, melagingai apkaltino partizanus nebūtomis žmogžudystėmis: Antano Pivoriūno sukapojimu kirviais, kolchozo pirmininko Petro Leišio žvėrišku nužudymu ir kt. P. Masilionio vardyne jų nėra.

XX a. 9-ojo dešimtmečio pabaigoje pasirodė buvusio stribo ir čekisto prisiminimai, kuriuos parengti padėjo literatūrinis bendraautorius bei rašinių rinkinys. Juose pasakojama apie sėkmingas kovas su partizanais, aukštinami sėbrai, viršininkai, plačiai aprašomi partizanų įvykdyti mirties nuosprendžiai, dalis iš jų – pramanai. Vakarykščio stribo L. Banevičiaus „memuarai“ – tai propagandinė beletristika, prikimšta žurnalistinių dialogų. Tarsi po 30 metų prisimintų vykusius pokalbius. Šis stribų komsorgas prisipažino: „Neapykanta žudikams mūsų širdyse didėjo ne dienomis, o valandomis.“ Jam unisonu atitarė buvęs Ukmergės apsk. stribas Edvardas Šemiota: „Pirmą kartą nukoviau banditą, ir kažkaip palengvėjo…“ Kaip jiems toli iki partizanų prisiminimų! Šiems nereikėjo žurnalistų talkos, rašė okupuotos Lietuvos istoriją, nenutylėjo dalies partizanų ir kaimiečių ydų, kritikavo „smetoninę“ Lietuvos valdžią, brėžė būsimos Lietuvos valstybės projekciją.

Kokie kovotojai buvo stribai, tokia literatūra apie juos. Apmaudu, kad stribų prisiminimai priskiriami prie istorijos šaltinių. Negi kliausimės jų išsigalvojimais apie partizanų žmogžudystes ar, pavyzdžiui, Liongino Bakučio parašyta tokia istorija: esą 1945 m. žiemą partizanai nukautų Molėtų stribų ir aktyvistų lavonus pakišo po ledu. Iš tikrųjų šie žuvo 1944-10-21, kai ežerai nebuvo pasidengę žmones keliančiu ledu.

Juk šioje, atsiprašant, literatūroje, net nebandyta pateikti stribų kovų su partizanais istorijos, nuslėptos šių samdinių įvykdytos nekaltų žmonių žiaurios žmogžudystės, sadistiškos patyčios iš miruisųjų, nuolatinis kaimo terorizavimas, brutalus elgesys su tremiamaisiais ir t. t. Masiškus gyventojų trėmimus pateisino taip: „Tai buvo efektyvi priemonė ramiam gyvenimui užtikrinti“. Vadoklių stribas Antanas Tubis išsitarė: „Siekėme žmogiško gyvenimo.“ To troško sau. 1982 m. „Švyturio“ redakcijos sukviesta grupė stribų niršo ant kritiškai juos pavaizdavusių rašytojų. Dėl to Stasys Lisauskas (tuometinis LSSR vidaus reikalų ministro pavaduotojas) įsižeidė, kritišką žodį stribų atžvilgiu sulygino su „buožių“, „gaujų“ ryšininkų šnypštimu iš pakrūmių. Rašytojus ir skaitytojus protino tokiomis tiesomis: stribai išsaugojo daug naujakurių ir aktyvistų gyvybių, į kaimą ateidavę su šautuvu, o palikdavę laikraščius, „mes patys išsaugojom žmogiškumą!“, nė vienas stribas nepraturtėjo. Matyt, gerklės buvo per plačios. „Kukliai“ nutylėjo, ką už paliktus laikraščius pasiimdavo. Kaip įprasta, pašiurpino skaitytojus pasakojimais apie šiurpias šeimų žudynes, pvz., Gerdašių k., Augustinavičių šeimos (8 asmenų). Neseniai J. Prapiestis išaiškino (pagal KGB dokumentus), kad ją ir daugiau šeimų sunaikino ne partizanai, o jų vardu – čekistai.

Iš pirmo žvilgsnio atrodo paradoksalu, kad apie dešimtmetį besitęsusią stribų epochą išleista daug mažiau literatūros, prisiminimų nei apie 1918–1919 m. bolševikmetį, 1941–1945 m. karą. Tarp kitko, įdomu ir keista, kad pavyko rasti vienintelę dokumentinę apybraižą apie naikintojų batalionus (stribų pirmtakus) rusų k. Šis Lietuvos fenomenas (literatūros skurdumas) aiškinamas menku stribų mentalitetu, neturėjimu kuo pasigirti ir daugelio nuo jų nukentėjusiųjų jausta neapykanta. Būta daugiau priežasčių. Keltinas klausimas – ką objektyvaus KGB archyvų neprieinamumo, draudimo užsiminti apie stribų nežmoniškumą, nusikaltimus buvo galima parašyti. Tautoje, akademiniuose sluoksniuose gyvavo stiprūs priešiškumo represinėms struktūroms, psichologinio atmetimo jausmai. Todėl diduma istorikų vengė imtis šios temos ir tuo susikompromituoti, patekti į mokslo užribį. Kitiems sąžinė neleido „eiti su velniu obuoliauti“. Tautos priešiškumą stribams gerai jautė aukščiausioji LSSR nomenklatūra ir ideologai. Antraip būtų neįmanoma paaiškinti, kodėl enciklopedijose buvo slepiama veikėjų čekistinė ar stribiška praeitis. Jie vadinti administracijos darbuotojais. Kaip negražu buvo neįsiklausyti į ideologo Juozo Jarmalavičiaus ištarmę „Liaudies gynėjai buvo liaudies didvyriai.“ Juk žudikais apskelbti partizanai nesigėdino ir neslėpė dalyvavimo kare su okupanto ginkluotomis jėgomis. LKP CK viršūnės ne kartą baksnojo istorikus, propagandistus aktyviau įamžinti stribų „žygdarbius“, bet šis darbas strigo. Kodėl? Galimai tokie žodžiai buvo skirti tik viešumai, o iš tikrųjų „Lietuvai tarnavę“ bijojo, kad nepaaiškėtų jų vaidmuo slopinant pasipriešinimą.

Po 1990-03-11 buvo paskelbta daug rašinių apie stribus, iš kurių išsiskiria išsamiausia, fundamentaliausia Juozo Starkausko monografija „Stribai“ (Vilnius, 2001). Reikšminga, kad istorikui, pasirėmus gausia archyvine medžiaga, pavyko parašyti išsamią stribų istoriją, išaiškinti jų skaičiaus ir sudėties pokyčius, atskleisti stribų būrių nesukomplektavimo priežastis, jų vaidmenį partizaniniame kare ir sovietizuojant Lietuvą, papildyti jų nusikaltimų sąrašą. Vertintinos autoriaus pastangos apskaičiuoti, kiek iš tikrųjų žuvo stribų. Žinant, jog sovietmečiu buvo sunaikinti stribų dalyvavimo kovinėse operacijose dienynai ir į Rusiją išvežta 16 000 naikintojų asmeninių bylų, neapleidžia abejonės dėl turimų galimybių parašyti tikrovišką stribų istoriją. Šiame straipsnių cikle bandoma J. Starkausko ir kitų tyrinėtojų darbus papildyti daugelio pasipriešinimo dalyvių, amžininkų liudijimais, prisiminimais, asmeninėmis patirtimis. Gal taip kažkiek atsiskleis stalinizmo eros Lietuvoje tvyrojusi atmosfera, žmonių tragedijos ir jų dvasinis pasaulis. Istorija nėra vien svetimųjų užrašyti tikri ir tariami faktai.

Disonansu nuskambėjo neseniai išleista Mindaugo Pociaus knyga „Kita mėnulio pusė“ (2009 m.), kurią kritikai įvertino kaip prosovietinę, antipartizanišką. Joje matomos pastangos išbalinti stribus, tai ir verčia grįžti prie stribų temos.

Šis Nepriklausomos Lietuvos istorikas nesivaržo pateikti tokį apibendrinimą: „Taigi tikrų ir tariamų kolaborantų (stribų, partinių ir sovietinių aktyvistų, civilių) bei jų artimųjų žuvo 8,3 karto daugiau negu okupantų. […] prioritetas teiktas kovai su vietiniais priešo talkininkais, o ne su svetimšaliais agresoriais.“ Išeitų, kad partizanai buvo destruktyvi jėga, didinusi mūsų tautos nuostolius. Jie neturėjo kovoti su stribais, ginti nuo jų žiauraus siautėjimo, civilių žudymo, dėl kurių žūčių taip sielojasi M. Pocius. Pagal jo mąstymą ir 8,3 karto apskaičiavimo metodiką, stribai tebuvo partizanų smurto nekaltos aukos, su žaisliniais šautuvais besivalkioję po kaimus, pamiškes. Esama pagrindo įtarti, jog M. Pocius įtaigoja mintį, kad iš viso būtų buvę geriau, jei nebūtų buvę partizanų. Svarbiausia, kad taip tuometė Lietuvos istorija apverčiama aukštyn kojomis, geriausiu atveju šešėlyje paliekamas pagrindinis žudynių iniciatorius ir kaltininkas, genocido vykdytojas – sovietinis okupantas. Nepakanka knygos pradžioje šmėkštelėjusio sakinio: „NKVD kariuomenės vykdomos žudynės tik skatino griebtis ginklo ir gintis.“ Juk ir vaikui turėtų būti aišku, kad Lietuvai išlikus nepriklausoma valstybe, nebūtų buvę nei stribų, nei partizanų, nei daugybės aukų. Ir kodėl M. Pocius vengia vartoti įprastą sąvoką „sovietinis okupantas“, o ją pakeičia abstrakcija „svetimšaliais agresoriais“? Negi Lietuvą teriojo Baltarusijos, Ukrainos, o gal Kinijos kariuomenė? Vargu ar tai tik žioplumas. Žinant visą knygos tonaciją peršasi prielaida, kad bandoma manipuliuoti istorine atmintimi, žmonių, ypač jaunimo sąmone.

Ričardas Čekutis, Rimantas Jokimaitis, Dalia Kuodytė pažymėjo, kad M. Pociaus išvados, nuostatos iš esmės atitinka sovietinio okupanto skelbtą „klasių kovos“ Lietuvoje ar pilietinio karo koncepciją. Tiesa, knygoje deklaruota, kad pasipriešinimas SSSR okupacijai nebuvo pilietinis karas, nors jo elementų ir buvę. Deja, monografijos turinys rodo ką kita.

Blogiausia, kad aptariamos išvados leidžia įtarti autorių neigiant tautos teisę į savigyną, piliečių teises ir pareigas priešintis okupantui. Jei partizanų kova su stribais, dažniausiai gynimasis nuo jų blogino žūčių „balansą, statistiką“, logiškai išeitų, kad reikėjo šiuos kolaborantus tausoti. Gal net jie buvo naudingi.



Edvardas Šiugžda. Kam tarnauja Lietuvos televizija?

$
0
0
XXI amžiaus nuotr.
Iškart po Vasario 16-osios šventės LRT. lt internto svetainėje pasirodė reklama: „Pasaulio televizijos ekranus užkariavęs „Naujasis popiežius“ Bažnyčios rūstybę užsitraukė nuo pirmos serijos“. Tiesa, panašios reklamos čia pasirodydavo jau nuo gruodžio vidurio. Buvo patraukliai parodoma, kaip italų režisieriaus Paolas Sorentinas (Paolo Sorrentino) miniserialo „Naujasis popiežius“ scenoje erotiškai šoka vien naktiniais marškiniais vilkinčios vienuolės, pridedant vaizdingą šokančių „vienuolių“ nuotrauką iš filmo (atrodo, kad tai kartojama kiekvienoje serijoje). Paaiškėja, reklamoje rodoma buvusiame Venecijos vienuolyne nufilmuota „šokėjų“ scena. Grojant trankiai muzikai ir mirgant šviesoms, maždaug 15 merginų šoka ir gundančiai sukasi šalia didžiulio šviečiančio kryžiaus. Ir išties sausio pradžioje Italijoje pasirodžius pirmajai filmo serijai, Lietuvos televizija jau nuo vasario vidurio žaibo greičiu suskubo jį demonstruoti – matyt, LRT vadovai nusprendė, kad be šio ryškiai antibažnytinio, antipopiežiško, antikatalikiško, antireliginio filmo Lietuvos žiūrovas taps dvasiškai nuskurdęs.

Įkyri reklama apie filmo „privalumus“ su gąsdinimais apie mirtis

Paolo Sorentinio filmas „Naujasis popiežius“ Lietuvos televizijos svetainėje buvo reklamuojamas tiesiog įkyriai su karštligišku uolumu. Kiekviename straipsnyje jau nuo gruodžio mėnesio svetainė LRT.lt nurodydavo filmo „privalumus“. Pirmiausia paviešinama, kokios garsios kino žvaigždės vaidina seriale. Aišku, jos vardijamos tam, kad filmas būtų dar labiau viliojantis ir kad filmas būtų žiūrimas su dar didesniu susidomėjimu, 2019 metų pabaigoje LRT.lt svetainė džiugiai aiškino, jog seriale „bus rodomi bažnyčios skandalai ir atskleidžiamos Bažnyčios tarnų paslaptys“, o, kad žiūrovas būtų dar labiau suviliotas erotiškai, paskelbta, jog filme „netrūks nei moterų, nei intrigų, nei Dievo pasekėjų veidmainiškumo“.
Svetainėje buvo perpasakota filmo „intriga“: pagal serialo siužetą, į komą panirusiam išgalvotam personažui popiežiui Pijui XIII (jį vaidina aktorius D. Lou (J. Law)) ieškoma pamaina. (Pijus XIII čia parinktas ne atsitiktinai – pagal antrojoje filmo serijoje išsakytą intrigas rezgančio kardinolo Vojelo posakį, kad reikia ieškoti naujojo popiežiaus su „tokia filosofija, kuri galėtų nuraminti Pijaus XIII garbinimą“, yra akivaizdi užuomina apie popiežių Pijų XII, pasižymėjusį kaip tik pagarba už jo pozicijas totalitarinių režimų atžvilgiu.) Kai į jo vietą išrenkamas aristokratas iš pasiturinčios šeimos Džonas Brenksas (John Brannx) (jį vaidina „žvaigždė“ Džonas Malkovičius (John Malkovich)), naujasis popiežius pasirodo melancholiškas, pavargęs nuo gyvenimo žmogus. Netrukus išrinktasis popiežius įsivelia į konfliktą su teroristine grupuote. Karštų įvykių sūkuryje netikėtai iš komos nubunda pirmasis popiežius. Tarp abiejų popiežių ima kilti įtampa. Taip trumpai pristatomas filmo turinys.

Tačiau iš pirmosios serijos matome, kad siužetas svetainėje LRT.lt perpasakotas netiksliai. Iš tiesų naujuoju popiežiumi, Pranciškumi II (analogija į dabartinį Popiežių), išrenkamas iš pradžių bevaliu pasirodęs kardinolas, netrukus įgijęs drąsias nuostatas, sutrikdo kai kuriuos jo varžovus – mat jis staiga nusprendžia į Vatikaną įsileisti imigrantus, o paskiau įsako surinkti kardinolų kryžius ar žiedus ir juos išparduoti, paliepdamas gautus pinigus išleisti vargšams. (Tai – irgi aliuzija į dabartinį popiežių Pranciškų, pasižymintį tokiais veiksmais.) Savaime suprantama, antireliginio filmo režisierius sukuria vėl naują baisią versiją: vienas nepatenkintas kardinolas, kaip jo konkurentas, nusprendžia jį nužudyti, ir Pranciškus II krinta, paveiktas slapta įdėtų nuodų. (Kokia galima baisi mirtis numatoma dabartiniam popiežiui Pranciškui!) Labai „įtaigi“ režisieriaus idėja, pakartojanti jau seniai skleidžiamą melą, esą popiežių Joną Paulių I (anot filmo režisieriaus, „aukščiausiems Vatikano ešelonams kėlusį daug problemų“) irgi nunuodijo kardinolai. Matyti, kad Bažnyčios šmeižtui tinka pačios nedoriausios fantazijos. Į mirtį pasiuntus išrinktąjį popiežių Pranciškų II, naujuoju popiežiumi, pagal reklaminį svetainės LRT.lt pasakojimą, Jonu Pauliumi III paskiriamas intelektualus dvasininkas, britų aristokratas Džonas Brenksas.

Filmo reklamos įspūdžiui sustiprinti svetainė kalbino įvairaus plauko religijotyrininkes, apie religiją išmanančias iš savo ateistinių pozicijų. Svetainėje, virtusioje antireliginiu įrankiu, jos siekė įtikinti žiūrovus, kad tikėjimo esmę „sudarantys“ popiežiaus ar kardinolų dėvimi vienos ar kitos spalvos drabužiai „labai žavi kino žiūrovą“, todėl jis, žiūrovas, „norės pasmalsauti“. Vis dėlto, tokios religiją „išmanančios“ moterys, netgi pripažinusios, kad tokių „religinių“ filmų siužetas yra išgalvotas, aiškina, jog kardinolų liturginiai drabužiai seriale esą yra tiksliai atkartoti ir tai esą „teikia labai daug žavesio žiūrovui“. Anonsas internete iš karto pakurstė būsimų žiūrovų aistras esą ir todėl, kad jie pamatė vienais apatiniais pasirodžiusį aktorių Džedą Lou (Jude Law), tad būsimi žiūrovai nekantravo, kada pasirodys pirmoji serija.

Tiesa, svetainė LRT.lt buvo priversta pripažinti, kad Venecijos arkivyskupo padėjėjas Džianmatėjus Kaputas (Gianmatteo Caputo) aiškiai apibūdino filmą: vienuolyne filmuota scena ne tik įžeidžianti ir niekinanti Bažnyčią, bet ir labai provokuojanti, kaip filmo siužetas.

Spektaklis „Vietininkas“, kerėjęs žiūrovus prieš 60 metų

Prieš 30 metų išsivadavę iš ateistinio okupacinio jungo, kažkodėl tampame įžūlaus, bjauraus LRT televizijos vadovų eksperimento dalimi. Kaip per įvairių šalių, o ypač Lietuvos, televizijas dabar sprogimo greičiu sklinda šis pamfletas, nukreiptas prieš Popiežiaus instituciją, lygiai taip maždaug prieš 60 metų, ateizmo siautėjimo laikais, ne tik okupuotoje Lietuvoje, bet ir laisvoje Vakarų visuomenėje tarp komunistuojančių intelektualų, įvairiose valstybėse sklido spektaklio „Vietininkas“ (vok. „Der Stellvertreter“, angl. „The Deputy“) sceniniai variantai. Tai buvo vokiečių autoriaus Rolfo Hochuto (Rolf Hochhut) pjesė, iš pradžių pastatyta Vakarų Berlyno Kurfiustendamo teatre. Spektaklio režisierius tuomet buvo Ervinas Piskatorius (Erwin Piscator), Vokietijos komunistų partijos narys. Būtent 31 metų Hochutas kartu su režisieriumi Piskatoriumi paleido į sceną savo antipopiežišką spektaklį „Vietininkas“. Laisvoje Europos ir amerikiečių visuomenėje greitai atsirado atskiri to spektaklio variantai, aiškinantys, kaip popiežius Pijus XII savo neveikimu tariamai prisidėjo prie Hitlerio, naikinusio žydus rasiniu pagrindu. Ir tai buvo nepaisant to, jog kaip tik Italijos fašizmo vado („dučės“) Musolinio laikais Pijus XII inicijavo ir koordinavo visą žydų gelbėjimą nuo naikinimo Romoje. Būtent popiežiaus Pijaus XII iniciatyva Bažnyčios ir vienuolynai tada tapo žydų prieglobsčiu.

„Vietininkas“ – komunistų intelektualų kūrinys

Spektaklio „Vietininkas“ atsiradimas ir jo daugkartinis inscenizavimas daugelyje šalių nebuvo atsitiktinis. Pasirodo, visą tą antipopiežišką, antikatalikišką darbą koordinavo sovietinis KGB, įvaldęs dezinformacijos meną, kaip svarbiausią priemonę visuomenės klaidinimui ir padorių žmonių šmeižimui. Beveik niekam iki tol nežinomas R. Hochutas jau nuvo tapęs komunistinių idėjų platintoju, o režisierius, 70 metų sulaukęs, E. Piskatorius buvo senas Vokietijos komunistų partijos nuo pat jos įsikūrimo 1919 metais narys, pasižymėjęs kaip intelektualas teatro scenose. Apie 1931 metus jis apsigyveno Sovietų Sąjungoje, ten jis buvo paskirtas vadinamojo Tarptautinio revoliucinių teatrų susivienijimo pirmininku su būstine Maskvoje ir teatro meną pavertė „revoliucinio proletariato“ grūdinimo priemone. Kaip NKVD agentas prieš karą jis buvo infiltruotas į JAV žvalgybą. Iš ten jis, kaip pasireiškęs antiamerikietiškoje veikloje, po skandalų spaudoje turėjo išvažiuoti į Vokietiją, Vakarų Berlyną. Ten jis pastatė spektaklį „Vietininkas“ pagal Hochuto pjesę, pasižymėjusią antipopiežiškumu ir pasiekusią įvairių sceninių apiforminimų keliose šalyse.

KGB skelbia karą katalikybei

Kodėl laisvojo pasaulio šalyse taip laisvai plito šios pjesės sceniniai pastatymai ir variantai? Čia reikia pažvelgti į tuo metu vyravusią politiką laisvojo pasaulio priešininkėje Sovietų Sąjungoje. Aleksandras Sacharovskis, naujasis sovietų žvalgybos užsienyje vadovas, buvęs rumunų saugumo Securitate vyriausiasis patarėjas, 1959 metais pakvietė Chruščiovą į Rumuniją, kad jis su jos kompartijos vadovu aptartų Rumunijos bendradarbiavimą apšmeižiant popiežių Pijų XII. Chruščiovas, paskelbęs naująjį karą religijai, siekė pakenkti katalikybei ir popiežiui Pijui XII, nes šis po karo tapo pirmuoju popiežiumi, pasmerkusiu komunistus ir atskyrusiu juos nuo Bažnyčios. (Popiežius Jonas XXIII nuėjo dar toliau – 1959 metais jis išleido Dekretą, patvirtinantį ir sustiprinantį Pijaus XII Dekretą, ir uždraudė katalikams balsuoti už komunistus ar kaip nors padėti jiems.) Chruščiovas, sunaikindamas dar likusias kai kurias stačiatikių bažnyčias Rusijoje (aišku, prieš bažnyčią, ypač Katalikų Bažnyčią, jis kovojo ir kitose respublikose – tereikia prisiminti 1961 metais uždarytą baigti statyti Klaipėdos bažnyčią ir nuteistus ją stačiusius dvasininkus) ir taip priversdamas Rusijos Stačiatikių Bažnyčios vyresnybę paklusti komunistinei ateistinei valdžiai, nusprendė smogti Romos Katalikų Bažnyčiai, atiduodamas savo anatemai Romos popiežių, visiškai iškreipdamas popiežiaus Pijaus XII praeitį. Sovietų Sąjungos ir Rumunijos komunistų vadai planavo iškreipti Pijaus XII praeitį, pateikus jį ne žydų gynėju, o jų neapkentėju, ir taip sukompromituoti Vatikaną.

Pijaus XII šmeižimui pirmiausia buvo stengiamasi surasti žvalgybos informacijos, siekiant skleisti visam pasauliui gandus apie Pijų XII, kaip „Hitlerio popiežių“, kuris dar neseniai buvo miręs ir nebūtų galėjęs apsiginti. Buvo siekiama įrodyti, kad po Pirmojo pasaulinio karo dirbdamas nuncijumi Vokietijoje jis „užsikrėtė“ nacizmo virusu. Tikroji tiesa buvo visai kitokia: kaip tik nuncijus smerkė nacizmą, todėl tokio pobūdžio „informacija“ nerrukus pavirto nieku. Tada šmeižikiškos versijos apie popiežių Chruščiovas ėmėsi sumaniau, pavesdamas sovietiniam KGB ir kitų komunistinių šalių saugumo tarnyboms skleisti tariamus atradimus Vatikane, esą jame surasti dokumentai rodo, jog popiežius pasitarnavo Hitleriui. 1960 metų vasarį Chruščiovas oficialiai patvirtino bendrą SSKP ir KGB operatyvinį planą Vakarų Europoje sugriauti moralinį Vatikano autoritetą. Tiesa, Kremlius jau nuo 1945 metų slapta kariavo prieš Vatikaną, iškraipydamas faktus apie daugelį jo dvasininkų ir aukštųjų dvasininkų atstovus Sovietų Sąjungoje ir užimtose savo teritorijose, „išvaduotose“ karo pabaigoje. Kremlius iškeldavo jiems melagingus kaltinimus nacių kariniais nusikaltimais arba priešinimusi „taikiems“ komunistų valdžios vykdomiems procesams – kaip Rusijoje, taip ir Lietuvoje ar kitose okupuotose teritorijose daugybė dvasininkų buvo ištremta į Sibirą, uždaryta į kalėjimus ar sušaudyta. Dabar, 1960 metais, Kremliui prireikė, kad KGB apšmeižtų Vatikaną jo paties teritorijoje, tam panaudojus savo dvasininkus.

Planą surezgė KGB vadovas Aleksandras Šelepinas ir SSKP CK Politbiuro narys, atsakingas už tarptautinę politiką, ir Aleksiejus Kiričenka, panaudodami Stalino 1945 metais išsakytą idėją Pijų XII pavaizduoti „Hitlerio popiežiumi“. Tada Šelepinas ir Kiričenka priėjo prie išvados, kad tendencingas faktų iškraipymas Pijaus XII atžvilgiu turėjo remtis beletrizuotu scenarijumi, sutvirtinus tikrais, nežymiai pertaisytais Vatikano dokumentais, nepriklausomai nuo to, ar jie buvo susieti su Pijumi XII ar nebuvo. KGB reikėjo užsitikrinti tik keliais tikrais Vatikano dokumentais, siekiant suteikti visai operacijai tikrumo aurą, t.y. reikėjo „tiesos grūdo“. Kadangi Rumunijoje gyvavo skaitlinga Romos katalikų bendruomenė, todėl į ją ir užsienio žvalgybą buvo kreiptasi pagalbos. Taip rumuniškoji KGB operacijos prieš Pijų XII dalis buvo pavadinta „Vieta-12“, susiejus su popiežiumi, užėmusiu vietą Šv. Petro aikštėje, ir pačiu Pijumi XII.

Per komunistinio saugumo agentūrą įmantriais būdais buvo gautas Vatikano sutikimas duoti Rumunijos užsienio žvalgybai priėjimą prie jo dokumentų. 1952 metais KGB infiltravo į Vatikaną savo agentą italą kunigą Aligjerį Tondį (Alighieri Tondi), popiežiskosios Gregoriano akademijos Vatikane profesorių (1952 metais jis buvo metęs kunigystę, įstojęs į komunistų partiją ir civiliškai susituokęs su ilgamete komunistų atstove Italijos senate, vėliau, po 1980 metų, grįžo prie katalikybės ir netgi, mirus žmonai, vėl tapo kunigu). Be to, du Lietuvos SSR KGB pasiųsti agentai „Antanas“ ir „Vidmantas“ mokėsi Popiežiškajame Gregoriano universitete, o dar du, „Daktaras“ ir „Žibutė“, sugebėjo dalyvauti Vatikano komisijos, skirtos kanonų teisės reformai, posėdžiuose (žymaus katalikų tyrėjo Džordžo Veigelio (George Weigel) duomenimis). Komunistinės Lenkijos žvalgyba į Vatikaną infiltravo savo vyskupą. Rumunijos žvalgyba pasirinko infiltruoti tris dvasininkus agentus (iš jų šiuo metu išaiškintas yra tik tėvas Pranciškus Juozapas Pelas, užverbuotas 1950 metais jam patekus į kalėjimą), kurie nufotografavo kai kuriuos neesminius dokumentus, o juosteles pasiuntė KGB vadovybei. Nors šie dokumentai netgi neturėjo jokios Pijų XII kompromituojančios informacijos, jie tarsi pakėlė patikimumo lygį visai šiai falsifikavimo operacijai.

Intelektualai įkalčių Pijui XII neranda, tačiau...

Taigi sovietinis KGB kartu su kitų komunistinio bloko šalių saugumo tarnybomis tarp Vatikano dokumentų uoliai ieškojo „įkalčių“, jog Pijus XII Musolinio ir Hitlerio laikais veikė prieš žydus. Ir nors jų nerado, vis vien buvo nutarta, jei ne dokumentais „demaskuoti popiežiaus nusikalstamą tylėjimą“, tai bent kitais, „meniniais“ būdais visuomenėje paskleisti šmeižikišką informaciją straipsnių ar spektaklių pavidalu. Laisvoje visuomenėje tai nebuvo sunku padaryti, nes joje laisvai veikė tiek komunistinių pažiūrų intelektualai, tiek KGB apmokami agentai. Tokie ir buvo tiek R. Hochutas, tiek E. Piskatorius, tiek prancūzų, amerikiečių ar italų komunistai intelektualai, vertę į šias kalbas ir statę pragaištingąjį „Vietininką“ bei visuomenėje skleidę antipopiežiškosios pjesės nuostatas apie Pijų XII. Spektaklis įvairiausiais variantais apie 1963–1964 metus pasirodė Prancūzijoje, Italijoje, Amerikoje ir, aišku, Maskvoje, kur, kaip skelbiama, žmonės stovėdavo eilėse, kad gautų bilietus.

Išgalvotos „Bažnyčios paslaptys“

Sunku suprasti, kaip Italijoje ar kitur užsienyje surandama aktorių, nevengiančių vaidinti nepadoriuose antibažnytiniuose filmuose. Kai Roma, Italijos sostinė, yra tapusi katalikybės centru, iš jos dažnai plaukia antikatalikiški pramanai, o laisvamaniški meno kūriniai neparodo tikėjimo prasmės gilumo. Juk tokio filmo, kaip „Naujasis popiežius“, režisierius, besigiriantis parodyti Bažnyčios „paslaptis“, niekaip neparodo tikrosios Katalikų Bažnyčios veiklos, jam svarbu tik kurti meną pagal savo ateistinį ar dorovinį iškrypimą. Filme išties pilna antireliginių, moralę griaunančių motyvų: ir erotinį šokį priešais kryžių šokančios vienuolės, ir rūkantys kardinolai ar vienuolės ir vienuoliai, ir erotiškai krūtinę prieš vienuolius praskleidžianti bei kojas apnuoginanti Vatikano pareigūnė, noriai pasiduodanti seksualinio iškrypėlio norams bei sugebanti „savo žavesiu“ paveikti naujojo popiežiaus rinkimus, ir besimeldžiantys kardinolai, besikreipiantys į Dievą, kad išrinktų gerą popiežių, ir priešingai, kiti kardinolai, besimeldžiantys, kad išrinktų popiežių, suteiksiantį laisvę ir pagarbą homoseksualams, ir pan. O kai po Pijaus XIII išrenkamas Pranciškus II, kuris įsileidžia imigrantus, išdalina kardinolų žiedus neturtėliams, jį nužudo, aišku, kas – kardinolas (išgalvota pavarde Andželas Vojelas, Vatikano valstybės sekretorius, viską apskaičiuojantis ir toliau planuojantis, kaip išrinkti popiežiumi jam tinkantį serą Džoną Bruksą (John Broox), kuris, kaip pasirodo, neatsisako ir homoseksualių santykių, bet kuris laikysis garsiojo „vidurio kelio“), kaip ir tinka antibažnytiniam antireliginiam blogiausio skonio filmui, nors ir įvilktam į meniškumo skraistes. Filme gausu ir seksualių bei homoseksualių santykiavimo scenų, įvilktų į „menines“ išraiškas, siekiant įteigti, kad visa tai būdinga aukštiesiems Bažnyčios dvasininkams. Taip filme kuriamos „paslaptingosios“ „Bažnyčios paslaptys“, antireliginė epidemija, siekiant sukurstyti aistrą kuo plačiau paskleisti išgalvotas antipopiežiško filmo nuostatas. Dažnai tokiam režisieriui ar rašytojui, tiktų lietuviškas posakis: „Arti bažnyčia, toli Dievas“.

Lietuvos televizija paklusniai šoka pagal seną ateistų dūdelę

Tačiau pagal kieno užgaidas Lietuvos „visuomeninei“ televizijai tampa privalu rodyti tikinčiuosius ar apskritai visą visuomenę piktinančius erotiniais ar seksistiniais šleikštuliais perpildytus kino filmus, kuriuose su savo psichika susitvarkyti nesugebantis režisierius nepajėgia nieko pozityvaus įžvelgti 2000 metų Katalikų Bažnyčios istorijoje? Nejaugi mes, lietuviai, neatpažįstame, kad panašių filmų demonstravimas nestiprina visuomenės, bet talkina tiems mūsų buvusiems priešams, kurie siekė mumyse išnaikinti ir tautiškumą, ir tikėjimą? Beje, po 1960 metų tai vyko ir Vakarų pasaulyje su KGB inspiruotu spektakliu „Vietininkas“. Ateistinis antibažnytinis nukrypimas seniai paskendo buvusios imperijos griuvėsiuose: Rusija, trypusi tikėjimą, atsigauna savo prisikeliančiu tikėjimu. Tačiau Rusija, kaip jau seniai įprasta, religiją pajungia valstybei. Stačiatikybė buvo valstybinė religija, paklusni carinės valdžios institucija, paskiau, jau gerokai suniokota, – diktatoriui Stalinui ir tiems, kurie valdė po jo, tačiau katalikybė, kaip Vakarų Europos kultūros nešėja, Rusijai išlieka svarbiausias priešas kaip Stalino, Chruščiovo ar Andropovo laikais, todėl dabar ir siekiama katalikybę sumenkinti, paniekinti, pažeminti. Ir tai labai naudinga nacionalistiniams Rusijos sluoksniams, atėjusiems iš komunistinių laikų. Kaip buvo niekinamas popiežius Pijus XII už savo nuoseklų antinacistinį ir antikomunistinį nusistatymą, taip dabar popiežiaus valdžia Rusijai yra didžiulis priešas. Šitą tuometinio KGB darbą dabar tęsia FSB (Rusijos Federalinė saugumo tarnyba, KGB teisių perėmėja). Tai nejaugi mes atgaivinsime tą šlykščiausių formų ateizmą antipopiežiniame filme, atmieštame seksualinio iškrypimo „menu“? Apgailėtina, kad LRT televizija taip neatsakingai elgiasi su savo žiūrovais, reklamuodama ateistinius režisierius ir klaidindama žiūrovus antibažnytiniais filmais. Turime suprasti, kad „Naujojo popiežiaus“ pobūdžio filmai ar praėjusiame amžiuje pasklidę spektaklio „Vietininkas“ variantai buvo sukurpti vykdant KGB tikslus sumenkinti Katalikų Bažnyčios įtaką pasauliui.

„Neik su velniu obuoliauti“

Ir nors pasirodžius pirmajai „Naujojo popiežiaus“ serijai, serialo gerbėjai socialiniuose tinkluose ėmė esą girti kūrėjų darbą, tačiau jiems galima patarti lietuviška patarle: „Neik su velniu obuoliauti“, nes net ir Italijoje, katalikybės tvirtovėje, gyvenančiam ir savo tuščią garbę siekiančiam parodyti režisieriui tinka aukščiau minėtas lietuviškas posakis: „arti bažnyčia, toli Dievas“. Tikėtina, kad skleidžiant panašų filmų prieš judaizmą, žydai netylėtų ir sukeltų pasaulinį triukšmą, neleisdami tyčiotis iš jiems šventų dalykų. Lietuvos televizijos vadovai turėtų suprasti, kad reklamuodami ir demonstruodami antikatalikišką filmą, rodo svetimoje šalyje KGB (FSB) ir ateistų sukurtą niekalą, siekiantį sugriauti 2000 metų kultūrą. Argi LRT vadovai, skleisdami visuomenės tvirtumą silpninančius filmus, galvoja, kad Lietuva stiprės? Ne, to nebus. Tai rodo ir mums priskiriamos prognozės apie mūsų tautos nykimą tiek demografine, tiek emigracine išsivaikščiojimo po įvairius kraštus prasme.

Zigmas Tamakauskas. Aleksandras Stulginskis - taurios asmenybės Prezidentas

$
0
0
Lėtai per Kauno katedros centrinę navą prie Didžiojo altoriaus artinasi mįslingo veido išraiškos gana žvalus senelis. Atėjęs į presbiteriją, kur tvarkingai išrikiuotos suolų eilės, stabteli, persižegnoja, akių žvilgsnį nukreipdamas į Nukryžiuotąjį, susimąstęs pamažu atsisėda, rankomis pasiremia galvą. Pasigirdus sklindančiai giesmei „Dievas – mūsų prieglauda ir stiprybė“ vėl kilsteli galvą į altoriaus viršuje esantį Kryžių. Akių žvilgsnis nukrypsta vėl į Nukryžiuotąjį, kuris gal priminė jam ir sovietinio okupanto nukryžiuotą Lietuvą, jos žmonių auką, kančią, tremties gulagus. Tai tas pats Kryžius, kaip toje maldos giesmėje, padėjo išlaikyti nepalūžusią dvasios stiprybę, tikėjimą, Lietuvos prisikėlimo viltį. Juk ir Kristus per Kryžių prisikėlė... Kryžius garbingojo Prisikėlimo ženklas, susijęs su didžia viltimi. Tos vilties taip tada reikėjo...

Mažai kas tuomet težinojo, kad šis savo įprastu takeliu prie Didžiojo altoriaus žengiantis susimąstęs žmogus – buvęs iškilusis Lietuvos Respublikos Prezidentas, vėliau penkiolikos metų sovietinių lagerių belaisvis - Aleksandras Stulginskis. Jis per savo gyvenimo kelią, koks jis bebuvęs, visada žengė su giliu Tikėjimu širdyje. Jokie vergovės pančiai neįstengė supančioti jo dvasios gyvybingumo, neįstengė nuslopinti ir iš tolių sklidusio pavasario pranašo - vieversėlio giesmės aido... 

Šiais metais vasario 26-ją mūsų kaimo sodžiaus artojėlių draugas ir palydovas vieversys, nešantis ant savo sparnų pavasarį į Lietuvą, gal būtų sveikinęs savo giesme Aleksandrą Stulginskį jau 135-ąjį kartą. Aleksandras ir gimė tik dvi dienas pavėlavęs nuo tradiciškai nustatytos Vieversio - krikščioniškos šventojo Motiejaus - dienos. 

Audronės Baronienės nuotr.
Šį kartą dėl apsiniaukusio dangaus, krapnojančio lietumi, grįžusio į Lietuvą vieversio giesmės neteko išgirsti. Su Lietuvos krikščionių demokratų bendrijos Kauno skyriaus būriu pasveikinome Prezidento Aleksandro Stulginskio 135-ąjį gimtadienį prie jo kapo Panemunės kapinėse, jausdami jo dvasinį artumą. Pagerbėme Prezidentą ir greta jo besiilsiančią amžinuoju miegu jo ištikimą gyvenimo draugę Onutę, sukalbėdami maldą, padėdami mūsų širdžių ženklu paženklintas žydinčių gėlių puokštes , sugiedodami Lietuvos himną. Uždegėme ir atsineštas žvakeles. Jų liepsnelės tarsi nušvito Viešpaties namų skleidžiama šviesa, Prezidento nuveiktų didžių darbų gyva atmintimi.

Aleksandras Stulginskis gimė dvaro kumečių šeimoje 1885 metais Raseinių apskrities Kaltinėnų valsčiuje. Tėvai, vyresnių į JAV išvykusių vaikų padedami, nuomavo nedidelį ūkelį. Jis buvo dvyliktas vaikas šeimoje. Aleksandrui baigus Kaltinėnų pradinę mokyklą mirė mama. Tėvas, nenorėjęs toliau ūkininkauti, savo užgyventą turtą išdalijo vaikams. Jauniausiajam sūnui Aleksandrui atiteko arklys. Jį pardavęs už 40 rublių – tuos pinigus skyrė savo mokslui Liepojos gimnazijoje. Toliau mokėsi Žemaičių kunigų seminarijoje Kaune. Baigęs ją, paprašė seminarijos vadovybės, kad ši atidėtų kunigo šventimus ir leistų toliau studijuoti bei apsispręsti dėl pačios kunigystės pašaukimo. Tai buvo tikras sąžiningo žmogaus žingsnis. Gavęs prašomą sutikimą, savo teologines bei filosofines žinias gilino Austrijos tėvų jėzuitų universitete. Po metų nusprendė likti pasauliečiu ir įstojo į Halės žemės ūkio institutą, kurį baigė 1913 metais. Dar studijuodamas, A. Stulginskis daug rašė lietuviškam savaitraščiui „Vienybė“, paskui dirbdamas agronomu redagavo jo priedą „Viensėdis“.

Padedamas tuometinės Rusijos dūmos atstovo Martyno Yčo, išsirūpino darbą Lietuvoje – dirbo Alytaus rajoniniu agronomu.

Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, A. Stulginskis apsigyveno Vilniuje ir aktyviai dalyvavo lietuvių visuomeninėje veikloje: 1915 metais suorganizavo Pedagogikos kursus ruošti pradinių mokyklų mokytojams, pirmininkavo atgaivintai švietimo draugijai „Rytas“, dalyvavo Lietuvių komitete nukentėjusiems nuo karo šelpti. 1918 metais pradėjo leisti laikraštį „Ūkininkas“, kurį pats ir redagavo. Su jo vardu yra susijęs 1918 – 1919 metais išleistas „Ūkininko kalendorius“.

Aleksandras Stulginskis savo aktyvia veikla įsitraukė ir į lietuvių politinį gyvenimą. Jis – vienas iš Lietuvos krikščionių demokratų partijos steigėjų ir jos programos kūrėjų, 1917 metais išrinktas šios partijos pirmininku. Jis su kitais tuometiniais žymiais lietuviais raštu kreipėsi į JAV prezidentą Vilsoną Rusijos pavergtų tautų laisvės reikalu. Taip pat jis aktyviai dalyvavo rengiant 1917 metais Lietuvių konferenciją Vilniuje buvusio Operos teatro patalpose Basanavičiaus gatvėje. Jis džiaugėsi čia susirinkusių žmonių entuziazmu, žmonėmis, ruošusiais dirvą atkurti Lietuvos valstybę, džiaugėsi tuomet nors dar laikinos dvispalvės vėliavos pakėlimu. Jis rašė: 

Prie teatro įkasta į žemę labai aukšta kartis, ant kurios plevėsavo didelė Lietuvos tautinė vėliava. Teatro vidus gausiai išpuoštas mažytėmis tautinėmis vėliavėlėmis. Lietuviai, kurie iki šiol negalėjo pasirodyti kaip tauta, su tautinėm emblemom, dabar labai apsidžiaugė, kad štai jie, kaip ir visos nepriklausomos kultūringos tautos, šį svarbų ir iškilmingą momentą demonstruoja savo tautinę vėliavą senojoj Lietuvos sostinėje Vilniuje. Kokia laimė.

Konferencija Aleksandrą Stulginskį išrinko į Lietuvos Tarybą, kuriai buvo iškeltas svarbiausias uždavinys – atkurti Lietuvos valstybę. Jis drauge su kitais Tarybos nariais pasirašė garsųjį 1918 metų Vasario 16-tosios Aktą, rūpinosi krikščioniškos demokratijos idėjų plėtojimu ir įgyvendinimu, lietuviškos policijos ir lietuviškos kariuomenės organizavimu. A. Stulginskis reikalavo, kad kariuomenės vadais būtų susipratę lietuviai, savo krašto patriotai, neabejingi žmonės Lietuvos nepriklausomybei. Šis reikalavimas turėjo pagrindo, nes jaunai Lietuvos kariuomenei netrukus reikėjo susiremti su rusų bolševikine raudonąja armija, bermontininkais ir lenkų agresoriais, norėjusiais sužlugdyti Lietuvos nepriklausomybę, Vasario 16-tosios Akto idėjų įgyvendinimą. Kariuomenę mūšiui prieš geriau ginkluotą ir skaitlingesnę priešo kariuomenę galėjo įkvėpti tik pasiaukoję, energingi, Lietuvai atsidavę vadai. 

1920 metais Steigiamojo Seimo rinkimus laimėjo Aleksandro Stulginskio vadovaujamas Lietuvos krikščionių demokratų blokas. Tuomet Vaižgantas rašė: Dieve brangus, lietuviškas Steigiamojo Seimo susirinkimas. Ar patikėtina? Ar tai ne sapnas? Kokiomis virpančiomis širdimis mes jo laukėme – netikėdami, kad galime tokios laimės sulaukti. 

Steigiamojo Seimo pirmininku išrenkamas Aleksandras Stulginskis. Jis tada savo tartame žodyje kalbėjo: Narsi mūsų kariuomenė jau suskubo pašalinti iš mūsų krašto kai kuriuos priešus ir tikimės, jog ji nepadės ginklo tol, kol visa Lietuva nebus atvaduota. Žemės reforma Lietuvoj – neatidėliotinas klausimas. Greta didelių dvarų skursta bežemių ir mažažemių minios. Lietuvos demokratinėje respublikoje neturės būt sūnų ir posūnių. Lietuva niekam nebus pamotė. Mokslas turi būti prieinamas ne tik didžiūnų rūmams, bet ir kaimų bakūžėms... 

Steigiamasis Seimas vienu iš pirmųjų klausimų priėmė Nepriklausomybės Deklaraciją, patvirtinusią 1918 metų Vasario 16-tosios Lietuvos Nepriklausomybės Aktą, respublikinę valdymo sistemą: Lietuvos Steigiamasis Seimas, reikšdamas Lietuvos žmonių valią, skelbia esant atstatytą nepriklausomą Lietuvos valstybę kaip demokratinę respubliką etnografinėm sienom ir laisvą nuo visų valstybinių ryšių, kurie yra buvę su kitom valstybėm.

Steigiamajam Seimui priėmus Laikinąją Lietuvos valstybės konstituciją, kuri numatė, kad Steigiamojo Seimo pirmininkas eina ir valstybės Prezidento pareigas, Aleksandras Stulginskis 1920 metų birželio 19 dieną tapo pirmuoju konstituciniu Lietuvos Respublikos Prezidentu.

1922 metais spalio mėn. įvyko Pirmojo Seimo rinkimai. Daugiausiai balsų gavo Lietuvos krikščionių demokratų blokas. Pagal jau patvirtintą Nuolatinę Lietuvos valstybės konstituciją 1922 m. gruodžio mėn. 21 dieną Lietuvos Respublikos Prezidentu absoliučia Seimo narių balsų dauguma išrenkamas Aleksandras Stulginskis. Jis tarė tokius priesaikos žodžius: Aš, Aleksandras Stulginskis, prisiekiu Visagaliui Dievui, Trejybėje vienam esančiam, visomis savo pajėgomis rūpintis Respublikos ir Tautos gerove, saugoti Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai eiti savo pareigas ir būti visiems lygiai teisingas. Taip man, Dieve, padėk. Amen.

Rinkimai į Antrąjį Seimą įvyko 1923 metais gegužės mėnesį. Vėl daugiausiai balsų surinko krikščionių demokratų blokas. Tų pačių metų birželio 19 dieną Seimas Lietuvos Respublikos Prezidentu perrinko Aleksandrą Stulginskį.

Aleksandras Stulginskis visada pasižymėjo dideliu darbštumu ir pareigingumu. Jis ir valstybiniame gyvenime vadovavosi tomis pačiomis savybėmis laikydamasis krikščioniškosios demokratijos principų. Jau tada jis stengėsi atgimstančią Lietuvą įtraukti į Vakarų valstybių gretas. Jam prezidentaujant buvo išleisti visi pagrindiniai Lietuvos įstatymai, suorganizuoti mūsų tautinės kultūros židiniai, padėti ūkinio gyvenimo pagrindai. Per jo valdymo šešerius metus buvo įtvirtinta Lietuvos nepriklausomybė, atgautas Klaipėdos kraštas, atkurta ekonomika, įvykdyta garsioji žemės reforma, įkurtas Lietuvos universitetas, pastatyta daug mokyklų, įvesta stipri to meto valiuta - lietuviškas pinigas litas, buvo priimta Lietuvos valstybės Konstitucija, Jungtinės Tautos pripažino Lietuvos valstybę. Asmeniniame gyvenime Prezidentas buvo nepaprastai kuklus, nemėgo pramogų, pobūvių, buvo mažakalbis, nuveikęs didelius darbus Lietuvos labui.

Kazys Grinius, priimdamas iš A.Stulginskio prezidento pareigas, pasakė: Tamstai prezidentaujant, Lietuvos žemių rinkimas ženkliai pažengė pirmyn, Lietuvos garbė yra pakelta viso pasaulio akyse. 

Aleksandras Stulginskis reiškėsi ir Trečiojo Seimo darbe - jis buvo išrinktas to Seimo pirmininku. Po 1927 metų balandžio 12 dienos Seimo paleidimo A. Stulginskis, pasiskolinęs pinigų, nusipirko Kretingos rajone – Jokūbave - apleistą dvarą ir išvyko ten ūkininkauti. Prelatas Mykolas Krupavičius apie A.Stulginskį, kaip ūkininką, rašė: Kelis kartus buvau aplankęs naują, įdomų, iš prezidentų išėjusį ūkininką, bet nė karto neradau jo bepavėžiaujančio ar ištaikingai fotely išsitiesusio, savo rūmeliuose nerūpestingai laiką leidžiančio, kaip buvo pratę seni dvarininkai elgtis. Jų vietą užėmė lietuvis ir jis įnešė į rūmus lietuviško ūkininko tradicijas ir rūpestingumą. Kiek kartų jį aplankydavau, tiek kartų jį rasdavau laukuose vienmarškinį, basą, paraitotomis kelnėmis ir rankovėmis prie tokių darbų, kokius darbymečiu dirba kiekvienas ūkininkas. Sąžiningas prezidentas pasidarė sąžiningu ūkininku. 

Atėjo 1940 metai – sovietinis imperializmas ištiesęs savo grobuoniškus nagus okupavo Lietuvą. Pravirko mūsų Rūpintojėlis Lietuvos žmonių kančių ašaromis. 1941 metų birželio 8-tos dienos rytmety buvo suimtas ir Aleksandras Stulginskis su savo žmona Onute. Teko pergyventi visus sovietinių lagerių baisumus – buvo nekaltas nuteistas dvidešimt penkeriems metams katorgos darbų. Teko iškęsti fizinį ir moralinį pažeminimą: čekistai jį specialiai laikė tarp vagių ir banditų. Per stebuklą liko gyvas. Po Stalino mirties 1954 metais iš kalėjimo buvo paleistas ir nutremtas į Komiją.
Praėjus 15 metų nuo suėmimo – 1956 m. gruodžio mėnesį - A.Stulginskiui ir jo žmonai buvo leista grįžti į Lietuvą. Įsidarbino Vytėnų sodininkystės daržininkystės bandymų stotyje. Apie savo gyvenimą jis rašė: Kambariuką mes turime 2,5 x 2,5 m didumo. Talpinamės. Bendrai imant, jaučiuosi neblogai. Turime nusipirkę sofą senelei gulėti, o aš guliu sudedamoj lovutėje. G. paskolino staliuką, kėdę - tai visi mūsų baldai... Tačiau sovietinis teroras nesiliovė: po dviejų metų už atsisakymą parašyti prisiminimus, juodinančius prieškario Lietuvos Respubliką, buvo atleistas iš darbo, motyvuojant „pensijos paskyrimu...“ O ta pensija, kaip rašė A. Stulginskis, „dviems-trims dienoms pragyventi užtektų, akių mulkinimas“. 

1962 metais liepos 18 d. mirė Aleksandro Stulginskio žmona, kilniai talkinusi jo gyvenimo kelyje. Liko vienišas, bet nepalaužtas. Jis susirašinėja su užsienyje gyvenančia savo dukra Aldona, medike. Ji savo siunčiamais siuntiniais neleido tėvui badauti. Jis savo laiškuose skatino savo anūkėlę Ramunę siekti mokslo, būti tikra lietuvaite. Mūsų lietuvių maža, mes galime iškilti tik savo mokslu, gabumais, darbštumu– rašė jai senelis. 

Prezidentas Aleksandras Stulginskis mirė 1969 m. rugsėjo mėn. 22-ją dieną, palikęs mums didelio pasiaukojimo dirbti Lietuvai pavyzdį. Norėtume, kad šio iškilaus žmogaus šviesus paveikslas būtų gyvas ir mūsų jaunimo, moksleivių širdyse. Dėl to turėtų sukrusti mūsų mokyklų vadovai, pedagogai, pilietinį ugdymą daugiau nukreipdami patriotizmo ugdymo kryptimi. Reikėtų mums visiems ilgiau pasigilinti į jo taurią asmenybę, į jo dvasios kilnumą, į tai, kas daro žmogų didų ir nemirtingą. A. Stulginskio tvirtas tikėjimas Dievu bei savo Tėvynės – Lietuvos gyvybingumu padėjo jam ištverti visus gyvenimo sunkumus. Prisimintina jau mūsų minėto prelato kunigo M. Krupavičiaus mintis: Kiekvienam lietuviui jo šviesi asmenybė turi būti sektinu pavyzdžiu ir rodikliu, kuriuo keliu eiti ir kuria programa vaduotis. Tik stulginskinis kelias ir jo darbų ir gyvenimo pavyzdys lietuvį padarys savo vardo vertu ir savo pasirinktų idealų pilnutiniu įgyvendintoju bei vertingu savo tautos ir Tėvynės nariu.

Prezidento Aleksandro Stulginskio gyvenimo žingsnių, jo kilnių darbų pavyzdžiu turėtų sekti ir mūsų visuomenė, mūsų politikai, išlaikydami bei puoselėdami savo dvasinę kultūrą, tautines krikščioniškas vertybes, istorinę atmintį, savo papročius ir tradicijas.



Globali katastrofa: 260 mln. krikščionių pasaulyje patiria didžiulius persekiojimus

$
0
0
Krikščionių persekiojimas visame pasaulyje pasiekė beprecedentį lygį: „260 ml. krikščionių patiria didžiulus persekiojimus“ - teigia neseniai paskelbta kasmetinė World Watch List 2020 ataskaita, kurioje pateikiamas 50-ies šalių, kuriose dėl savo tikėjimo krikščionys labiausiai persekiojami, sąrašas.

Ataskaitoje rašoma, kad „2983 krikščionys buvo nužudyti dėl priežasčių, susijusių su jų tikėjimu. Vidutiniškai tai yra 8 nužudyti krikščionys kiekvieną dieną.“, taip pat, kad „buvo užpultos 9488 bažnyčios arba krikščionių pastatai“ ir kad „3711 krikščionių buvo sulaikyti be teismo, areštuoti, nuteisti ir įkalinti.“

Blogiausia šalimi krikščionims dėl jos diktatoriškos paranojos pripažinta Šiaurės Korėja (1-oji vieta). Joje išaiškinti krikščionys yra tuoj pat „deportuojami į darbo stovyklas kaip kriminaliniai nusikaltėliai ar netgi nužudomi tiesiog vietoje.“

Kitais kartais, kaip ir visų kitų statistikų, kalbančių apie pasaulinį krikščionių persekiojimą, atvejais, „islamistų priespauda“ išlieka „pagrindine persekiojimų priežastimi“, su kuria krikščionys susiduria 7-iose iš 10-ies blogiausiomis pripažintų šalių. Taip pat reikia pažymėti, kad net 38-iose iš 50-ies sąrašo šalių musulmonai sudaro gyventojų daugumą arba reikšmingą populiacijos dalį.

Didžioji šių musulmoniškų šalių dauguma yra valdoma kuria nors šariato (islamo teisės) forma. Ji taikoma tiesiogiai pačios vyriausybės ar visuomenės, ar, dar dažniau, abiejų kartu, nors visuomenės grupės – ypač šeimos nariai – linkę būti uolesni jos taikyme. Žemiau seka trumpi septynių musulmoniškų šalių reziume:

Afganistanas (2-oji vieta) yra „islamiška visuomenė, kurioje krikščionybė egzistuoja slapta.“ „Palikti islamą afganui yra ne tik „nelegalu“, bet dažnai patys šeimynykščiai būna tais, kurie pirmieji pastaruosius užpuola ar nužudo.

Somalyje (3-ioji vieta) „atsivertimas į krikščionybę yra laikomas išdavyste“, „šeimos nariai ir genčių vadovai priekabiaus, baugins ir netgi nužudys“ konvertitus. Islamo grupuotė Al Shabaab („jaunimas“) žudo atpažintus krikščionis „tiesiog vietoje“.

Libijoje (4-oji vieta) „nėra jokios žodžio laisvės, jokių lygių teisių krikščionims, jokio Bažnyčios pripažinimo ir neleidžiama statyti jokių bažnyčių.“

Pakistane (5-oji vieta) „veikia daugybė radikalių islamiškų grupuočių“, kurios „įprastai taikosi“ į bažnyčias. Bendrai paėmus, vyriausybės ir žmonių akyse „krikščionys laikomi antrarūšiais piliečiais. Šalies piktžodžiavimo įstatymai neproporcingai taikomi krikščionių mažumai – tokiu būdu padarant viešą tikėjimo išpažinimą sunkiu ir pavojingu.“

Sudane (7-oji vieta) „vyriausybė suėmė arba įbaugino daugelį krikščionių lyderių ir sugriovė daugybę bažnyčių. Ekstremistai užpuldinėja krikščionis - ypač Nubos kalnų srityje, kur tūkstančiai krikščionių buvo nužudyti arba išvaryti iš gyvenamųjų vietų.“

Jemene (8-oji vieta) vykstantis pilietinis „karas leido radikalioms islamo grupuotėms išplėsti savo operacijas kai kuriuose regionuose, kas lėmė krikščionių grobimus ir žudymus. Atvira bažnytinė veikla yra draudžiama, taip pat draudžiama palikti islamą. Musulmonai, nusprendę sekti Jėzumi, gali būti nubausti mirties bausme.“

Irane (9-oji vieta), valdomame „islamo teisės, … krikščionių teisės ir profesinės galimybės yra stipriai ribojam... Spausdinti krikščionių literatūrą arba laikyti pamaldas bažnyčiose farsi kalba yra draudžiama. Atsivertusieji iš islamo yra persekiojami vyriausybės.“

Kai kurios tendencijos taip pat stiprėja. Krikščionims sub-saharinėje Afrikoje „vis labiau grasina islamiškų ekstremistų grupuotės“:

Burkino Faso (28-oji vieta, pakilo per 33 vietas nuo 2019 m.), kuris seniai buvo žinomas kaip tolerantiška įvairioms religijoms šalis, krikščionys sakosi kovojantys už būvį. Agresyvūs islamistų smogikai nužudė kelis tuzinus katalikų kunigų, taip pat žudė ar grobė protestantų pastorius ir jų šeimas. Malio (29-oji vieta) prezidentas 2018 m. sakė, kad dėl islamo džihadistų jo šaliai yra iškilusi egzistencinė grėsmė. Centrinėje Afrikos Respublikoje (25-oji vieta) nuolat neramu, dalinai dėl kovojančių islamistų sukilėlių, kurių dauguma yra nusitaikę į krikščionis. Kamerūno (48-oji vieta) šiaurėje taip pat stebimas smurtas – ten vis dar gerai įsitvirtinęs Boko Haram [kuris, kartu su musulmonų Fulani piemenimis žudo krikščionis Nigerijoje (12-oji vieta)].

Karingas islamas taip pat iškilo ir visai netikėtose vietovėse. „Šri Lankoje (30-oji vieta, pakilo iš 46-os vietos 2019 m.) 250 žmonių žuvo ir daugiau kaip 500 buvo sužeisti per sprogimus, kurie buvo įvykdyti katalikų ir protestantų bažnyčiose bei viešbučiuose Velykų Sekmadienį“. Maldyvai (14-oji vieta) – plačiai pripažįstami kaip nuostabi salų tauta ir turistų rojus – yra šariato bastionas: Maldyvų konstitucija reikalauja, kad visi jos piliečiai būtų musulmonai. Islamo apostazė reiškia, kad gali būti atimta pilietybė, o pilietis gali būti nubaustas pagal šariato teisę. Darbuotojai krikščionys užsieniečiai yra atidžiai prižiūrimi, todėl Bažnyčios gyvenimas yra labai apsukintas ir praktiškai neegzistuoja. Bažnyčios yra už įstatymo ribų, atvirai neštis Bibliją yra nelegalu. Šalis taip griežtai kontroliuojama islamo teisės, kad Biblija net nėra išversta į kalbą, kuria kalba dauguma šalies gyventojų.

Alžyras sąraše pakilo per penkias vietas – iš 22-osios pernai į 17-ąją 2020 m. Taip atsitiko daugiausiai dėl „sistemingo protestantų bažnyčių uždarymo. Kai kuriais atvejais krikščionys buvo jėga išvaryti policijos tiesiog pamaldų metu. Spaudimas šeimoje taip pat išlieka didelis, ypač tiems krikščionims, kurie anksčiau buvo musulmonais.“

Krikščionių persekiojimas visame pasaulyje plito ne tik dėl „islamistų priespaudos“. Tai vyko iš dalies dėl to, kad „krikščionių persekiojimas įgavo technologinį pobūdį.“ Pavyzdžiui, Indijoje (10-oji vieta), kur „hindu radikalai dažnai užpuola krikščionis nepatirdami beveik jokių pasekmių“, „vyriausybė planuoja įgyvendinti veido atpažinimo sistemą. Indijoje buvo užfiksuoti bent 447 patvirtinti smurto ir neapykantos nusikaltimų prieš krikščionis atvejai… Yra nuogąstavimų, kad padidėjęs sekimas gali lemti šių užpuolimų padažnėjimą.“

Panašiai ir Kinija (23-ioji vieta), kuri siekia, kad visos religijos, įskaitant krikščionybę, „atitiktų oficialią komunizmo interpretaciją“, „visoje šalyje įgyvendina Socialinių Kreditų Sistemą (SKS), kurią valstybinės tarnybos planuoja naudoti atlyginti ‘geriems’ piliečiams ir bausti ‘blogiesiems’“: Jau pranešta, kad viena bendruomenė nusprendė taikyti nuobaudas tiems, kurie „nelegaliai platina krikščionybę. Gerai matoma, kaip stebėjimo technologija gali būti naudojama kartu su SKS apsunkinti gyvenimą bet kam, kas Kinijos valdininkams atrodo nepakankamai ‘kiniškas’ – įskaitant krikščionis.“

Visgi turbūt labiausiai neraminanti tendencija yra faktas, kad persekiojamų krikščionių skaičius bėgant metams vis auga: naujoji ataskaita rodo, kad „260 ml. krikščionių patiria didžiulius persekiojimus“ - skaičius nuo 2019 metų padidėjo 6% - tada persekiojami buvo 245 mln. krikščionių. O tai, savo ruožtu, buvo 14% padidėjimas nuo 2018 m., kai skaičius siekė 215 mln.

Ar ši tendencija sustos ir pradės mažėti, ar situacija tik blogės – ji pasieks ir tas tautas, kurios kol kas džiaugiasi religine laisve ir lygybe?

Parengta pagal užsienio naujienų portalų informaciją



L. Berija: „Svarstant Lietuvos klausimą, dariau teisingas išvadas“ (tardymo protokolas)

$
0
0
Parengė Anatolijus Lapinskas, „Nepriklausomybės sąsiuviniai“

Skelbiame 1953 m. gegužės 8 d. rašytą vieno įtakingiausių Sovietų Sąjungos pareigūnų Lavrentijaus Berijos slaptą raštą apie padėtį to meto Lietuvoje. Šis dokumentas įdomus tuo, kad jame be jokių akių dūmimo parodyta tikroji Lietuvos padėtis, žinoma, vertinant ją iš to meto Rusijos saugumo šefo pozicijų. Tačiau nereikia turėti iliuzijų, rašte minimi L. Berijos siūlymai „sulietuvinti“ Lietuvos valdžią neturėjo nieko bendra su okupacijos nutraukimu.

Lavrentijus Berija – kraupi sovietinės epochos figūra. Istorikams įdomiausi ir gana netikėti yra jo paskutinieji veiklos ir gyvenimo mėnesiai po Stalino mirties. Tuomet jis tapo įtakingu vidaus reikalų ministru, vadovavusiu ne tik milicijai, bet ir saugumui, kartu buvo ir Ministrų tarybos pirmininko pavaduotojas. Jo iniciatyva tuomet buvo paskelbta plati amnestija, Gulago sistema perduota Teisingumo ministerijai, prasidėjo masinė represijų aukų reabilitacija, negana to, jis pradėjo kalbėti ir apie „neteisingą rusifikacijos politiką“, o Vokietiją pasiūlė suvienyti į „taikią buržuazinę valstybę“. Šis jo aktyvumas išgąsdino visą SSSR partinę viršūnę. 1953 m. birželį L. Berija buvo suimtas, o gruodį, beje, kartu su gerai Lietuvoje žinomu V. Dekanozovu, 1940 m. „tvarkiusiu“ Lietuvos sovietizaciją, sušaudytas.

Rusijos laikraštis „Nezavisimaja gazeta“ 2005 08 06 išspausdino 1953 m. gegužės 8 d. rašytą L. Berijos slaptą raštą apie padėtį to meto Lietuvoje. Šis dokumentas įdomus tuo, kad jame be jokių akių dūmimo parodyta tikroji mūsų krašto padėtis, žinoma, vertinant ją iš to meto Rusijos saugumo šefo pozicijų. Tačiau nereikia turėti iliuzijų, rašte minimi L. Berijos siūlymai „sulietuvinti“ Lietuvos valdžią neturėjo nieko bendra su okupacijos nutraukimu.

1953 m. gegužės 8 d.

Lavrentijus Berija TSKP CK prezidiumui

Visiškai slaptai

TSRS Vidaus reikalų ministerijos patikrinimo metu nustatyta, kad Lietuvos TSR vykdoma kova su nacionalistiniu pogrindžiu ir jo šnipinėjimo teroristinėmis gaujomis yra nepatenkinama.

Keletą metų Lietuvos TSR saugumo organai kovą su nacionalistiniu pogrindžiu ir jo ginkluotomis gaujomis vykdė daugiausia čekistinių karinių operacijų, gaudynių gyvenamosiose vietovėse ir masinių taikių gyventojų kratų būdu.

Čekistinėms karinėms operacijoms buvo pritraukta MGB (Ministerstvo gosudarstvennoj bezopasnosti – Valstybės saugumo ministerija) kariuomenė iki 18 tūkst. žmonių ir pastovios tarnybos pagrindu veikiantys vadinamieji liaudies gynėjai iki 10 tūkst. žmonių. MGB karinės dalys ir liaudies gynėjų būriai buvo išdėstyti garnizonuose visuose Lietuvos miestuose ir kitose gyvenamosiose vietovėse. Šiuo metu tokie garnizonai yra 224 gyvenamosiose vietovėse, neskaitant Pabaltijo karinės apygardos karinių dalių garnizonų.

1944–1952 m. Lietuvos TSR buvo areštuota, nužudyta ir ištremta daugiau kaip 270 tūkst. žmonių, iš jų: areštuoti, apkaltinus priklausymu antitarybiniam nacionalistiniam pogrindžiui – 63011 žmonių, nužudyti kaip šio pogrindžio šnipinėjimo ir teroristinių gaujų dalyviai – 20005 žmonės; ištremti už Lietuvos TSR ribų kaip buožės, gaujų slapstytojai ir bendrininkai – 126037 žmonės; prokuratūros ir milicijos areštuoti – 67326 žmonės. Tokiu būdu bendras šiuo laikotarpiu represuotų Lietuvos piliečių skaičius sudaro 10 proc. šalies gyventojų.

Nežiūrint tokių reikšmingų represijų, padėtis Lietuvoje lieka įtempta, nacionalistinis pogrindis vis dar veikia ir vykdo aktyvų antitarybinį darbą. Tai paaiškinama ir tuo, kad masinių operacijų metu buvo areštuota ir ištremta iš Lietuvos TSR ribų daug piliečių su nereikšmingais kaltinimais, o nemažai ir iš viso be jokio pagrindo.

Tokia padėtis negalėjo nesukelti plačiųjų respublikos gyventojų sluoksnių nepasitenkinimo, kuris nacionalistinių elementų buvo išnaudotas priešiškais tikslais. Nepatenkinti elementai išeidavo į pogrindį ir būdavo įtraukiami į karines diversines teroristines gaujas.

Nuo 1944 iki 1953 m. nacionalistinio pogrindžio gaujos nužudė 12910 partinio tarybinio aktyvo žmonių ir lojalių tarybų valdžiai darbo žmonių.

Nenutrūkstamas antitarybinių elementų aktyvumas Lietuvos TSR paaiškinamas dar ir tuo, kad agentūrinė operatyvinė Lietuvos TSR valstybės saugumo organų veikla išaiškinant nacionalistinį pogrindį buvo organizuota nepaprastai blogai. Tuo metu, kai būdavo areštuojamos žemiausios grandys ir eiliniai antitarybinių organizacijų dalyviai, nacionalistinio pogrindžio vadovaujantys centrai likdavo neišaiškinti, o jų vadeivos iki šiol nebaudžiami tęsia savo ardomąjį darbą vadovaujami užsienio emigrantų centrų ir užsienio žvalgybų.

Lietuvos nacionalistinis pogrindis buvo įkurtas vokiečių, o sutriuškinus fašistinę Vokietiją, vadovavimą šiam pogrindžiui perėmė amerikiečių ir anglų žvalgyba. Nacionalistiniam pogrindžiui nuo 1949 m. vadovauja vadinamoji „Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos taryba“, kuriai vadovauja buvęs Lietuvos kariuomenės generalinio štabo kapitonas Žemaitis (suimtas 1953 05 30, sušaudytas 1954 11 26 Maskvoje – A. L.).

Kartu su teroristine ir diversine veikla nacionalistinis pogrindis visuomenėje veda plačią antitarybinę propagandą, platindamas laikraščius, brošiūras ir lapelius, spausdinamus nelegaliose spaustuvėse, rotatoriais ir rašomosiomis mašinėlėmis po keletą tūkstančių egzempliorių. Nelegalus laikraštis „Laisvės žodis“ leidžiamas kas mėnesį; šiais metais jau išleisti keturi šio laikraščio numeriai, kuriuose nušviečiamos Lietuvos vidaus problemos, talpinama informacija iš antitarybinių „Amerikos balso“ ir BBC radijo stočių, kviečianti aktyvinti kovą su tarybų valdžia, turint tikslą atplėšti Lietuvą nuo Tarybų Sąjungos.

Nacionalistinio pobūdžio organizacijos tiek suįžūlėjo, kad siekdamos aprūpinti savo gaujų dalyvius maistu, drabužiais ir pinigais, uždeda „mokesčius“ ne tik piliečiams, bet ir kolūkiams, taip pat plėšia kooperatyvų, tarybinių ūkių ir kolūkių parduotuves ir sandėlius. Beje, asmenims, palankiai nusiteikusiems nacionalistinio pogrindžio atžvilgiu, išduodami specialūs kvitai apie iš jų paimtą maistą, drabužius ir pinigus, kuriuose nurodoma, kad juos galima bus pateikti ateityje „teisėtai“ Lietuvos vyriausybei.

Nacionalistinis pogrindis organizacine prasme yra susijęs su lietuvių emigrantų centrais Vakarų Vokietijoje, Anglijoje, Italijoje ir Švedijoje. Šiuos emigrantų centrus išlaiko ir jais naudojasi amerikiečių ir anglų žvalgyba. 1949–1953 metais šios žvalgybos permetė į Lietuvą 13 emisarų, turinčių radijo aparatūrą, ginklų ir pinigų.

Tenka pažymėti, kad Lietuvos nacionalistinio pogrindžio antitarybinėje veikloje ypatingą vaidmenį vaidina vietos katalikų dvasininkija, aprėpianti 90 proc. visų Lietuvos TSR tikinčiųjų. Lietuvos katalikų dvasininkija glaudžiai susijusi su Vatikanu, o jos vadovaujantys veikėjai yra įšventinti Romos popiežiaus.

Lietuvos teritorijoje šiuo metu veikia 6 vyskupijos, sujungtos į tris vyskupijų valdybas, 675 bažnyčios, kuriose mišias aukoja 754 kunigai, taip pat kunigų seminarija, kur mokosi 75 klierikai. Katalikų dvasininkija idėjiškai įkvepia Lietuvos nacionalistinį pogrindį, aktyviai dalyvauja jo kovoje prieš tarybų valdžią ir plačiai dirba tarp Lietuvos jaunimo, stengdamasi jį išnaudoti antitarybiniams tikslams.

Nežiūrint į visa tai, Lietuvos TSR valstybės saugumo organai neturi tarp katalikų dvasininkijos agentūros. Vietoj kasdieninio kruopštaus agentūrinio darbo, taip pat priemonių kartu su Lietuvos kompartijos CK organizavimo skaldant katalikų dvasininkiją, pagrindinis Lietuvos TSR valstybės saugumo organų dėmesys buvo sutelktas į katalikų dvasininkijos represijas. 1944–1953 metais valstybės saugumo organai areštavo 1 arkivyskupą, 3 vyskupus, 3 vyskupijų valdytojus. Be abejo, šios represijos suerzino lietuvių nacionalistinius elementus ir gyventojų buvo priimtos kaip „rusų okupantų vykdomas lietuvių tautos persekiojimas už religiją“.

Kaip paaiškinti tokius rimtus Lietuvos TSR MGB darbo trūkumus? Tai iš esmės galima paaiškinti tuo, kad centriniame Lietuvos TSR MGB aparate, taip pat apskričių ir rajonų centrų organuose beveik nėra lietuvių darbuotojų.

Jau nekalbant apie tai, kad valstybės saugumo ministras yra rusas drg. Kondakov, nepažįstantis vietos sąlygų, nemokantis lietuvių kalbos ir, be to, nesusitvarkantis su jam patikėtomis pareigomis, centriniame Lietuvos TSR MGB aparate iš 496 operatyvinių darbuotojų yra tik 86 lietuviai, o iš 17 skyrių viršininkų – tik vienas lietuvis; iš 80 viršininkų pavaduotojų ir poskyrių viršininkų – tik 6 lietuviai. Pažvelgus į rajonų ir apskričių organus, padėtis su lietuvių kadrais dar blogesnė. Iš 87 MGB rajonų viršininkų lietuvių tėra tik 9, iš tokio pat skaičiaus rajonų milicijos vadovų tik 12 yra lietuviai, Kauno srities MGB valdyboje iš 428 darbuotojų – tik 88 lietuviai.

Tokiu būdu patys lietuviai beveik nepritraukiami į kovą su nacionalistiniu pogrindžiu, o rusų darbuotojai, nemokėdami lietuviškai, negali užmegzti būtinų ryšių su žmonėmis, praranda galimybę asmeniškai verbuoti agentūrą ir, nesuprasdami vietos sąlygų, dažnai užgauna lietuvių nacionalinio orumo jausmus.

TSRS Vidaus reikalų ministerija (1953 03 07 Vidaus reikalų ministerija ir Valstybės saugumo ministerija buvo sujungtos į vieną Vidaus reikalų ministeriją – A. L.) ėmėsi priemonių sustiprinti Lietuvos TSR Vidaus reikalų ministerijos vadovybę: nutarta atleisti iš vidaus reikalų ministro pareigų drg. Kondakovą ir pakeisti jį, taip pat ir ministro pavaduotojus lietuviais; pritraukti patikrintus lietuvių kadrus darbui tiek centriniame aparate, tiek ir rajoniniuose Lietuvos VRM organuose; VRM organų operatyvinių darbuotojų kadrų rengimui bei milicijos organų karininkų rengimui Lietuvoje kuriama speciali čekistų mokykla ir milicijos karininkų mokykla, kurios buvo komplektuojamos iš lietuvių. Tačiau būtina, kad Lietuvos KP CK nuolat nagrinėtų VRM organų komplektavimo lietuvių darbuotojais klausimus.

Kartu TSRS VRM imasi priemonių Lietuvos VRM operatyvinio čekistinio darbo pertvarkymui, turint tikslą likviduoti nacionalistinį pogrindį, užkirsti aktyvius šnipinėjimo teroristinių gaujų veiksmus ir antitarybinio pogrindžio ryšių nutraukimą su užsienio centrais ir žvalgybomis.

TSRS VRM imsis reikalingų priemonių steigti agentūrą tarp įtakingos katalikų dvasininkijos veikėjų. Tuo metu kartu su Lietuvos KP CK bus organizuotas atitinkamas darbas skaldant katalikų dvasininkiją. Susipažinus su padėtimi buvusioje Lietuvos TSR MGB, mums tapo žinoma, kad maždaug tokia pati padėtis su lietuvių kadrais yra respublikinėse, apskričių ir rajonų partinėse ir tarybinėse organizacijose.

Lietuvos KP CK aparate iš 15 skyrių vedėjų tik 7 lietuviai, partijos Kauno apskrities komitete iš 11 skyrių ir sektorių vedėjų – 2 lietuviai, partijos Kauno miesto komitete iš 8 skyrių vedėjų – 1 lietuvis, Vilniaus miesto komitete iš 16 skyrių ir sektorių vedėjų – 3 lietuviai, Šiaulių komitete iš 8 skyrių vedėjų – tik 2 lietuviai. Respublikos partiniuose organuose paprastai antrieji sekretoriai yra rusai. Natūralu, kad esant tokiai padėčiai, lietuviai nejaučia jiems patikėtos atsakomybės.

Tokia pati padėtis su lietuvių kadrais yra ir ne vienoje ministerijoje. Lietuvos TSR tarybinių ūkių ministerijoje iš 92 tarybinių ūkių direktorių – tik 27 lietuviai, Žemės ūkio ministerijoje iš 132 MTS direktorių – 53 lietuviai ir iš 117 MTS politinių skyrių viršininkų – 68 lietuviai. Raštvedyba tiek respublikiniuose, tiek ir rajoniniuose partiniuose organuose paprastai yra vedama rusų kalba. Žinoma, visa tai negali neatsiliepti nuotaikoms kaime ir ypač tarp lietuvių inteligentijos, kuri susijusi su nacionalistiniu pogrindžiu ir emigracija.

Todėl kyla būtinybė rimtai išnagrinėti padėtį Lietuvos TSR, turint tikslą kardinaliai išspręsti klausimą dėl lietuvių kadrų rengimo, ugdymo ir iškėlimo. Kartu Lietuvos KP CK turi parengti, o TSKP CK patvirtinti plataus masto masinio politinio ir ideologinio darbo tarp Lietuvos gyventojų ir inteligentijos programą, patikrinti, ar nėra rimtų iškraipymų ir administravimo elementų kolūkinėje statyboje, patikrinti mokesčių sistemą ir, jeigu yra būtinybė, ją peržiūrėti.

Turint mintyje, kad panaši padėtis su antitarybinio nacionalistinio pogrindžio aktyvumu ir VRM organų darbo trūkumais yra Latvijos ir Estijos TSR, mes tuo pat metu ėmėmės reikalingų priemonių pertvarkyti šių organų darbą ir juos stiprinti vietos vadovaujančiais kadrais.

Reikalo dėlei būtų teisinga parengti atitinkamas priemones ir Latvijos bei Estijos Ministrų tarybai ir kompartijų CK linija jų išnagrinėjimui TSKP CK prezidiume.

L. Berija

1953 m. gegužės 8 d.

Nr. 52/B

Ataskaita skelbta istorijos ir kultūros ketvirtiniame leidinyje „Nepriklausomybės sąsiuviniai“. 

Anot redakcijos, šio leidimo svajonę ne vienus metus puoselėjo būrelis Sąjūdžio pirmeivių, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų, Pirmosios vyriausybės ministrų. skirtas mūsų valstybės atkūrimo klausimus nagrinėjantis ketvirtinis leidinys. Valstybės atkūrimo klausimus nagrinėjančio žurnalo pagrindinis tikslas – ieškoti naujų mūsų kelio į nepriklausomos valstybės atkūrimo istoriją įžvalgų, skatinti faktų apibendrinimus dar netyrinėtais aspektais, analizuoti jau susiklosčiusias naujosios mūsų istorijos traktavimo nuostatas ir tendencijas. Priduriama, kad nepriklausomybės samprata tiek asmeniui, tiek tautai, tiek valstybei yra tokia fundamentali – prasmės požiūriu universali, o reikšmės požiūriu praktiška, – kad nepriklausomybės liudijimai ir mąstymai gali sudominti iš esmės visus ir kiekvieną.

Bronislovas Genzelis. „LRT klastoja Lietuvos istoriją“

$
0
0
propatria.lt nuotrauka 

- Būdamas Seimo nariu buvote darbo grupėje, kuri rengė Lietuvos nacionalinio transliuotojo įstatymo projektą. Kokią šiandien matote mūsų televiziją?

- Priklausau tiems, kurie labai nusivylę mūsų televizija. Rengdami Nacionalinio transliuotojo įstatymo projektą stengėmės, kad televizija būtų laisva. Šiandien ji tokia „laisva“, kad tapo pernelyg komercializuota. Nacionalinis transliuotojas tuo ir skiriasi nuo privačios televizijos, kad negali rodyti reklamos, jam leidžiama anonsuoti tik savo laidas, pardavinėti savo produkciją, jei ką gero sukuria. Bet ar jūs matote šiandien didelį skirtumą tarp komercinės ir nacionalinės televizijos? Ir ten, ir ten skamba reklama, tik LRT visa tai pavadino „rėmimu“. Praktiškai televiziją valdo tie, kurie turi pinigų.

- Bet vis dėlto žiūrite TV? Ką renkatės žiūrėti?

- Pažiūriu „Panoramą“, kitas žinių laidas. Komentarus įvairiomis temomis, kai į studiją kviečiamas vienas ar kitas žmogus nuomonei pareikšti. Bet tenka pripažinti, kad tie komentarai gana šališki, nes dažniausiai kviečiami tie patys pokalbininkai. Sakykime, laidų vedėja Rita Miliūtė, kurią gerai žinau dar nuo Sąjūdžio pirmeivių laikų, dabar tokia poniutė, kuri vienintelė žino galutinę tiesą. O per ją valdžia transliuoja savo „tiesas“. Ne tik apie ją galima taip pasakyti - nematau objektyvių pokalbių laidų vedėjų.

- Jūsų manymu, LRT laidų vedėjai labai šališki?

- Taip, jau iš anksto aišku, ką jie pasakys, ir kokius pašnekovus pasikvies.

- Neseniai šventėme Vasario 16-ąją, netrukus švęsime Kovo 11-ąją. Kaip jums patinka LRT programa per valstybines šventes?

- Tai, ką jie rodo, manęs netenkina. Sovietų laikais piktinomės, kad klastojama istorija. Bet dabar istorija klastojama ne ką mažiau, nei tada. Tik iš kitos pusės. Dabar žmonės, kurie prie Sąjūdžio prisidėjo vėliausiai, ar, kaip sakoma, įšoko į važiuojantį traukinį, daromi Sąjūdžio kūrėjais. O Sąjūdžio pirmeiviai ne tik užmiršti, bet anksčiau net buvo šmeižiami.

Puikiai žinome, jog be istorijos, be istorinės atminties negali egzistuoti valstybė. Ar LRT skiria pakankamai laiko istorinei atminčiai? Beveik neskiria. Arba sukuria tokį pseudokūrinį kaip televizijos serialas „Laisvės kaina. Sąjūdis“. Jame - Sąjūdžio diskreditacija. Tik Putino televizija galėtų taip sugalvoti, taip šmeižti Sąjūdį, kad kagėbistai, Amerikos CŽV inicijavo šį judėjimą.

Kalbino Irena Babkauskienė


Vitalijus Karakorskis. „Tai yra valstybės šantažavimas“

$
0
0
Vaivos Žukienės nuotrauka 

Uždarydama sinagogą ir keldama ultimatumus dėl Kazio Škirpos bei generolo Jono Noreikos atminimo Lietuvo žydų bendruomenės (LŽB) vadovybė peržengė visas ribas ir pakenkė valstybei tarptautiniu mastu, mano žydų tautybės žurnalistas, Stasio Lozoraičio premijos laureatas Vitalijus Karakorskis.

Kaip vertinate pastarojo meto įvykius, kuomet buvo uždaryta Vilniaus sinagoga ir LŽB patalpos? Apie tai dabar ošia ne tik Rusijos, bet jau ir Vakarų žiniasklaida. Lietuva vėl pateikiama, kaip antisemitinė šalis. Kokios to priežastys ir kas bus?

Situaciją vertinu kaip visišką absurdą. Tai nesėkminga vienos personos viešųjų ryšių akcija. Konkrečiai kalbu apie LŽB pirmininkę Fainą Kukliansky. Kita vertus, tai yra valstybės šantažavimo ir įžūlaus reketo faktas.

O koks to šantažo ar reketo siekis? Ko būtent norima?

Sunku ir pasakyti. Viską, ko formaliai norėjo, lyg ir gavo. Reikalavo nuimti Noreikos atminimo lentelę – buvo padaryta. Reikalavo pervadinti Škirpos alėją – padaryta. Beje, reikalaujama buvo pasibaisėtinai. Žinoma, tiek Lietuvos žydai, tiek LŽB, kaip viena iš litvakų organizacijų, turi teisę į nuomonę visais klausimais: dėl Škirpos, dėl Noreikos ir dėl visko, kas vyko, vyksta ar vyks Lietuvoje. Ko LŽB neturi daryti, tai neturi reikalauti. Dargi reikalauti nuimti lentelę iki konkrečios datos, kaip tai darė F.Kukliansky. Tai begėdiškas ir nepriimtinas ultimatumas. Kaip ir minėtas sinagogos uždarymas.

Bendruomenės vadovė Faina Kukliansky teigia, kad taip pasielgta saugumo sumetimais, dėl kažkokių neva gautų grėsmingų laiškų. Ar gali būti, kad žydų tautybės žmonės pasijuto nesaugūs po Vilniaus merijos veiksmų, kai visuomenėje kilo arši diskusija?

Pati ji sako, kad realių grėsmių nėra, yra tik kažkokie grasinančio turinio laiškai. Bet į policiją LŽB vadovybė sako nesikreipsianti. Tai ypač keista, žinant F.Kukliansky biografiją. Ji yra sovietinės teisėsaugos sistemos žmogus – sovietiniais laikais dirbo milicijoje, vėliau – prokuratūroje, o dabar yra žinoma advokatė. Pirmas reikalas, jei jau kreipi dėmesį į tokio turinio laiškus – pranešti teisėsaugai. Beje, panašūs dalykai žydų gyvenime yra rutina jau seniai. F.Kukliansky klaidinančiai teigia, kad anksčiau to niekad nebuvo. Aš, kaip buvęs bendruomenės tarybos narys, galiu paliudyti, kad buvo ir ne kartą. Buvęs LŽB vadovas velionis Simonas Alperavičius man asmeniškai yra rodęs tokią rašliavą. Jis irgi buvo teisininkas, tai jis arba nereaguodavo, arba perduodavo teisėsaugai, bet nepuldavo uždarinėti sinagogų, išskyrus vieną atvejį, kuris buvo susijęs su vidiniais žydų reikalais. Juolab neuždarinėjo bendruomenės patalpų.

Premjeras Saulius Skvernelis jau lyg ir pavedė teisėsaugai aiškintis.

Teisingai padarė. Reikia išsiaiškinti – gal tai rašo psichiškai neadekvatūs žmonės, gal idėjiniai antisemitai, gal kokie islamistai arba, pagaliau, tos pačios Rusijos provokatoriai? Mūsų laikais nesudėtinga nustatyti tokios literatūros autorius. Čia kaip su tariamu pastatų užminavimu, kurio irgi būta Lietuvoje, o dabar populiarūs tokie pranešimai Ukrainoje, nes ten vyksta karas. Policija privalo reaguoti ir patikrinti. Žinoti reikia, tačiau noriu pabrėžti, kad antisemitų, taip pat tokių, kurie savo kliedesius tiražuoja naudodami epistoliarinį žanrą, buvo, yra ir bus. F.Kukliansky pozicija – nesikreipti į pareigūnus, bet uždarinėti pastatus – nesuvokiama. Galų gale, noriu priminti, kad pati ši ponia, kai norėjo „apsaugoti“ benduomenės pastatą nuo jai nepatikusių Vilniaus žydų bendruomenės narių, greit sugalvojo būdą. Pasamdė apsaugos firmą, o kai paaiškėjo, kad sargų per mažai – iškvietė papildomą ekipažą. Jei jau sugebėjo neįleisti jai neįtikusių žydų, tai, matyt, gali neįleisti ir antisemitų. Nuo to, kad pastatai užrakinti, žydų saugumas nė kiek nepadidėjo, nes tie pastatai buvo kaip tik jiems saugios vietos. Prie kiekvieno žydo apsaugos nepastatysi, o jei pati Faina jaučiasi nesaugi, gal Vadovybės apsaugos departamentas galėtų jai skirti kokius 2–3 palydovus, kurie paskui ją vaikščiotų, miegotų pas ją virtuvėje ir pan. Kuo čia dėta sinagoga?

Kiek ši situacija išprovokuota Vilniaus merijos veiksmų pervadinant Škirpos alėją ir nuimant Noreikos atminimo lentelę?

Pirmiausia, tiek chronologiškai, tiek teisiškai tos situacijos atskirtinos. Pirmuoju atveju buvo Vilniaus miesto tarybos sprendimas – geras jis ar blogas, aš nenoriu svarstyti. Kita dauguma galės priimti kitokį sprendimą ir viską atstatyti. Bet tai buvo teisinis kelias, be to, ir lentelė Škirpai atminti pakabinta menant trispalvės iškėlimą Gedimino pilyje.

O štai lentelės Noreikai atminti nuėmimas naktį, vienam merui nutarus – nelegalus veiksmas. Nežinau, ar yra būdų patraukti jį atsakomybėn, bet, manau, kad reikėtų. Visiškai nepriklausomai nuo to, kam patinka Noreika, o kam ne, ar laikome jį didvyriu, ar kažkam atrodo priešingai. Suprantama, kad tokie veiksmai provokuoja tam tikras nuotaikas visuomenėje. Tik noriu pabrėžti, kad žydai čia niekuo dėti.

LŽB vadovybės pasisakymų tonas visiškai neleistinas, tačiau sprendimą čia priėmė ne žydai. Čia kaip 1940 m., kai sovietai okupavo Lietuvą, kartais kalbama apie apie žydų išdavystę. Iš tikrųjų – išdavė ne žydai. Jie sprendimo priešintis ar nesipriešinti agresijai nepriėmė. Nebuvo tuo metu nė vieno ministro ar generolo žydo, kuris būtų galėjęs atsistoti kabineto posėdyje ir pasiūlyti nesipriešinti ar priešintis.

Taip ir čia – nors pasiūlymą keisti Škirpos alėjo pavadinimą teikė Tarybos narys Renaldas Vaisbrodas, jo tik pavardė žydiška. Jis – lietuvis. Žydų taryboje nėra, kaip nėra Lietuvoje ir žydiškų partijų. Vienos žydų organizacijos nuomonė yra tik vienos organizacijos nuomonė. O F.Kukliansky elgiasi taip, kaip jai atrodo tinkama arba kaip kai kam reikia.

Ką turite omeny? Kažkokias pašalines įtakas?

Neužmirškime, kad ji susitinka su V.Putinui artimu oligarchu Romanu Abromovičiumi. Jis dabar Izraelyje, nes Jungtinėje Karalystėje būti jam nebeleidžiama. Šis asmuo yra pareiškęs, kad skirs dideles pinigų sumas kovai su antisemitizmu. Iškart aišku, kad ne su antisemitizmu Rusijoje, kur jis iš tiesų yra pats didžiausias, o kažkur kitur – Amerikoje, Europoje, matyt, ir Lietuvoje. Tad čia tinka klausimas – kas galėtų paneigti, kad Fainos įvykdytas sinagogos ir bendrijos uždarymas irgi yra šios „kovos“ dalis?

Grįžkime prie Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus pareiškimų platesniame kontekste. Jo pasakymas, kad jis išspyrė parako statinę tautai iš po užpakalio matyt reiškia, kad jis mano atėmęs iš Kremliaus ir kitų Lietuvai priešiškų kontrabandistų kozirį informaciniam puolimui prieš Lietuvą, kaip neva nacius šlovinančią valstybę?

Tai juokinga. Nejaugi Šimašius rimtai mano, kad tie, kas tuos propagandinius puolimus organizuoja, dabar staiga ims gerbti Lietuvą kaip įsiklausiusią į jų raginimus bei kritiką ir liausis puolę? Tai daugiau nei naivu. Tai nusikalstamas kvailumas. Rusijos propaganda, atvirkščiai, dėl to tik stiprės. Jau dabar visokie „sputnikai“, „Russia today“ ir kiti propagandos ruporai eskaluoja tą patį sinagogos uždarymą ir staugia apie baisų antisemitizmą ir toliau kalba apie tariamą nacių glorifikavimą Lietuvoje. Maža to, virusas persimeta į Vakarų žiniasklaidą. Mažas pavyzdys – mano bičiuliui, irgi žydui, elektroninį laišką parašė puikus ilgametgis BBC žurnalistas Semas Džonsas, kilęs iš Vilniaus. Jis klausė: kas ten pas jus darosi – planuojamas gigantiškas antisemitinis mitingas (turėtas omeny mitingas dėl Škirpos ir Noreikos atminimo)? Draugas jam nustebęs atrašė, kad ne gigantiškas, nes paraiškoje nurodomas dalyvių skaičius – 200, ir išvis – joks ne antisemitinis. Bet tai parodo, kokios nuotaikos plinta. Juk JAV, Didžiojoje Britanijoje ar Vokietijoje gyvenantys žmonės smulkmenų nežino. Jiems niekas nepaaiškina, kad realios grėsmės nėra. Bet pateikiamas pats sinagogos uždarymo faktas, dar paminimas „nacių“ pavadinimas ir viskas atrodo labai baisiai. Visa tai – F.Kukliansky veiksmų rezultatas. Tai, ką ji padarė, netelpa į jokius rėmus.

Kada dar pačių žydų buvo uždaromos sinagogos ir kur?

Geras klausimas. Jos nebuvo uždaromos net nacistinėje Vokietijoje, nors jas ir siaubdavo. Kol, aišku, žydų neišvežė naikinimui. Tiesa, Sovietų Sąjungoje tai tikrai buvo masiškai uždaromos per visą jos egzistavimo laikotarpį. Ten, neva reikalaujant pačių žydų proletariatui, jas uždarydavo ir paversdavo klubais, sandėliais, kitokiomis ūkinėmis patalpomis ir pan. Kad žydai patys uždarinėtų, atsimenu tik du atvejus. Chabad Liubavič –  žydų chasidų organizacija – ir jos rabinas Š.B.Krinskis prieš keliolika metų buvo apsauginių išprašyti iš sinagogos, kurią bandė tiesiog užgrobti. Tada ji buvo laikinai uždaryta S.Alperovičiaus nurodymu. Bet niekas neuždarė bendruomenės patalpų, kur tikintieji žydai galėjo melstis. Tai vidinis konfliktas. Dar anksčiau, prieš 1863 m. sukilimą, Varšuvoje vyko demonstracijos, kuriose dalyvavo katalikų kunigai ir protestai buvo žiauriai numalšinti. Protestuojant buvo laikinai uždarytos bažnyčios. O solidarumo ženklan buvo uždarytos ir sinagogos. Jei F.Kukliansky būtų simboliškai, vienai dienai uždariusi sinagogą, kai iš Maskvos jau mūsų dienomis išsiuntė eilinį rabiną – tai būtų solidus ir sveikintinas žingsnis. Deja, jai rūpi kiti dalykai.

Kalbino Tomas Čyvas


Daiva Poškuvienė. Mokyklų tinklo optimizavimas mažeikietiškai

$
0
0
Ar intrigomis, gandais ir anoniminiais skundais apraizgytos Mažeikių Sodų pagrindinės mokyklos istorijoje pagaliau bus padėtas taškas? Tokiomis nuotaikomis šiandien gyvena mokyklos bendruomenė: pedagogai, mokiniai bei jų tėvai. Situacija unikali. Mokykla stovi vieno didžiausių ir tankiausiai apgyvendintų miesto mikrorajono viduryje, o turi vos pusantro šimto mokinių. Kas skatina aplink mokyklą gyvenančius vaikus ir jų tėvus rinktis gerokai toliau esančias mokymo įstaigas? Juk ne ant žmonių kaulų mokykla pastatyta, o ir vaiduoklių dar niekas čia nepastebėjo...

Lygiai prieš metus mokyklos bendruomenės iniciatyva buvo sukviestas mokyklos tarybos susitikimas su tuometiniu rajono savivaldybės meru Antanu Teniu ir švietimo skyriaus vedėju Apolinaru Stonkumi. Visi diskusijos dalyviai vieningai sutarė, kad  mokykla tikrai galėtų turėti bent trigubai daugiau mokinių, jeigu... Toliau išgirdome minėtų rajono vadovų argumentus ir patarimus, kurių leitmotyvas aiškus: skęstančiųjų gelbėjimas – pačių skęstančiųjų reikalas. Lyg savivaldybė būtų pašalinė stebėtoja, o ne faktinė mokyklos šeimininkė (steigėja). Savivaldybės atstovai tada tik gūžčiojo pečiais ir reiškė užuojautas, tvirtindami niekuo negalį padėti. Argi? Juk niekas net nebandė! Ar tai nepanašu į sąmoningą mokyklos žlugdymą? Iš esmės ir dabartinės kadencijos rajono vadovų pozicija nepasikeitė, girdime tuos pačius „patarimus“ rinkti penktas klases ir toliau sėkmingai vegetuoti. 

Mokyklos ritimasis nuokalnėn prasidėjo ne prieš keletą metų, o prieš porą dešimtmečių dėl buvusios mokyklos vadovės, nuteistos už korupcinius nusikaltimus, neveiklumo, aplaidumo ir  kompetencijos stokos bei tuometinių rajono vadovų sunkiai paaiškinamo abejingumo. Kol kitos miesto mokyklos išsigrynino ir tapo gimnazijomis ar progimnazijomis su aiškia ateities vizija, mūsiškėje buvo vykdomi „eksperimentai“, perkeliant čia suaugusiųjų klases arba siekiant išlaikyti vidurinės mokyklos statusą net ir tada, kai jau juridiškai buvo įteisinta nuostata, kad vidurinių mokyklų Lietuvoje nebeliks. 

O ir dabartinis – pagrindinės mokyklos statusas – jau tampa atgyvena. Kai kuriuose miestuose ir rajono centruose (pvz. Šiauliuose, Telšiuose) pagrindinių, t.y. dešimtmečių mokyklų nebėra jau dabar. Akivaizdu, kad šios pagrindinių mokyklų nykimo tendencijos neaplenks ir Mažeikių. Liks bendrojo lavinimo mokyklų modelis: progimnazija (su pradinėmis klasėmis) ir gimnazija. Deja, Mažeikių mastais didžiuliame mūsų mikrorajone šis modelis turės ne ką mažesnę „skylę“: trys pradinės mokyklėlės (su trimis administracijomis) – tarpas – gimnazija. Kur mokysis šalia mokyklos gyvenantys 5-8 klasių mokiniai? O juk tai turės ilgalaikių pasekmių ir atsilieps ne tik šiandien pirmuosius žingsnius žengiantiems, bet ir dar tik pasaulį išvysiantiems mažyliams.  Be to, nereikia būti edukologijos profesoriumi, kad suprastum, jog buvusių darželių patalpų infrastruktūra neatitinka pradinių klasių mokiniams tinkamų sąlygų ir  ateityje irgi turėtų palaipsniui išnykti. Ypač ten, kur tokias sąlygas gali suteikti šalia esančios ir vis dar veikiančios standartinės  mokyklos.

O būtent tokios sąlygos yra dabartinėje Sodų pagrindinėje mokykloje: net 660 kv.m. su balkonu dalinai renovuota sporto salė, erdvi valgykla, daug laisvų kabinetų, erdvūs koridoriai su holais ir  didelė teritorija šalia mokyklos, kažkodėl vis dar vadinama sporto aikštynu. Yra  reali galimybė pradinukams skirti atskirą aukštą ar net korpusą.

Suprantame, kad norint susigražinti mokinių ir jų tėvelių pasitikėjimą mokykla, reikės padaryti nemažai namų darbų, prireiks ir finansinių investicijų. Tačiau, kad ir ką nuspręstų rajono taryba, investicijos yra neišvengiamos, nes tiek mokykla, tiek jos aplinka bene vienintelė mieste  renovacijos nemačiusi jau nuo sovietmečio laikų ir tampa savotiška piktžaizde  pačiame miesto viduryje.

Rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas 2020-02-27 d. prasitarė, kad mokyklos likimas bus sprendžiamas kovo 10 d. ir teigė, kad visą savaitę prieš tai ieškojęs mokyklos renovacijai pinigų, tačiau neradęs. Gerbiamas vedėjas nutylėjo faktą, kad 2020-02-26 d. buvusi mokyklos direktorė B.L. į Mažeikių rajono savivaldybės biudžetą pervedė turtinės žalos atlyginimą 15059,14 eurų. Ar užteks dabartinei rajono valdžiai ryžto ir politinės valios žengti realius žingsnius link mokyklos reorganizacijos bei renovacijos? O gal pagaliau žodis taps kūnu ir bus nuspręsta mokyklą uždaryti, jos mokinius išskirstant po kituose mikrorajonuose įsikūrusias mokyklas? 

Nėra mokyklos – nėra problemos.




Kristina Zamarytė – Sakavičienė. Ar „panacėja nuo smurto“ tikrai patikima? Atsakymas Tomai Bružaitei

$
0
0

Jau kone tradicija tampa kiekvieną pavasarį žiniasklaidoje skaityti straipsnių Stambulo konvencijos ratifikavimo tema. Ne išimtis ir šis pavasaris, kai artėjant Moters dienai vėl esame tikinami, kad tik ši Konvencija gali padėti spręsti smurto prieš moteris problemą Lietuvoje. Kai kuriuose tekstuose gausu gąsdinimų ir griežtų pabarimų kitaip manatiems (pvz., E. Janulevičiūtės straipsnis „Diskusijos dėl Stambulo konvencijos – iškošti uodai ir praryti kupranugariai“), bet sunku rasti argumentų, kurie pagrįstų pasipiktinimą arba į kuriuos būtų galima konstruktyviai reaguoti. Tačiau verta atsakyti į buvusios kolegės Laisvos visuomenės institute Tomos Bružaitės kvietimą diskutuoti. Viena vertus, nes ji analizuoja prieš konvencijos ratifikavimą pasisakančių katalikų poziciją, kita vertus – dėl netikslių ir vietomis klaidinamų teiginių apie šios Konvencijos ypatumus. Nors daug kas jau bandė, pabandysiu dar kartą paaiškinti, kodėl, kaip ir daug kitų katalikų teisininkų, esu įsitikinusi, kad Lietuva neturėtų ratifikuoti Stambulo konvencijos.

Pasitikėjimas ar teisinis apibrėžtumas?

T. Bružaitės straipsnyje „Stambulo konvencija: ne sąvokų, o pasitikėjimo problema“ su konvencijos ratifikavimu nesutinkantys katalikai susilaukia tam tikro moralinio priekaišto: „Aš įtariu, jog to priežastis yra ne sąvokos, nes matome, dėl jų galima susitarti, o tai, kad mes nepasitikime vienas kitu. Netikime, jog oponento pateiktas paaiškinimas yra nuoširdus ir iš tiesų reiškia tai, ką jis sako. Nepasitikime kito gera valia ir išprusimu, kai jis išreiškia abejonę.“ 

Sutinku su Toma, kad turėtume pasitikėti oponentų nuoširdumu, kai jie aiškina Stambulo konvencijos sąvokas – tikriausiai jie patys tokiu paaiškinimu tiki. Verta pasitikėti konvencijos teksto kūrėjų geranoriškumu – turbūt jie neturi blogų kėslų, bet stengiasi siekti gėrio taip, kaip patys jį įsivaizduoja. Natūralu pasitikėti kitais žmonėmis, kai jie kalba apie tai, ką jaučia, galvoja, ką žada, kuo tiki… Tačiau kalbant apie Konvencijos sąvokų prasmę (o ne apie tai, ką apie jas mano oponentai) ir jų reikšmę Lietuvos gyventojams, pasitikėjimo oponentų paaiškinimais nebeužtenka. 

Taip yra todėl, kad Stambulo konvencija yra teisės aktas, kuris nustato pozityviosios teisės normas. O teisė prasideda būtent ten, kur baigiasi pasitikėjimas kitų socialinių normų (moralės, religijos, etiketo, tradicijos ir kt.) veiksmingumu ar teisingumu reguliuojant svarbius žmonių santykius. Teisės normos iš kitų socialinių normų išsiskiria vienu svarbiu aspektu – jos yra privalomos, o jų laikymąsi užtikrina valstybės prievartos priemonės. Stambulo konvencijos atveju – ir tarptautinės organizacijos. Be to, ratifikuota konvencija turėtų aukštesnę galią nei visi LR įstatymai, išskyrus Konstituciją. Taigi pagal šio dokumento reikalavimus turėtume adaptuoti Lietuvos teisinę sistemą, o ne atvirkščiai. 

Ar tikrai teisiškai ir socialiai atsakinga ratifikuoti Konvenciją, siūlančią į Lietuvos teisę įtraukti plačias ir neaiškias sąvokas, kurias galima interpretuoti ir vienaip, ir atvirkščiai, priklausimai nuo skaitančiojo pasaulėžiūros? Juk net ir privačiame gyvenime nepasirašome sutarčių, dėl kurių nuostatų abejojame: deramės, modifikuojame sutarties nuostatas ir reikalaujame aiškaus teksto, o ne pažado, kad kilus ginčui kaip nors susitarsime. Jei taip neatsakingai nepasielgtume su būsto pirkimo sutartimi, kodėl turėtume mažiau atsakingai žiūrėti į tarptautinio lygmens teisės aktą? 

Sunku suprasti jau metai iš metų nesibaigiančias kalbas apie Stambulo konvencijos ratifikavimą kaip panacėją nuo smurto, užuot pagal galimybes ėmusis tikrai produktyvios veiklos. Juk LR Konstitucija nereikalauja, kad kiekviena tarptautinė sutartis būtų ratifikuota. Neratifikuota sutartis šalies vidaus teisės normomis taip pat gali būti įgyvendinama. Skirtumas yra tik tas, kad ratifikavus tarptautinę sutartį ji įgyja aukštesnę galią nei Lietuvos įstatymai. Todėl, ratifikavus Stambulo konvenciją, turėtume keisti visus teisės aktus, kuriuose yra kitaip nei Konvencijoje suprantamos sąvokos, susijusios su lytimi, ir kt. Tačiau labai norint nediskutuotinos konvencijos nuostatos ir be ratifikavimo gali būti inkorporuotos į Lietuvos teisę, o neaiškios, netinkamos ir prieštaringos – tiesiog atmestos. 

Konvencijos sąvokos: ar jos tikrai „tikslinamos ir aiškinamos“?

Toma rašo, kad buvo maloniai nustebinta pakoreguotu Konvencijos vertimu į lietuvių kalbą. Deja, lietuviškos formuluotės gali iš dalies nuraminti katalikus, bet nekeičia Konvencijos normų turinio, nes teisinę galią turi tik Konvencijos tekstas oficialiomis Europos Tarybos kalbomis – anglų ir prancūzų (o ne jos vertimas į bet kurią kitą kalbą). Taip pat keistai skamba ir Tomos teiginys, kad „Konvencijos sąvokos tikslinamos ir vis labiau paaiškinamos“. Aiškinimų visada yra įvairių, bet nesvarbu, ar aiškina oponentai, ar bendraminčiai, ar pasitikime aiškintojų nuoširdumu – įsigaliojus Konvencijai nė vienas iš paaiškinimų neturės privalomos galios. Taigi turime atidžiai analizuoti oficialų Konvencijos tekstą.

Ne, kontroversiškos Konvencijos sąvokos nebuvo patikslintos – jos nepasikeitė nuo pirminio teksto varianto, nors nemažai šalių šiuo pagrindu atsisakė arba delsia ją ratifikuoti. Kad sąvokos išties būtų patikslintos, dėta daug pastangų. Pavyzdžiui, 2018 m. pavasarį Laisvos visuomenės institutas išsiuntė 333 nevyriausybinių organizacijų iš įvairių Europos valstybių kreipimąsi į ET generalinę sekretorę Stambulo konvencijos klausimams Bridget O’Loughlin, ET generalinį sekretorių Thorbjorną Jaglandą ir ET Ministrų komiteto pirmininką Andersą Samuelseną dėl neaiškių Stambulo konvencijos nuostatų ir sąvokų. Kreipimąsi pasirašiusios organizacijos siūlė du konkrečius būdus Stambulo konvencijos prieštaravimams išspręsti: inicijuoti Konvencijos peržiūrą, kad „socialinė lytis“ (gender) ir su ja susijusios sąvokos būtų pakeistos moterų ir vyrų lygybe bei įgalinti ratifikuojančias valstybes daryti išlygas dėl prieštaringų Konvencijos dalių. Pasiūlymai ignoruoti: sąvokos nepakoreguotos, o Konvencijos tekstas ir toliau draudžia valstybėms daryti išlygas dėl kontroversiškų nuostatų, nors tai leidžiama bene visose kitose tarptautinėse sutartyse. Taigi Tomos nuomonė, kad dėl sąvokų „galima susitarti“, yra neteisinga: dėl jų joks susitarimas nepasiektas ir bent kol kas neatrodo įmanomas. 

Ar gender – tik nereikšmingas „uodas”?

Iš Tomos teksto susidaro įspūdis, kad ji nemato reikalo nuogąstauti dėl sąvokos gender („socialinė lytis“, „lytis socialiniu aspektu“), nes ir „Bažnyčios dokumentuose nesiginčijama, kad lytis (buvimas vyru ir moterimi) turi ir socialinius aspektus, vaidmenis, elgseną ar bruožus, kuriuos skirtingos kultūros laiko tinkamus vyrams arba moterims“. 

Iš tiesų Stambulo konvencijoje vartojamą sąvoką gender galima suprasti kaip socialiai susiformavusius kultūrinius lyties raiškos pavidalus, kurie nebūtinai koreliuoja su tuo, kaip visuomenė supranta, kokia yra ar turėtų būti biologinės lyties raiška. Problemos tikrai nekiltų, jei Stambulo konvencija vien tik saugotų moterų ir kitokios nei įprasta lyties raiškos asmenų orumą ir gintų juos nuo smurto. Problema ta, kad pagal tai, kaip socialinės lyties (gender) ir diskriminacijos dėl socialinės lyties tapatybės (gender identity) sąvokos vartojamos Konvencijoje, sociokultūrinė raiška tampa esminiu lytį apibrėžiančiu požymiu. Ir čia atsiranda prieštaravimas Lietuvos teisei, kurioje lytį determinuojančiu požymiu, reguliuojant šeimos ir kitus visuomeninius santykius, yra biologinė asmens lytis. 

Kodėl tai yra svarbu? Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją, žmogaus teisių ir laisvių šaltinis yra jo prigimtis. Prigimtinė (biologiškai nulemta) asmens lytis atskleidžia tai, kuo žmogus yra, kuo jis gali būti (pavyzdžiui, motina arba tėvu), ir kokias teises, pareigas ar teisinį statusą gali įgyti kitų asmenų bei valstybės atžvilgiu (pavyzdžiui, tapti sutuoktiniu, įmote, įtėviu, lyties pagrindu veikiančios bendruomenės, grupės, judėjimo nare ar nariu, lyties pagrindu atskirtos viešosios erdvės lankytoju, pretenduoti į senatvės pensiją sulaukus tam tikro amžiaus ir t. t.). 

Kai valstybė asmens lytį nustato ne pagal biologinius kriterijus, bet pagal subjektyvų asmens suvokimą ir/ar socialinę raišką, susiduriama su situacija, kai vien vyriškos ir moteriškos lyties teisinei sistemai nebepakanka. Stambulo konvencija Europoje dar neįsigaliojo, bet nebūkime naivūs – pasižiūrėkime, kaip Konvencijoje vartojamos sąvokos gender arba gender identity yra suprantamos užsienio šalyse. Pavyzdžiui, Niujorko miesto, JAV Žmogaus teisių komisija šiandien pripažįsta 31 socialinę lytį Ir tai ne vienintelis pavyzdys: jų viešojoje erdvėje apstu, tereikia pasidomėti. Dėl tokio reguliavimo kyla įvairių nesusipratimų, įmonėms ir fiziniams asmenims pareikšta daugybė kaltinimų dėl diskriminavimo „socialinės lyties tapatybės“ pagrindu; tai neišvengiamai atsiliepia vaikų lytiškumo ugdymui, šeimos santykių reguliavimui ir įvairioms kitoms socialinio gyvenimos sritims. 

Galima būtų toliau gilintis į gender ir susijusių sąvokų vartojimo Konvencijoje niuansus bei galimas to pasekmes Lietuvos visuomenei. Visgi ne vien dėl sąvokų kyla problema. 

Ar vėl grįšime prie klasių kovos ideologijos?

Lietuvos visuomenei, kuri sąlyginai neseniai išsivadavo iš sovietinės okupacijos, nėra sunku atpažinti klasių kovos tarp išnaudotojų ir engiamųjų ideologiją, kuria persmelktas Stambulo konvencijos tekstas, pavyzdžiui: „smurtas prieš moteris yra istoriškai susiklosčiusių nelygių vyrų ir moterų galios santykių išraiška, kuri lėmė vyrų dominavimą moterų atžvilgiu bei moterų diskriminavimą ir užkirto kelią visavertei moterų pažangai.“ Aš kaip katalikė, dukra, žmona, mama ir kaip nepriklausomos Lietuvos pilietė nesutinku su tokiu vyrų ir moterų santykių bei mūsų istorinės praeities vertinimu. Daug vyrų pasiaukojamai kovojo už tai, kad mes dabar galėtume gyventi laisvoje šalyje. Daug vyrų kūrė Lietuvą nuo pamatų tiek perkeltine, tiek tiesiogine prasme. Neabejotinai moterys neatsiliko ir neatsilieka – vyrai ir moterys kartu, vieni kitus palaikydami ir aukodamiesi, puoselėja Lietuvos bendrąjį gėrį, siekia savo, savo artimųjų ir visos šalies klestėjimo. Vyrų kaltinimas dominavimu ir kartojimas, kad moterys visada buvo ir yra nelygybės aukos, nepadės kovoti su smurtu. Tai supriešina abiejų lyčių atstovus ir dar stipriau įtvirtina silpnų ir nuo vyrų priklausomų moterų stereotipą. 

Ideologiniai Stambulo konvencijos pamatai lemia klaidingas prielaidas dėl smurto prieš moteris priežasčių – neva vyrai smurtauja prieš moteris tik dėl to, kad jos yra moterys (diskriminacijos objektas), o visuomenėje galioja „socialinės normos“, leidžiančios jiems taip elgtis. Tačiau, skirtingai nei, pavyzdžiui, musulmoniškoms šalims, Lietuvai nėra būdingas požiūris, kad moterų padėtis visuomenėje yra žemesnė ir kad vyrams leistina prieš jas smurtauti. Susikoncentravus į ideologizuotas prielaidas, Konvencija nuošalyje palieka Lietuvai aktualias smurto priežastis – skurdą, nedarbą, alkoholizmą ir kt. 

Iš ideologizuotų prielaidų kyla ir ydingos smurto prevencijos priemonės. Konvencijos 12 straipsnyje yra nustatyta pareiga valstybėms imtis būtinų priemonių, „kuriomis būtų skatinami socialinių ir kultūrinių moterų ir vyrų elgsenos modelių pokyčiai, siekdamos panaikinti prietarus, papročius, tradicijas ir visą kitą praktiką, grindžiamus žemesnės moterų padėties idėja arba stereotipiniais moterų ir vyrų vaidmenimis“. O štai 14 straipsnis numato pareigą medžiagą apie „nestereotipinius lyčių vaidmenis“įtraukti į visas privalomo vaikų ugdymo programas. Stambulo konvencija numato viešo ir privataus gyvenimo stebėjimą ir kontrolę, pasitelkiant politines galias, nacionalines ir tarptautines organizacijas, švietimo sistemą, žiniasklaidos, kultūros priemones tam, kad būtų perauklėjama visuomenė ir keičiamas gyventojų elgesys. Kitaip tariant, Konvencijos autoriai nepasitiki visuomenėje veikiančiomis „socialinėmis normomis“ ir siekia jas perkurti.

Bėda ta, kad žemesnę moterų padėtį įtvirtinantys prietarai, kurie tikrai turi būti naikinami, yra sumetami į krūvą su stereotipiniais moterų ir vyrų vaidmenimis. Kažin kas slepiasi po šia plačia sąvoka, tačiau ji vėlgi priklauso nuo vertinančio asmens pažiūrų. Tai, ką vieni laikytų naikintinais stereotipais, kitiems gali būti svarbios kultūrinės tradicijos ir moralės normos, kurios kyla iš vyrų ir moterų prigimtinio skirtingumo. Natūralu, kad visuomenė, nors ir netobulai, tačiau stengiasi puoselėti tai, kas yra geriausio vyrų ir moterų prigimtyje; kas duoda pagrindą sukurti šeimą, praturtina kultūrą ir visuomenę. Ar mes tikrai norime, kad transnacionaliniai organizacijų tinklai spręstų, kurias socialines normas turime naikinti ir kokius vaidmenis be lyčių stereotipų turime diegti savo vaikams? Juk išskyrus ideologizuotas Konvencijos ir ją lydinčių dokumentų frazes, nėra jokių įrodymų, jog tai gali padėti kovoje su smurtu prieš moteris. 

Artėjant Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimui, turime progą prisiminti, kas nutinka, kai klasių kovos teorijos pagrindu siekiama paversti valstybės gyventojus „pažangiai mąstančiais žmonėmis“. Ar vis dar tikime, kad sudėtingų problemų sprendimas, supaprastinant jų priežastis bei skaldant visuomenę į aukas ir engėjus atneš gerų rezultatų? Argi smurto prevencija neturėtų vesti priešinga kryptimi – į vyrų ir moterų sutaikinimą, darnos šeimos santykiuose atkūrimą, tarpusavio pagarbos, atlaidumo, dėkingumo ugdymą?


Nacionalinis susivienijimas reikalauja atšaukti „Globalią Lietuvą“, nutraukti cenzūrą LRT ir atskleisti KGB bendradarbius

$
0
0
Kovo 7 dieną sostinės „Karolinos“ viešbutyje įvyko politinės partijos „Nacionalinis susivienijimas“ steigiamasis suvažiavimas. Sausakimšoje salėje susirinko 462 delegatai, o su įgaliojimais suvažiavime buvo atstovaujame 2312 steigėjų. 

Suvažiavimas pritarė partijos steigimui, pavadinimui „Nacionalinis susivienijimas“, patvirtino bendrąją partijos programą, įstatui, išsirinko pirmininką, pavaduotojus ir kolegialius valdymo bei priežiūros organus. Partijos pirmininku išrinktas vienas Sąjūdžio kūrėjų filosofas prof. Vytautas Radžvilas, pavaduotojais patvirtinti buvęs VU prorektorius doc. Kęstutis Dubnikas ir politologas, VU doktorantas Vytautas Sinica. Atsakinguoju partijos sekretoriumi suvažiavimas išrinko Arną Simutį. 

„Turbūt nereikia ir sakyti, kad manęs čia nebūtų, jei ne Vytautas Radžvilas. Nebūtų „Pro Patria“ sambūrio, nebūtų forumų ir viso to judėjimo už Lietuvos prisikėlimą iš sąstingio, per kelis metus atvedusio iki šios akimirkos. Dauguma jūsų prisijungiate dabar ir jame anksčiau nedalyvavote, tačiau neabejoju, kad jei ne Vytautas Radžvilas, šiandien paprasčiausiai nebūtų prie ko prisijungti“, - sakė V. Sinica, siūlydamas V. Radžvilo kandidatūrą. 

Partijos valdybos nariais išrinkti režisierius Gaudentas Aukštikalnis, diplomatas Algis Avižienis, istorikė prof. Rasa Čepaitienė, chemikas prof. Vytautas Daujotis, Giedrius Gataveckas, gydytoja Daiva Jakubonienė, Dalius Pranas Juodeikis, chemikas Martynas Katelynas, politologas dokt. Marius Markuckas, edukologė dokt. Ingrida Mereckaitė, politologas Tomas Matulevičius, aplinkosaugininkas prof. Romas Pakalnis, inžinierius Mindaugas Patlaba, dizainerė Agnė Paulėkienė, istorijos mokytojas Robertas Ramanauskas, verslininkas ir publicistas Algimantas Rusteika, verslo konsultantas Almantas Stankūnas, filosofas dr. Laisvūnas Šopauskas, politologas Valentinas Žemgulys.

Visi valdybos nariai kartu yra ir tarybos nariai. Be jų tarybos sudėtyje yra dar 40 tiesiogiai suvažiavimo išrinktų narių, tarp kurių rezistentas Petras Plumpa, rašytojas Romas Gudaitis, signatarai Irena Andrukaitienė ir Algimantas Sėjūnas, istorikas prof. Jonas Vaičenonis, fizikas prof. Kęstutis Jarašiūnas, keliautojas ir rašytojas Šarūnas Jasiukevičius, kalbininkė prof. Jūratė Laučiūtė ir daugelis kitų, į Nacionalinio susivienijimo telkimąsi jau aktyviai įsitraukusių regionų atstovai. 

Suvažiavimas priėmė tris rezoliucijas. Pirmąja reikalaujama atšaukti globalios Lietuvos strategiją „Lietuva 2030“, kuri tik skatina emigraciją ir tautos išnykimą. Vietoje jos reikalaujama priimti naują strateginį dokumentą, kurio tikslas būtų lietuvių tautos išlikimas savo nepriklausomoje valstybėje. Kita rezoliucija buvo reikalaujama reformuoti LRT, įtvirtinti žodžio laisvės, nešališkumo ir objektyvumo principus, atsisakyti faktinės savicenzūros ir „teisingų“ pašnekovų atrankos LRT eteryje. Galiausiai trečioje rezoliucija kvietė „užtikrinti visos turimos patikimos informacijos apie prisipažinusius ir neprisipažinusius KGB bendradarbius paviešinimą“ bei „sukurti proporcingumo ir protingumo principus atitinkantį Komunistų partijos ir sovietinių saugumo struktūrų pareigūnų liustracijos modelį, parengti ir priimti jį atitinkančius įstatymus.“ 

„Prisipažinusių KGB bendradarbių paviešinimas nėra ir negali būti laikomas „valstybės pažado savo piliečiams sulaužymu“, nes, pirma, Lietuvos valstybė įsipareigojo neatskleisti prisipažinusių KGB bendradarbių tapatybių 15 metų nuo tai reglamentuojančio įstatymo priėmimo. Tuo pačiu Lietuvos valstybė įsipareigojo visai Lietuvos visuomenei, kad praėjus nustatytam 15 metų terminui prisipažinusių KGB bendradarbių tapatybė bus atskleista. Be to, kiekvienas teisės aktas sukuria visuomenės lūkesčius apie galiojančią teisinę aplinką ir todėl yra „valstybės pažadas savo piliečiams“. Tačiau valstybė, nors sukūrusi lūkesčius esamais teisės aktais, visada išsaugo teisę juos keisti. Įstatymo kaip pažado traktavimas yra apskritai klaidingas“, - argumentuojama rezoliucijoje. 


Rasa Čepaitienė. Avinėliai nustoja tylėti

$
0
0
propatria.lt nuotrauka 
Dar sunku viską sudėlioti į „stalnytėles”. Perdaug įspūdžių, euforijos. Spėčiau, Nacionalinio Susivienijimo steigiamasis suvažiavimas pranoko ne tik mano vienos lūkesčius. Tiek delegatų, neišsigandusių nei koronės, nei tolimos kelionės, gausa, mat, atėjus į didelę erdvią salę nebebuvo kur atsisėsti ir teko laukti, kol tvarkdariai atneš daugiau kėdžių bei prisijungs visi skubantys iš rajonų. Tiek pačia renginio dvasia. Kiek šviesių veidų! Kiek tiesioginio ar netiesioginio virtualaus bendravimo, pagaliau virtusio šiltu rankos paspaudimu, apsikabinimu, šypsenomis, trumpu pokalbiu ar bent persimetimu keliais sakiniais... Viskam trūko laiko, bet jo dar bus. Viskas tik prasideda.

Svarbiausia, kad renginys, daugiausia skirtas formaliosioms procedūroms susitvarkyti, anaiptol nepriminė žiovulį varančios nuobodybės. Pirmininkaujančiųjų betarpiškumas, prisistatančiųjų humoras, nuoširdus debatuojančiujų įsijungimas teikiant kompetentingas dalykines pastabas programai ar įstatams, pagarbūs ir malonūs užkulisiniai pokalbiai - visa tai kūrė labai šiltą, bet tuo pačiu profesionalią ir racionalią atmosferą. Tad suvažiavimas anaiptol neprailgo.

Iš kur ši, tokia ypatinga, dvasia? - mąsčiau. Matyt, atsakymas paprastas. Asmenybės. Ir mus visus jungiančios idėjos. Žmonės, užgrūdinti gyvenimo išbandymų, bet nepraradę nei tikėjimo, nei ryžto. Ir jaunimas degančiom akim. Kiek jų daug, naujų, nepažįstamų. Niekad nebuvusių politinėje veikloje ir, kaip man, visas išrausdamas, prisipažino vienas steigėjas - tik dabar praradusių partinę nekaltybę. Nes patikėjo. NS tokių - virš 80 procentų. Patikėjusių, kad įmanoma. Ir kad reikia. Privalu. Ne kažkam kitam, o Tau, man.

Avinėliai liaujasi tylėti ar bliauti, kada reikia pagal komandą.

Nors kai kurie žiniasklaidos atstovai, nušviesdami suvažiavimą, akivaizdžiai siekė manipuliuoti žilų galvų ar ramentų nuotraukomis, tačiau, sprendžiant iš komentarų, tai jiems neišdegė. Kaip ir ypatingai nenustebino vadinamųjų elito politologų ar žurnalistų vertinimai, besisvaidantys įprastinėmis ideologinėmis klišėmis – „radikalai”, „populistai”, „kraštutinė dešinė” ir t. t. Esame įpratę bešališkos ir šaltos politologinės analizės vietoje girdėti šituos burtažodžius-manipuliažodžius, turinčius ne paaiškinti visur pasaulyje vykstančių grįžimo prie šaknų, tradicijos, konservatyvumo procesų priežastis bei eigą, o programuoti visuomenę a priori nepasitikėti „šitais mažiukais”. Jau nieko nebestebina moksliniais laipsniais ir vardais besidangstančių sistemą aptarnaujančių propagandistų angažuotumas, priversiantis iš gėdos sudegti bet kurį tikrą politikos mokslų profesionalą. 

Tačiau ar tik šitų įžūlių bandymų kabinti makaronus tesam verti? Nuo kada krikščionybė, tautiškumas, patriotizmas, prigimtinės šeimos gynimas yra kažkaip itin radikalu ar marginalu? Argi siekis mažinti Lietuvoje, šios srities ES čempionėje, akis badančią socialinę atskirtį gali būti laikomas kraštutine pozicija? Egzistuojančioje sistemoje taip. Jiems nereikia jokių permainų, galinčių sugriauti dešimtmečiais kurtą negailestingą socioekonominę tvarką, kurioje visuomenė tėra klusni rankų kilnotoja legitimuojant kitur – „aukščiau” - priimtus jai nepalankius ar net pražūtingus sprendimus, už kuriuos niekas neprisiima atsakomybės.

Bet juk bet kuris sveiko proto ir švarios sąžinės nepraradęs žmogus supranta, kad tikrasis radikalumas ir kraštutinumai slypi pačiame dabartiniame neoliberaliame, kultūrinio marksizmo postulatais besiremiančiame režime, kaip ir bet kuri kita ekstremali ideologija, kuriančiame Orvelo bei Hakslio aprašytą atvirkščią prasmių pasaulį, kur melas virsta tiesa, karas - taika, neteisingumas - teisingumo išpildymu, o begėdiškas amoralumas - sektina dorybe. Nebežinodamas prie ko kabinėtis lietryčio Bruveris net leido sau piktintis dabar galiojančia partijų steigimo tvarka, esą, sudarančia sąlygas, suprask, „visokiems”, - o siaube! - dalyvauti demokratinės (?!) valstybės rinkimų žaidime. Laimei, komentarai po šiomis apgailėtinomis rašliavomis jau rodytų, kad žmonės atskiria pelus nuo grūdų...

Paralelinės tikrovės... Ideologinis sapnas, iš kurio tenka budintis, tuo pačiu žadinant ir kitus. Tam, kad iš tiesų, kaip baigiamojoje kalboje sakė partijos pirmininku išrinktas profesorius V. Radžvilas, sugrįžtume į Tėvo ir Tėvynės namus.

Pater, Patria, Patrimonium.

Nacionalinio susivienijimo rezoliucijos dėl cenzūros LRT, KGB bendradarbių ir strategijos „Lietuva 2030“

$
0
0
Rezoliucija Nr. 1. Dėl Lietuvos pažangos strategijos „Lietuva 2030“ atšaukimo

Programinis dokumentas Lietuvos pažangos strategija ,,Lietuva 2030“ yra ne lietuvių tautos ir valstybės išlikimo, bet jos su(si)naikinimo ir išnykimo globalizacijos sąlygomis gairės. Priėmusi ir praktiškai įgyvendinanti šią strategiją Lietuva tapo pirmąja ir vienintele ES šalimi, oficialiai išsižadėjusia tikslo sąmoningai ir valingai užtikrinti savo tautos ir valstybės išlikimą – savo kultūrinę bei politinę būtį ir jos istorinį tęstinumą. Strategijoje nesiūlomas joks ideologinis, lietuvių tautą ir visuomenę saistantis ir vieningai veikti skatinantis tikslas. Vien tik ekonominiai ar valdymo gerinimo tikslai, laimės ar globalizuotumo rodikliai niekaip negali sutelkti visuomenės kylančioms grėsmėms įveikti. 

Strategijoje teigiama: ,,globalizacijos amžiuje į išvykusius Lietuvos gyventojus neturime žiūrėti kaip į prarastą tautos dalį“, nes anot dokumento kūrėjų, ,,pasaulio lietuviai aktyviai dalyvauja valstybės gyvenime ir prisideda prie jos ūkio ir kultūros klestėjimu.“ Strategijoje suprojektuota ir kuriama ,,globali“ ir pasauliui tariamai ,,atvira“ Lietuva yra tik europeizuota oficialiai „tautų susiliejimu“ vadintos, o sovietinių politinių lyderių be užuolankų  „Lietuva be lietuvių“ įvardintos formuluotės versija. 

Vidurio Europos šalys – Lenkija ir Vengrija – garsiai kalba apie jų darbingų piliečių viliojimą į turtingąsias, bet senstančias Europos šalis. Šių šalių politikai politikai suvokia, kad Europos Sąjungos parama neplaukia tik viena kryptimi – iš pasiturinčių valstybių į mūsų regioną. Jie realistiškai vertina - ar turtingosios šalys savo lėšomis ir patarimais, ar mes, dovanodami joms savo mokesčių mokėtojų pinigais paruoštus jaunus specialistus ir darbuotojus – esame laimėtojai. Kaimyninės šalys ėmėsi ryžtingų bei plačios apimties valstybinių priemonių skatinti gimstamumą ir jaunimo norą pasilikti savo gimtinėse, savo darbu prisidėti prie jų klestėjimo. Šių valstybių patirtis būtų naudinga, kuriant naują, į Lietuvos išlikimą globalizacijos sąlygomis orientuotą strategiją.  

Politinės partijos ,,Nacionalinis susivienijimas“ suvažiavimas pareiškia:  
  
Lietuvos pažangos strategijos ,,Lietuva 2030“ iniciatoriai ir kūrėjai privalo prisiimti politinę atsakomybę už milijoninę emigraciją, už patirtas ekonomines netektis, išskirtas šeimas, nacionalinės ir valstybinės savigarbos praradimus, kurie neatperkami su ES suderėtais 200 mln. Eurų. 
1.Sekant Estijos ir Latvijos strategijų rengimo pavyzdžiu, būtina paviešinti Lietuvos pažangos strategijos ,,Lietuva 2030“ iniciatorius ir kūrėjus. 
2.Reikalaujame atšaukti Lietuvos Respublikos Seimo nutarimą ,,Dėl valstybės pažangos strategijos “Lietuvos pažangos strategija ,,Lietuva 2030“ patvirtinimo, 2012 m. gegužės 15 d. Nr. XI-2015. 
3.Inicijuoti naują, Lietuvos valstybės išlikimą šiuolaikiniame pasaulyje garantuojančią, Lietuvos raidos strategiją. 

Rezoliucija Nr. 2. Dėl istorijos politikos ir KGB bendradarbių paviešinimo

Visame pasaulyje sutariama, kad tautos narius jungia bendra kalba, kultūra ir istorija, tačiau vertindama Lietuvos istoriją, o ypač gyvojoje atmintyje dar esančius XX amžiaus įvykius, Lietuvos visuomenė yra itin susipriešinusi. Istorijos politika turi telkti visuomenę, skatinti sutarimą, remtis faktine istorine tiesa, stiprinti Lietuvos valstybingumą, o ne griauti jo pamatus. 

Valstybė negali būti abejinga istorinės atminties klausimams ir skatinti „atminčių įvairovės“. Ši įvairovė yra faktinė sąlyga, į kurią atsižvelgdama valstybė turi formuoti pozicijas istorinės atminties klausimais ir perteikti jas švietimo, medijų ir kitomis priemonėmis. Tai ypatingai svarbu propagandos ir informacinio karo būklėje, kurioje dėl geopolitinių priežasčių yra Lietuva.

Istorijos politika privalo remtis suvokimu, kad a) tuos pačius įvykius skirtingos šalys visada traktuos skirtingai; b) visas visuomenes telkia pagarba jų tėvams-kūrėjams, laisvės kovotojams ir nacionaliniams simboliams; c) visuomenei reikalingas įkvepiantis ir pasididžiavimą savo tauta ir valstybe skatinantis istorijos pasakojimas; d) pastangos telkti visuomenęturi remtis istorine tiesa, bendra pagarba nusipelniusiems ir bendru nusikaltusių šalies istorijos dalyvių pasmerkimu. 

Istorinis teisingumas reikalauja, kad kiekviena tauta žinotų savo didvyrius ir išdavikus. Istorinės aplinkybės nulemia ribotas galimybes realizuoti šį idealą, tačiau istorinė tiesa negali būti sąmoningai slepiama prisidengiant kitais tikslais. 

Tuo remiantis, Lietuvoje būtina:

1) užtikrinti visos turimos patikimos informacijos apie prisipažinusius ir neprisipažinusius KGB bendradarbius paviešinimą;
2)sukurti proporcingumo ir protingumo principus atitinkantį Komunistų partijos ir sovietinių saugumo struktūrų pareigūnų liustracijos modelį, parengti ir priimti jį atitinkančius įstatymus.

Prisipažinusių KGB bendradarbių paviešinimas nėra ir negali būti laikomas „valstybės pažado savo piliečiams sulaužymu“, nes:

1)Lietuvos valstybė įsipareigojo neatskleisti prisipažinusių KGB bendradarbių tapatybių 15 metų nuo tai reglamentuojančio įstatymo priėmimo. Tuo pačiu Lietuvos valstybė įsipareigojo visai Lietuvos visuomenei, kad praėjus nustatytam 15 metų terminui prisipažinusių KGB bendradarbių tapatybė bus atskleista;
2)Kiekvienas teisės aktas sukuria visuomenės lūkesčius apie galiojančią teisinę aplinką ir todėl yra „valstybės pažadas savo piliečiams“. Tačiau valstybė, nors sukūrusi lūkesčius esamais teisės aktais, visada išsaugo teisę juos keisti. Įstatymo kaip pažado traktavimas yra apskritai klaidingas;
3)Neterminuotas prisipažinusių KGB bendradarbių įslaptinimas reikštų nepagrįstą ir neproporcingą jų atleidimą nuo bet kokių kolaboravimo su okupaciniu režimu pasekmių. Teisingumo siekianti valstybė negali įstatymais įtvirtinti nusikaltusiųjų nebaudžiamumo. 


Rezoliucija Nr. 3.  Dėl visuomeninio transliuotojo Lietuvos radijo ir televizijos pertvarkos 

Atsaistytas nuo visuomenės poreikių ir lūkesčių bei ilgalaikių strateginių tautos stiprinimo ir valstybės išsaugojimo tikslų visuomeninis transliuotojas buvo palenktas ideologiškai ir propagandiškai aptarnauti globalių politinės, ekonominės ir finansinės galios centrų bei vietos stambiojo verslo interesus. LRT buvo paverstas didžiausiu ir svarbiausiu Lietuvą naikinančios globalistinės ideologinės indoktrinacijos židiniu, šalies visuomenei turinčiais skleisti ir piliečių sąmonėje įtvirtinti vadinamąją ,,globalios Lietuvos“ viziją. 

LRT įsitvirtino ir stiprėja ideologinė ir politinė ,,neteisingų“ pažiūrų cenzūra, kuri savo griežtumu ir mastais faktiškai prilygsta sovietmečio cenzūrai. Išnyko lygiateisės ir sąžiningos diskusijos gyvybiškai svarbiais tautos ir valstybės gyvenimo klausimais, nes diskusijų laidose dalyvauja arba jose yra atvirai proteguojami ,,globalios Lietuvos“ ideologijos šalininkai. Dėl cenzūros smuko LRT programų ir laidų intelektualinis ir kultūrinis lygis, o jose įsitvirtinęs ,,vienos tiesos“ režimas tapo vienu svarbiausių Lietuvos visuomeninio ir politinio gyvenimo sąstingį lemiančių veiksnių. Lietuvos likimui abejingų grupuočių užvaldytas ir globalistinei ideologinei kontrolei bei cenzūrai palenktas visuomeninis transliuotojas ne tik netarnauja Lietuvos visuomenei ir jį išlaikantiems piliečiams, bet ir kelia tiesioginę grėsmę šalies nacionaliniam saugumui bei pačios valstybės egzistavimui.

LRT būtinos esminės, savo pobūdžiu ir mastais 1988 m. Sąjūdžio inspiruotiems pokyčiams prilygstančios, permainos:

turi būti iš naujo apibrėžta LRT misijos, vizijos, tikslų ir vertybių samprata iš pagrindų keičiant veiklos idėjines ir vertybines gaires: Lietuvos išlikimas amžiams ugdant tautą ir stiprinant valstybę privalo tapti svarbiausiu nacionalinio transliuotojo prioritetu, kuriam būtų palenkti visi kiti jo veiklos tikslai ir uždaviniai;
pertvarkant LRT valdymą turi būti sukurtos teisinės, organizacinės ir materialinės prielaidos užtikrinti realią demokratinę jo veiklos  visuomeninę kontrolę;
LRT valdymo organuose turi būti adekvačiai atstovaujama nuo valdžios nepriklausomoms ir antiglobalistinėmis nuostatomis besivadovaujančioms pilietinėms ir visuomeninėms organizacijoms; 
LRT turi būti pertvarkyta taip, kad būtų panaikintos galimybės privačioms žiniasklaidos priemonėms ir laidų bei programų prodiuseriams grobstyti ir švaistyti šalies piliečių išlaikomo nacionalinio transliuotojo lėšas;
LRT turi tapti demokratijos ir viešumo pavyzdžiu ir panaikinti atvirą bei slaptą cenzūrą ir kitus minties bei žodžio laisvės varžymus;
siekiant užtikrinti LRT gebėjimą tinkamai atlikti misiją tarnauti strateginiam Lietuvos išsaugojimo ir ilgalaikio išlikimo tikslui, būtina atleisti ,,globalios Lietuvos“ ideologiją išpažįstančius ir nelojalius valstybei, neprofesionalius ir šališkus, žurnalistinės etikos principus šiurkščiai pažeidžiančius darbuotojus; 
įgyvendinant nacionaliniam transliuotojui keliamus objektyvumo, nešališkumo ir nuomonių įvairovės reikalavimus turi būti iš esmės peržiūrėti įvykių komentatorių ir diskusijų dalyvių atrankos kriterijai vadovaujantis nuostata, kad svarbiausius vidaus ir užsienio gyvenimo įvykius privalo komentuoti ir svarstyti kvalifuoti ir bendrojo visuomenės bei valstybės gėrio kategorijomis mąstantys įvairių sričių profesionalai, o ne siauroms visuomenės grupėms atstovaujantys ir jų interesus ginantys ideologiškai angažuoti asmenys. 


Vilnius, 2020-03-07


V. Pranckietis melavo gavęs kvietimą jungtis prie Nacionalinio susivienijimo

$
0
0
Seimo pirmininkas agronomas prof. Viktoras Pranckietis kovo 9 dieną portalui 15min.lt duotame interviu pareiškė, kad sulaukė kvietimo prisijungti prie Nacionalinio susivienijimo. Paties Nacionalinio susivienijimo vadovų teigimu, tą teigdamas V. Pranckietis atvirai meluoja, nes tokio kvietimo nebuvo ir negalėjo būti. 

„[V. Pranckietis] aptakiai patvirtino sulaukęs ir savaitgalį steigiamąjį suvažiavimą surengusios Vytauto Radžvilo vadovaujamos partijos „Nacionalinis susivienijimas“ kvietimo“, - rašoma portale 15min.lt. 

Nacionalinio susivienijimo pirmininku išrinkto filosofo prof. Vytauto Radžvilo teigimu, nors V. Pranckietis teigia, kad buvo kviečiamas į Nacionalinį susivienijimą, jis niekada negalėtų tikėtis šios partijos kvietimo, o tokiais pareiškimais kartu su 15min portalu įsitraukia į šmeižto prieš naująją partiją kampaniją. 

„Santykyje su Viktoru Pranckiečiu atsiskleidžia ir mūsų bei Rimanto Dagio partijų skirtumas. Kurdamas iš esmės sisteminę partiją, R. Dagys dėjo viltis sutelkti esamos sistemos nomenklatūrininkus, tad viliojo net jam svetimų pažiūrų žmones kaip Viktoras Pranckietis. Mums tuo tarpu nuoširdžiai atgrasi ir žeidžianti idėja, kad galėtume būti su juo siejami. Niekada to nepadarytume“, - rašo prof. Vytautas Radžvilas. 

Jam pritarė politologas Vytautas Sinica, pareiškęs, kad „Nacionalinis susivienijimas niekada nesiūlė V. Pranckiečiui jokio bendradarbiavimo. Komjaunuoliškas internacionalizmo klišes kartojantis, radikalumo ir nacionalizmo baubo bijantis, Tomaševskio reikalavimus pildantis, Stambulo konvencijai ir gėjų partnerystėms pritariantis, galiausiai tik dėka politinės konjunktūros poste išsilaikantis ponas Pranckietis niekada nebuvo kviečiamas į Nacionalinio susivienijimo gretas. Jis negalėjo būti kviečiamas, nes pats yra įsikūnijimas to servilizmo, konformizmo, korektiškumo ir kitų politinių ligų, kurioms naikinti ir reikalinga naujoji partija“. 

Primename, kad apie kvietimą prisijungti Viktorui Pranckiečiui viešai buvo paskelbęs savąją partiją kuriantis Rimantas Jonas Dagys. Tuomet jis teigė, kad Seimo Pirmininkas pasižymi vertybėmis, labai artimomis toms, kuriomis vadovausis ir R. Dagio kuriama partija. 



Vytautas Radžvilas. Alternatyva susinaikinimo filosofijai

$
0
0
Mindaugo Šernos nuotrauka 
Vytauto Radžvilo kalba 2020-03-07 Nacionalinio susivienijimo steigiamajame suvažiavime pristatant partijos bendrosios programos projektą.

Pristatysiu ne tik programos projektą, bet ir to, ką mes čia šiandien steigiame, koncepciją ir viziją. Tik ką patvirtintas partijos pavadinimas nėra atsitiktinis. Atkreipsiu dėmesį, kad tautinis ir nacionalinis nėra tas pats. Tauta ir nacija skiriasi iš esmės. Ne visos tautos tampa nacijomis. Nacija yra aukščiausia tautos raidos išsivystymo forma. Todėl šis pavadinimas politologiniu požiūriu tikslus ir net būtinas. 

Tačiau jis sako ir daugiau. Čia jūs matėte vaizdus, kuriuose visur figūravo Vilniaus forumas, jo renginiai ir juose dalyvavę žmonės. Šitie vaizdai nėra atsitiktiniai, jie yra mūsų kelias į šitą dieną. Mes kuriame partiją, kuri iš principo skiriasi nuo visų Lietuvoje steigiamų partijų vien tuo, kad yra daugelio metų kruopštaus ir sunkaus parengiamojo darbo rezultatas. Nacionalinis susivienijimas – šitas pavadinimas taip pat tiksliai atspindi svarbiausią dalyką – mūsų partijos tikslą, ir jis atsako į klausimą, kas mes esame. 

Mes esame pertvarkos ir atsinaujinimo partija. Kitokia būti negalime, nes šiandien Lietuva priėjo tą savo istorijos tašką, kai galima kalbėti apie visapusišką krizę, o tiksliau, sąstingį. Savo bendriausiais bruožais, mastu ir pavojumi jis visiškai panašus į tą sąstingį, kurį mes, vyresnės kartos šio suvažiavimo dalyviai, regėjome Sąjūdžio išvakarėse. Panašumai yra ne atsitiktiniai ir paviršutiniai, o gelminiai. Tai reiškia, kad krizė yra sisteminė ir struktūrinė. Taigi pirmiausiai jos požymiai. 

Be abejo, pats svarbiausiais šito požymis yra to, ką galime pavadinti oficialia valstybine ideologija, beviltiškas atotrūkis nuo tikrovės. Lygiai kaip prieš trisdešimt metų byrant Sovietų Sąjungai mums buvo pasakojama apie naujas komunizmo statybos pergales, lygiai taip pat mums dabar kartojama sovietmečio tezė, kad Lietuva niekada taip neklestėjo ir nebuvo tokia saugi. 

Tačiau kažkodėl šita klestinti ir saugi šalis, ne mano nuomone, o oficialia Jungtinių Tautų pozicija, yra sparčiausiai pasaulyje nykstanti valstybė. Galima daug kalbėti apie klestėjimo, gerovės ir pažangos  apraiškas, tačiau jau nuo XVII a. politinė ekonominė teorija sako, kad vienintelis tvirtas kriterijus, kuris leidžia tiksliai vertinti šalies būklę ir jos valdymo kokybę yra demografinė dinamika. Jeigu gyventojų skaičius mažėja, tai reiškia, kad tai yra nykstanti šalis. Ir mes tokie esame. Tačiau niekam neužtenka moralinės drąsos ir politinės valios tai pripažinti. 

Kiti akivaizdūs krizės požymiai yra taip pat nemažiau pribloškiantys. Pirmiausiai tai intelektualinė krizė. Visi pripažįstame, kad šita šalis, jos valdžia senai neturi jokių naujų idėjų, nes jų neatsirado pasiekus strateginį tikslą tapti NATO ir Europos Sąjungos nariais. Akimirkai susimastykime, kaip pompastiškai vyko konkursas, vadinamasis Nacionalinės idėjos konkursas, ir buvo jo metu atrasta „fundamentali“ idėja iki 2025 metų vėl padaryti mokytojo profesiją prestižine. Be jokios abejonės, mokytojai turi užimti deramą vietą mūsų visuomenėje, bet tokia idėja arba siūlymas, kuris yra daugiau nei banalybė, rodo, kad šiuo požiūriu Lietuvoje yra beviltiškas nuosmukis. 

Lygiai taip pat mes kalbame, kad šalies ekonomika auga, bet turime pagrindo kalbėti apie socialinę krizę, nes Europos Komisija kelia aliarmą dėl tiesiog siaubingos, protu nesuvokiamos turtinės nelygybės ir socialinės atskirties mūsų šalyje. Šita atskirtis be jokios abejonės rodo, kad mūsų vadinamasis elitas, valdantieji ir verslo sluoksniai, iš tiesų nejaučia jokios atsakomybės už savo šalies ir tautos likimą. Jie iš tikrųjų organizavo, iš esmės masinę emigraciją iš Lietuvos, savos rūšies tremtį.  Ir dabar yra liejamos krokodilo ašaros, kad Lietuvos demografinė padėtis baisi.

Lygiai taip pat atkreipiu dėmesį, kad mes tapome šalimi, kurios nuosmūkį galima suprasti žiūrint į iš pirmo žvilgsnio menkas detales. Kaip vertinti šių dienų nomenklatūros privilegijas, kai nušaunamas net niekuo dėtas stumbras? Iš tikrųjų tai yra labai svarbus visiškos neatsakomybės ženklas, kuris rodo, kad šitą šalį iš tiesų valdo ne piliečiai. Vieta, iš kur yra valdoma Lietuva, ne Seimas, Vyriausybė ar kitos valdžios institucijos. Tai pirtelėse ir medžioklėse privilegijuotųjų valdoma šalis.

Galiausiai, paskutinis štrichas. Daug šnekėdami apie demokratiją, laisvę ir lygybę, mes iš tikrųjų tapome visuomene, kur atskiroms piliečių kategorijoms galioja skirtinga teisė. Istorija, kuomet sadistas iš įtakingos šeimos sudaužo merginą ir už tai nenukenčia, tiesiog savaime rodo, kad grįžtama į luominės visuomenės laikus, kai žmonių sveikata ir gyvybė buvo vertinami nevienodai. Elito arba aukštuomenės – vienaip, o prasčiokų – kitaip. Iš šitos padėties reikia bristi. 

Todėl jeigu bus siūlomi, teikiami pasiūlymai šios partijos programai, pirmiausiai atkreipiu dėmesį, kas tai yra. Tai yra mūsų siūloma valstybės ateities ir jos raidos vizija. 

Į šitą padėtį mes patekome neatsitiktinai. Šiandien daugybė Lietuvos piliečių dar nesuvokia fakto, kad Lietuva yra vienintelė mums žinoma Europos Sąjungos šalis, kur oficialiu valstybiniu lygmeniu yra iškeltas tikslas tautai ir valstyvei savanoriškai susinaikinti. Mūsų politiką grindžiantis dokumentas, Valstybės pažangos strategija 2030-iems metams, nei žodžiu neužsimena apie tai, kas aiškiai ir nedviprasmiškai pasakyta analogiškose Estijos ir Latvijos pažangos strategijose. Ten sakoma, kad jų tautos siekia išlikti šimtmečiams, o valstybės egzistuoja tam, kad šis uždavinys būtų įgyvendintas. 

Tai rodo, kokiu mastu mūsų valstybė tapo resovietizuota. Juk vadinamoji Globalios Lietuvos tezė yra ne kas kita, kaip Sovietų Sąjungoje oficialiai skelbtos komunistinės ideologijos tezės, kad tautos ir valstybės turi išnykti, šiek tiek sumoderninta interpretacija. Tai reiškia, kad mes vadovaujamės savanoriško susinaikinimo arba savanoriškos mirties filosofija. Jeigu mums nereikia valstybės, tada neturėtų stebinti, kodėl mes esame sparčiausiai nykstanti šalis. 

Kodėl pas mus iš esmės nesprendžiamos socialinės problemos? Ogi todėl, kad jeigu nėra tautos ir valstybės, kurias būtų siekiama saugoti, puoselėti, tenka vadovautis vienintele filosofija - „po mūsų nors ir tvanas“. Neatsakomybės už Lietuvos, jos tautos ir valstybės likimą filosofija. Ta filosofija reiškia, kad Lietuva viso labo yra vieta, kuri leidžia patenkinti savo asmeninius poreikius. Susinaikinimo filosofija. Be ateities, be vizijos, be perspektyvos. Tai štai, atkreipiu dėmesį, šita programa buvo sąmoningai kurta, kaip alternatyva Globalios Lietuvos vizijai. 

Visų Lietuvoje veikiančių partijų programos ir praktinė veikla, kiek jos valdo šalį, yra grindžiamos globalios Lietuvos arba susinaikinimo filosofija. Šitoje programoje mes siūlome priešingą prisikėlimo, atsinaujinimo kitokiam gyvenimui filosofiją. Todėl manau, kad būtų visiškai teisinga, jeigu garbusis suvažiavimas suteiktų teisę mums, išrinktiems partijos organams, oficialiai kreiptis į Lietuvos Respublikos Prezidentą raginant arba pakviečiant Lietuvoje skelbti pertvarką. Jeigu ji nebus paskelbta, iš tiesų gali pasikartoti 1940 metų tragedija. Manau, kad jūs tam pritarsite. 

Na, o kalbant apie pačia programą, joje konceptualiai, nuosekliai yra nurodomos kryptys, kaip turi būti keičiamas valstybės valdymas, visos jo gyvenimo sritys, kad galėtume pagaliau vėl nutolti nuo mūsų laukiančios bedugnės. Visą šitą programą esate skaitę, aš nenoriu jos ypatingai komentuoti, bet tik noriu dar kartą atkreipti dėmesį, programa yra mūsų valstybės filosofija. 

Valstybė gali būti negailestingai žiauri, tokia kaip šiandien Lietuvos valstybė, kuri mano, kad visiškai normalu, jeigu ją išlaiko mažiausiai uždirbantys ir mažiausiais pajamas gaunantys piliečiai. Valstybė gali vadovautis filosofija, kad prie jos išlaikymo turi sąžiningai prisidėti visi. Štai kodėl šitoje programoje kalbama apie esmę. 



Rasa Čepaitienė. „Laikas vaduotis iš vidinės kolonizacijos“

$
0
0
Mindaugo Šernos nuotrauka 

Skelbiame pilną versiją istorikės prof. Rasos Čepaitienės interviu, publikuoto „Valstiečių laikraštyje“ artėjančios Kovo 11-osios proga.  

Su kokiomis mintimis pasitinkate artėjančią Kovo 11-ąją, atkurtos valstybės 30-metį? Ar pamenate, kokią Lietuvą po kelių dešimtmečių pati įsivaizdavote tada, po 1990-ųjų kovo 11-osios vakaro, kai žmonės džiaugėsi Aukščiausiosios Tarybos sprendimu dėl nepriklausomos valstybės atstatymo? 

Nežinau, ar būtina prisirišti prie apvalių datų. Kiekvieną Kovo 11-ąją turėtume bent trumpam stabtelėti ir įvertinti savo, kaip ir visos visuomenės, pasiekimus bei nesėkmes, pasverti, iš kur ir kur judame. Tiesa, Nepriklausomybės Trisdešimtmetis svarbus tuo, kad jau pasiekėme momentą, kai keičiasi kartos. Sovietmečiu susiformavusi ir turėjusi sprendimo galią karta jau pamažu nueina nuo arenos, užleisdama vietą gimusiems prieš pat arba jau po SSRS žlugimo. Tai, žinoma, svarbus pokytis.

1990–ieji tik tapo viršūne to, į ką 9-ojo dešimtmečio pabaigoje buvo nuosekliai eita per vis labiau išdrąsėjančią spaudą, palaipsnį istorinės atminties atgavimą, spontanišką įvairių bendruomenių kūrimąsi, per Sąjūdžio mitingus, Baltijos kelią, Roko maršus ir t.t. Pamenu, į tai, kas vyko, tuomet žiūrėjome su didžiulėmis viltimis, optimizmu ir dvasios pakylėjimu, kokio daugiau mūsų tautoje nebeteko matyti. Viskas tuomet buvo nauja, gaivu, be galo įdomu. Kiek daug dalykų – ir skaudžių, ir pasididžiavimą keliančių – tuo metu atsivėrė... Po ilgų ir ganėtinai nykių brežnevinio sąstingio metų viskas greitai, kone akimirksniu, pasikeitė, ėmė pulsuoti gyvybe, pursloti kūrybine energija. Toks nepaprastai tirštas istorinis laikas, kuriame dalyvaujantys, ir ne tik dalyvaujantys, bet ir galintys kažką lemti, visi tuomet jautėmės. Vargu, ar to meto visuomenė turėjo konkretesnį įsivaizdavimą, kokioje valstybėje norėtų gyventi. Buvo aišku tik tiek, kokioje jokiu būdu nebenorėtų... Tad pats okupacijos fakto įsisąmoninimas, totalitarizmo atmetimas, jo nusikaltimų pasmerkimas bei troškimas tapti Europos civilizacijos organiška dalimi tapo svarbiausiais mentaliniais lūžiais, apibūdinančiais mūsų to meto geopolitines ir vertybines orientacijas.

Kaip būtų galima glaustai įvardyti didžiausius praėjusių trijų dešimtmečių pasiekimus ir praradimus Lietuvos gyvenime? Koks, jūsų akimis, galėtų būti visuomenės jausenos, savivokos, vertybinių pokyčių balansas – labiau teigiamas ar labiau neigiamas? 

Abejoju, kad esame bent pradėję giliau įsisąmoninti, kokie fundamentalūs ir kompleksiniai pokyčiai įvyko Lietuvoje per pastarąjį trisdešimtmetį... Žinoma, daliai visuomenės Nepriklausomybė atnešė visiškai naujas, anksčiau neturėtas galimybes dirbti ir užsidirbti, kilti naujai atsiradusiais socialiniais liftais, užsiimti verslu ar kūryba, mokytis, keliauti po pasaulį ir t.t., kuriomis buvo sumaniai pasinaudota. Tačiau itin staigios ir nežabotos socioekonominės permainos dalį žmonių paliko be darbo ar pragyvenimo šaltinių, staiga išmetė anapus jiems įprastų gyvenimo rėmų, negailestingai vertė prisitaikyti prie naujų, dar menkai pažįstamų, taisyklių. Tai, žinoma, daug kam buvo itin skausminga, ar net pražūtinga.

Svarbiausia permaina laikyčiau sovietinio tipo modernizacijos bei industrializacijos paliestos, tačiau savo agrarines šaknis ir mentalitetą vis dar išsaugojusios šalies staigų ir radikalų permetimą į neoliberalios, postindustrinės, postmodernios, vartotojiškos visuomenės būklę, kurioje buvo galutinai palaužtas tautos gyvastį ir moralę šimtmečiais išlaikęs ir puoselėjęs tradicinis kaimas. Tylų, bet užtikrintą kaimo naikinimą ir nykimą, atvedusį prie ištisų regionų, miestelių ir gyvenviečių traukimosi bei senėjimo, mūsų valdžia, kad ir kokia per tą laiką būtų buvusi išrinkta, kažkodėl stebėjo pakankamai abejingai, lyg tai jos niekaip neliestų. Tad žmonėms patiems teko suktis iš padėties keliantis gyventi į miestus arba emigruojant.

Trumpai tariant, iš „visagalės Valstybės“ valdomos sovietinės visuomenės per pakankamai trumpą laiką tapome „laisvosios rinkos“ visuomene, kurioje įsigalėjo jėgos, pinigų, ir, didžiausia vertybe paversto, jokiomis moralės normomis neberibojamo godulio kultas. Visuomene, kurioje nemenka dalis piliečių pasijuto tiesiog palikti likimo valiai, tapę pertekliniais, paradoksas, sparčiai demografiškai tuštėjančioje šalyje ir dargi patys paskelbti kaltais dėl savo nepavydėtinos padėties, lyg būtų kažin kokie netikėliai.

Posovietinėje transformacijoje keisčiausiu būdu persipynė totalitariniai ir naujųjų globalizacinių tendencijų atnešti vėjai, galiausiai sukūrę savotišką hibridą. Hibridą iš valstybinės mašinos ir privačių interesų rezginio, suteikusio galimybes vieniems piliečiams jomis pasinaudoti asmeninei ar grupinei gerovei kurti, tad tapti „lygesniems“, daugiau sau leidžiančiais ir nebaudžiamiems, nei kiti. Žinoma, neįmanoma nepaminėti ir geopolitinio Lietuvos krypties pokyčio, kuris vėlgi liko rimčiau neapmąstytas ir blaiviau, be emocijų ar perdėtų įtarinėjimų, neaptartas. Tai yra unitarinės tautinės valstybės kūrimo projekto, pradėto 1990-aisiais, atsiremiant į tarpukario Lietuvos Respublikos pavyzdį ir atmintį, atsisakymas 2004 metais vardan buvimo naujoje sąjungoje.

Tačiau pastaroji, ilgainiui ėmusi orientuotis į federacijos kūrimą, vis labiau pradėjo riboti valstybių-narių savarankiško veikimo sferą. Tai savitai rezonavo su mūsų postsovietinio elito servilistiniais įpročiais bei tradicijomis ir leido jiems į Lietuvą vėl žiūrėti kaip į naujojo „Centro“ jiems valdyti ir prižiūrėti pavestą koloniją, o ne kaip į savarankišką bei orią demokratinę valstybę.

Dar vienas, ganėtinai keistas dabarties bruožas, beje, mus skiriantis nuo sovietmečio – tai ta nuolatinė, nepaliaujama, visomis priemonėmis brukama savinieka, begalinis kritiškumas ir negatyvumas savo artimųjų, lietuvių tautos ir pačios Lietuvos atžvilgiu, sėjantys neviltį, bejėgystę, kurstantys emigraciją ar net suicidines mintis. Koks jų šaltinis? Kam tai naudinga? Ar tai savaime susiklostęs dalykas, ar kažkieno išmoningai skatinamas bei palaikomas? – į šiuos klausimus, deja, atsakymų neturiu.

Viena iš jūsų mokslinių interesų sričių – sovietmečio kultūra ir posovietinės transformacijos. Ar sutiktumėte su manančiais, kad dabartinėje Lietuvoje tarsi ryškinamoje laiko nuotraukoje vis stipriau prasimuša sovietinio socialinio peizažo elementai: valdžios atotrūkis nuo žmonių, susvetimėjimas, privilegijų įsigalėjimas, telefoninė teisė, piliečių beteisiškumas, buka propaganda, kiti viduriniosios kartos dar nepamiršti dalykai? 

Taip, sutikčiau. Nuo pat nepriklausomybės pradžios politiniam elitui ir viešiesiems intelektualams dengiantis aštria antisovietine retorika, deja, tikroji, ne dekoracinė, desovietizacija taip ir nebuvo įvykdyta, ko pasekmes juntame iki šiol. T.y., žmonių, atvirai ar slapta bendrininkavusių su okupaciniu režimu, geriausiai prisitaikiusių prie jo bei iš to prisitaikymo gavusių didžiausią asmeninę ar kolektyvinę naudą, veikla niekaip, nei juridiškai, nei moralės požiūriu, nebuvo įvertinta. Iš jų net nepareikalauta pasverti savo tuometinę laikyseną ir bent viešai atsiprašyti (tai iš buvusių komunistų berods yra padaręs tik Č. Juršėnas), jau nekalbant apie teisingumo atstatymą ar nukentėjusiems nuo režimo padarytų skriaudų atpirkimą. 

Dar daugiau, SSRS žlugimas ir nepriklausomybė jiems asmeniškai buvo netgi labai sėkminga, nes leido sukaupti nepalyginamai didesnius nei sovietmečiu turtus, privilegijas bei galią ir tapti tikraisiais posovietinės transformacijos laimėtojais. Naujajam-senajam elitui buvo paranku, kad tiek sovietinės sistemos uolūs ramsčiai, tiek ir jų persekiotos aukos nebesigręžiotų praeitin, nukentėjusieji nekeltų nepatogių klausimų, elgtųsi taip, lyg nieko nebūtų įvykę. 

Šis, priverstinis susitaikymas pasiekė viršūnę Prezidente išrinkus aktyvią sovietinės sistemos apologetę, kurios biografijoje esama iki šiol neatskleistų tamsių dėmių. Per D. Grybauskaitės valdymo dešimtmetį, po gražiai įpakuotais „europietiškumo“, „klestinčios globalios Lietuvos“, „liberaliosios demokratijos“ ir „pažangos“ vaizdiniais galima buvo justi vis stipriau ir atviriau atgimstant sovietines vertybes bei praktikas: dvejopus standartus ir totalitariniam mąstymui būdingą veidmainystę bei atotrūkį tarp žodžių ir darbų, lydimus neviešo, bet veiksmingo kitaminčių persekiojimo ar baudimo, kaip ir stiprėjančios viešosios erdvės kontrolės, cenzūros bei manipuliavimo ja. 

Sovietmečiu suformuotas Lietuvos kaip fasadinės pseudovalstybės pobūdis, kad ir kaip būtų gaila, išliko ir įsitvirtino, nepaisant gyvenimo jau kitomis, laisvės, sąlygomis. Turiu omenyje išliekantį didžiulį piliečių susvetimėjimą su sava valstybe, asmeninės atsakomybės už jos gerovę ir vystymąsi atsisakymą, politinį bei pilietinį pasyvumą, trokštant perleisti tą atsakomybę kažkam kitam. Tuo tarpu įvairioms nuomonėms atviros viešos diskusijos, kaip ir pagrįsta dabartinio režimo kritika bei visuomeninis aktyvumas, neįsitenkantis valdžios nubrėžtuose dekoracinės „pilietinės visuomenės“ rėmuose, yra slopinami ar marginalizuojami. 

Tad dabartyje galima pastebėti nemažai, kad ir nežymiai transformuotų, sovietinio žmogaus bruožų, kuriuos yra analizavę sovietmečio tyrinėtojai. Tai, pirmiausia, bejėgystės prieš galingos ir svetima laikomos valstybės mechanizmą pajauta bei, antra, stebėtinas gebėjimas prisitaikyti prie bet kokių jo reikalavimų, tuo pačiu viduje stengiantis išsaugoti bent menkas autentiško gyvenimo erdves, kas iš tiesų reiškė asmenybės skilimą ir netikros savasties įtvirtinimą. Tuo tarpu politikams bei stambiajam verslui, visuomenė, kaip ir sovietmečiu, tėra beveidžiai „žmogiškieji ištekliai“, „pigi darbo jėga“, laikoma kone vieninteliu patikimu mūsų konkurenciniu pranašumu tiek šalies viduje, tiek ir užsienyje. 

Tiesa, ji prieš rinkimus staiga virsta „elektoratu“, viliojamu pažadų saldainiais, o po jų atsainiai pamirštama iki kitų rinkimų, užsiimant savų reikalų tvarkymu bei nepavargstant rietis su oponentais. Tad visuomenė politikus teisėtai laiko ne jai turinčiais dirbti atstovais, o kažkuo svetimu, nuo jos nepriklausomu, išorine ir net kenkėjiška jėga, geriausiu atveju netrukdančia, blogiausiu – draudžiančia ir baudžiančia, dargi, kaip ir tuomet, prisiskyriusia sau funkciją mokinti, kaip piliečiai turėtų „teisingai“ mąstyti. Tai vadinu vidine kolonizacija. 

Ar kaip XX a. Lietuvos istorijos tyrinėtoja neįžvelgiate bandymų savaip perrašyti dar nelabai tolimą 30 metų istoriją – juk sakoma, kad po esminių socialinių lūžių ideologiniais ar politiniais sumetimais tuo užsiima dažnos valstybės valdžia? 

Žiūrint proporcingai įžvelgčiau daugiau ginčų ir diskusijų apie sovietmečio įtaką dabarčiai, nei apie pastarąjį trisdešimtmetį. Tai dėsninga. Juk netolima praeitis dar nėra suvokiama kaip istorija, be to, sunku psichologiškai nuo jos atsiriboti. O jeigu žvelgsime į šį laikotarpį istoriko akimis, turėtume pripažinti, kad dažnai pritrūksta patikimų šaltinių ir liudytojų. Išties, kai kurie liudijimai kelia abejonių, o svarbūs dokumentai vis dar lieka įslaptinti, neprieinami ar tyčia supainioti, tad sunku tai visapusiškai bei bešališkai tyrinėti, juolab adekvačiai vertinti. Manyčiau, dėmesys tam laikotarpiui padidėjo ir ryškesnės takoskyros jį vertinant buvo pradėtos brėžti neseniai, pasirodžius bandymams savaip perinterpretuoti Sąjūdžio ištakas ir ilgalaikę reikšmę (N. Putinaitės tekstai apie J. Marcinkevičių) arba perdėlioti šio judėjimo lyderystės akcentus, vis labiau juos sutelkiant vieno asmens rankose (G. Ručytės–Landsbergienės režisuotas dokumentinis filmas „Lūžis prie Baltijos“), arba šį judėjimą net sukarikatūrinti, turiu omenyje sąjūdininkų pasipiktinimo bangą sukėlusi LRT kuriamo serialo filmą „Laisvės kaina: Sąjūdis“. Tai vis bandymai perrašyti nepriklausomybės ištakų istoriją, sumenkinant, ant vieno kurpaliaus užtempiant, iškraipant arba vulgarizuojant sudėtingą laisvės kovų paveikslą, kurie, laimei, sulaukia adekvataus atkirčio, nes dar turime gyvus šių įvykius dalyvius.

Ar Lietuvos laisvės kelyje nėra pernelyg fetišizuojama 1990 m. kovo 11 d. data – juk realiai mūsų valstybė tapo laisva, įgijo tarptautinį pripažinimą tik po 1991 m. rugpjūčio 22 d. sužlugusio karinio pučo Maskvoje, kai kartu su mumis pasaulio žemėlapyje atsirado ir, tarkime, Turkmėnistanas, Uzbekistanas bei kitos sovietinės respublikos, kuriose nebuvo nei Sąjūdžio, nei tuometinių jo lyderių? Jei istorija padovanojo mums progą laiku pasprukti iš griūvančios imperijos, gal nelabai sąžininga prisiimti sau pagrindinių griovėjų (juolab griovėjo) nuopelnus? 

Kadangi nemažai tenka keliauti po posovietines šalis ir domėtis jų raida, tai leido susidaryti kiek platesnį, nei pas mus įprastas, vaizdą apie SSRS žlugimo aplinkybes ir jų vertinimus. Antai tiek armėnai, tiek azerbaidžianiečiai išdidžiai vadina save pirmaisiais Sovietų Sąjungos griovėjais, mat tarpetninė įtampa, išsiliejusi į antisovietinius mitingus, ten prasidėjo kiek anksčiau, nei Baltijos respublikose – dar 1986-1987 metais. Kita vertus, negalima teigti, kad vienoms respublikoms atkakliai bandant išsivaduoti, kitose nevyko nieko. Žinoma, ten, kur būta stipraus pirmojo partijos sekretoriaus autoriteto ir didžiulės vietinės nomenklatūros galios, šie pokyčiai labiau apėmė ne politinę-ekonominę, o kultūros ar švietimo sferą, reikalaujant riboti rusifikaciją, didinti nacionalinės kalbos ir kultūros įtaką, Vidurio Azijos tautų rašybai primestą kirilicą pakeisti lotyniška abėcėle ir t.t.. Tačiau vienaip ar kitaip tuomet aktyvavosi visi „nacionaliniai pakraščiai“ bei autonominiai pačios Rusijos regionai, pavyzdžiui, Tatarstanas. Kita vertus, niekas negali užginčyti fakto, kad buvome pirmieji, atvirai de jure metę iššūkį silpstančiai imperijai. Teko lankytis Jekaterinburgo B. Jelcino centro muziejuje, kuriame parodytas Sovietų sąjungos žlugimas ir naujosios Rusijos kūrimasis, ir buvo itin malonu pamatyti virtualų žemėlapį, kuriame „nacionalinių suverenitetų paradas“ vaizduojamas raudoną SSRS teritorijos spalvą nudažant nepriklausomų valstybių vėliavų spalvomis. Ir Lietuva šiame „parade“ buvo pati pirmoji. Ja neužilgo paseks Estija, Gruzija ir, galiausiai, visos kitos. Tad turime tinkamai įvertinti Kovo 11-osios reikšmę ne tik nacionaliniu, bet ir posovietinės erdvės ar net globaliuoju mastu.

Sakoma, kad apie praeitį kalbantis istorijos mokslas iš tikrųjų padeda geriau perprasti dabartį ir net įžvelgti ateitį – jei taip, ką apie Lietuvos dabartį ir rytdieną, jūsų manymu, galėtų pasakyti – ar išrėkti – šie trisdešimt metų? 

Šventės proga nesinori teikti liūdnų prognozių. Tačiau, jeigu dabartinės socioekonominės tendencijos išliks, o neoliberalaus ekonomikos ir visuomenės raidos modelio nebus atsisakyta, ateityje Lietuva bus demografiškai dar mažesnė, kultūriškai ir švietimo prasme dar silpnesnė, dar labiau pažeidžiama iš išorės ir iš vidaus. Raktiniu žodžiu, apibūdinančiu pastarojo trisdešimtmečio vystymosi tendencijas laikyčiau „atskirtį“. Tai yra vis didėjantį atotrūkį tarp tų, kurie klesti, ir tų, kurie vos suduria galą su galu, arba priversti išvažiuoti. Tarp tų, kurie gali naudotis visomis šiuolaikinės civilizacijos teikiamomis gėrybėmis bei pasiekimais, ir tų, kuriems jos lieka neprieinamos. Tarp tų, kurie turi teisių ir galių daugiau, nei jiems kada prireiks, ir tų, kurių pamatinės teisės (pavyzdžiui, į teisingą atlygį arba orią senatvę) lieka nerealizuotos, arba ribojamos, kaip antai į žodžio, saviraiškos ar susirinkimų laisvę. Labai norėtųsi, kad šis, silpnųjų ir nutildytųjų balsas pagaliau būtų išgirstas ir į jį atsiliepta. Akivaizdu, kad jau susiformavo sluoksnis, kuriam Lietuvoje gyventi itin gera ir jie nebus linkę šioje sistemoje nieko keisti. Tad permainų, kaip ir Sąjūdžio laikais, belieka tikėtis iš apačių, iš pačios visuomenės.

Dėkoju už pokalbį.

Kalbino Arvydas Praninskas 



Kard. Sigitas Tamkevičius. Kovo 11-osios trisdešimtmetis

$
0
0
Kauno arkivyskupijos nuotrauka
Dvi datos – Vasario 16 – oji ir Kovo 11 – oji – mums, lietuviams nepaprastai yra brangios. Kovo 11 – oji mums buvo tiesiog Dievo dovana. Aižėjant ir byrant Sovietų sąjungos pamatams, atsirado galimybė atkurti Nepriklausomybę. Be jokios abejonės, nebūtume atkūrę Nepriklausomybės, jei ji nebūtų buvusi sukurta Vasario 16 – ąją. 1918 metais pasisekė mums paskelbti Lietuvos nepriklausomybę, nes bolševikai, įvykdę Rusijoje valdžios perversmą, nespėjo sutvirtėti ir išlaikyti mus po savo raudonu sparnu. Panašiai prieš 30 metų subyrėjo Sovietų sąjunga ir vėl mums atsirado galimybė išeiti į laisvės kelią.

Dvi istorijos pamokos kalba vieną ir tą patį: pačios didžiausios šio pasaulio galybės yra pasmerktos žlugimui, jeigu jos nepaiso Dievo kelio. O tas kelias labai aiškus – tai Dekalogo kelias, kuris reikalauja ne engti silpną žmogų ar silpną tautą, ne atimti jos laisvę, bet gerbti jos teises, iš kurių teisė į laisvę yra esminė.

Paskelbiant Kovo 11 – osios aktą apie atkuriamą Lietuvos Respubliką, buvo žengtas drąsus, labai reikalingas, bet tik pirmasis žingsnis. Jau trisdešimt metų statome laisvą Lietuvą; daug kur džiaugiamės šia statyba, bet nemažiau ir liūdime, kai matome mirštančią Lietuvą. Per trisdešimt metų netekome beveik milijono lietuvių. Mokyklos ir universitetai tuštėja, nes jauni tėvai mąsto apie karjerą, o vaikus ne kartą laiko kliūtimi.

Kovo 11 – osios kelias - tai izraelitų išėjimo iš Egipto kelias. Tuo Egiptu mums buvo Sovietų Sąjunga. Kaip anuomet Mozei reikėjo ilgai derėtis su faraonu, kad šis išleistų izraelitus į dykumą pagarbinti savo Dievą, taip ir mums reikėjo derėtis, kad, norėdami palikti Sovietų Sąjungą, norime tik vieno - būti laisvi ir nepriklausomi. Mums siūlė Kovo 11 – osios akto moratoriumą; sakė: „Sustokite, neskubėkite, bus paruoštas įstatymas ir tuomet galėsite teisiškai atsiskirti“. Kai neklausėme, mums grasino: „Niekur jūs neišeisite!“. Reikėjo išgyventi net blokados sąlygomis, kai trūko pačių būtiniausių dalykų.

Išėjimo knygoje skaitome, kaip kepinant saulei ir gūdžioje tamsoje izraelitai per dykumą ėjo į laisvę, o Dievas rodė jiems kelią: „Dienos metu Viešpats, rodydamas kelią, ėjo pirma jų debesies stulpe, o naktį ėjo ugnies stulpe, duodamas šviesos, kad jie galėtų keliauti dieną ir naktį“ (Iš 13,21). Eidami į laisvę Izraelitai gavo Konstituciją – Dekalogą. Pirmoji ir svarbiausioji šios Konstitucijos nuoroda skelbė: „Aš esu Viešpats, tavo Dievas, kuris išvedžiau tave iš Egipto žemės, iš vergijos namų. Neturėsi kitų dievų, tiktai mane“ (Iš 20,2-3).

Po trisdešimt kelionės metų mes ieškome priežasčių, kodėl mums ne visuomet sekasi tapti laisvais ir laimingais. Neieškokime kaltųjų toli, nes jie yra čia pat, galbūt, tokie esame mes patys. Klauskime save, kiek ištikimai laikėmės svarbiausio laisvėn žengiančių žmonių įsakymo: „Neturėsi kitų dievų, tik mane vieną“. Ar neprisigaminome stabų! Pinigų ir sekso kultas, alkoholis ir narkotikai, susipriešinimas ir vieni kitų niekinimas. Ir visa tai daroma keliaujant į laisvę.

Eidami į laisvę, mes darome tas pačias klaidas, kurias darė ir izraelitai. Kelionė į laisvę jiems buvo sunki, todėl vis prisimindavo Egipto mėsą ir svogūnus, vis murmėdavo, kodėl Mozė išvedė juos į dykumą, kur visko trūksta. Deja, pasiekti Pažadėtąją žemę su vergo dvasia nebuvo leista ne tik izraelitams, bet neleista ir mums, lietuviams. Per keturiasdešimt metų išmirė ir buvo užkasti dykumoje visi stabų garbintojai ir maištininkai, norėję laisvę iškeisti į mėsą ir svogūnus.

Einant į laisvę, reikia, kad priekyje eitų Dievas ir rodytų kelią. Visos nesėkmės laisvės kelyje atsitinka todėl, kad žmonės vis bando susikurti savas „konstitucijas“, nes Dekalogo rodomas kelias jiems rodosi per sunkus ir pasenęs. Noras išsivaduoti iš Dekalogo – tai noras eiti į laisvę be Dievo.

Šiandien, Kovo 11 –ąją padėkokime Dievui už mūsų išvedimą į laisvės kelią, bet drauge ir atsiprašykime už visus žingsnius, kai užmiršdavome Dievo žodį ir Dievo kelią, ir ėjome savo susikurtais keliais, kai ne kartą vietoje meilės įstatymo vadovavomės egoizmu ir mylėjome tik save pačius. Laimingi būsime tik tuomet, kai šalia savęs matysime ir kitus laimingus žmones ir jiems linkėsime laimės nemažiau, nei sau patiems.

Viešpatie, tegu tavo žodis šviečia mums, kaip tas ugnies stulpas, kuris švietė ir rodė izraelitams kelią į laisvę.

Leonas Milčius. Prisimenant 1990 m. kovo 11 d.

$
0
0
Asmeninio archyvo nuotrauka
Netikėjau, tikrai netikėjau, kad sulauksiu 2020-tųjų metų, kai visus galėsiu sveikinti Lietuvai ir mums istorinės Kovo 11-osios 30-mečio proga. Gražia viltimi tada atrodė ir 30 dienų ir treji metai, kurie ateities kartoms liudytų, kaip mes troškome savo nepriklausomos valstybės. Ir štai ji yra. Geresnė ar blogesnė, bet Lietuvos valstybė yra. Ir tai toks laimėjimas, tokie naujai sutvirtinti pamatai lietuvių tautos ateičiai, kad gal tik dar iš didesnio laiko atstumo jie bus tikrai tinkamai įvertinti.

Dažnai dabar gailiuosi, kad tais istoriniais Sąjūdžio metais neturėjau fotoaparato. Vien tik sąsiuvinius ir užrašų knygeles į kurias ne visados buvo patogu ar galima užrašyti Lietuvai lemtingų ir istorinių 1988-1992 metų įspūdžius. Teko dalyvauti reikšmingiausių įvykių sūkuryje, klausytis ir susitikti su šimtais įvairiausių pažiūrų ir tautybių žmonėmis, stebėti, kaip formavosi Nepriklausomos Lietuvos politikų karta.

Pats didžiausias turtas, kurį gali įgyti yra susitikimai su žmonėmis. Dažniausiai atmintyje išlieka tik tvirtos ir gražios asmenybės, išsiskiriančios savo įsitikinimais, darbais. Deja, šiandien tenka matyti ir pripažinti, kad dalis jų pasuko pragmatizmo keliu prisitaikę prie naudingos politinės konjunktūros, kita dalis nusivylę emigravo, kiti pasidavė ir užsisklendė savo namuose bei šeimoje. Gaila, bet labai nedaug ir toliau liko išdidžiais idealistais, tuo gyvu raugu naujiems sąjūdžiams, kai pragmatizmas peraugs į visuotinę skriaudą ar aiškų pavojų tolesniam tautos išlikimui.

Mažą dalį patirtų įspūdžių vis tik pasisekė užfiksuoti dvylikoje didesnių ar mažesnių sąsiuvinių, užrašų knygelėse, kurios kantriai laukia savo laiko. Šiandien įdomu prie jų sugrįžti ir pasitikrinti save, atpažinti įvykių seką ir jų tikrąsias priežastis. Gerai suprantu, kad kiekviename žmoguje yra įgimto subjektyvizmo jausmo ir niekas nežino absoliučios tiesos. Tad ir turimi užrašai niekados nebus tikruoju dokumentu. Daugiausia jie gali atskleisti rašiusiojo mąstymą ir papildyti kitus, artėjant prie istorinės tiesos. Apie užrašytus prisiminimus teko kalbėti ir anksčiau bei jais dalintis, tačiau manau, kad ir šiandien yra gera proga prie jų vėl sugrįžti.

Dažnai tenka prisiminti ir kalbėti apie vieną reikšmingiausių mūsų kartai skirtą datą – 1990 m. kovo 11-ąją. Tuo metu, atrodė nebuvo nei laiko, nei minties, kad reikia viską užrašyti ar atsiminti, nes esamas laikas buvo svarbesnis už ateitį. Vis maniau, kad kada nors vėliau, kai bus ramiau ir laiko daugiau, bus galima ir į praeitį atsigręžti. Septyneri metai nėra daug, bet laiko rūdys ir šviesiausias dienas apgraužia, tad ryžtuosi apibendrinti tik kai kuriuos to laiko pastebėjimus ir prisiminimus, gerai suprasdamas savo žinių ir patirties ribotumą.

Vis tik reikėtų prisipažinti, kad vieną dieną teko būti ir LTSR Aukščiausios Tarybos deputatu, bent taip skelbė Vyriausios rinkiminės komisijos išduotas deputato pažymėjimas, lygiai taip pat paskelbė ir pirmojo posėdžio, įvykusio 1990 m. kovo 10 d. pirmininkas akademikas Jonas Bulavas. Tačiau juste jutome, kad greitai vadinsimės kitaip, kaip ir mūsų valstybė.

Kartu su dideliu paketu ankstesnės Tarybos priimtų dokumentų, kuriuos dar ir šiandien turiu, ir iš tikro jie yra įdomūs, gavome Sąjūdžio kovo 6-ąją dieną atspausdintas Nepriklausomybės atstatymo principų ir Nepriklausomybės sampratos bendrąsias  nuostatas. Neprisimenu kas jas paruošė, nes po jomis nebuvo pasirašyta, vien tik prierašas, kad šios nuostatos, kaip darbinis dokumentas spaudai yra neteiktinos. Pagal jį žinojome, kad Nepriklausomybės juridiniu pagrindu bus 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės Akto veikimo atstatymas. Net ir šiandien galima pasakyti, kad beveik visos tada skelbtos nuostatos liko išlaikytos. Gal tik vėliau buvo atsisakyta ketvirtosios, tarptautinių santykių nuostatos, skelbusios, kad Lietuvos siekis tarptautinėje politikoje – pastovus neutralitetas.

Tą dieną nebuvo galima numatyti ar tikėti, kad praėjus kuriam tai laikui, išblėsus šventiniam džiaugsmui, išblės ir pasitikėjimas, o atsiradus frakcijoms, atsiras ir nesutaikomos priešpriešos – kairė ir dešinė, su savo interesais, užkulisiais bei intrigėlėmis, atvedusiomis Aukščiausiąją Tarybą į krizę, skilimą bei priešlaikinius rinkimus.

O tada, atrodė, buvo visai nesvarbu, kad dešinėje pusėje, prie deputatų Vytauto Landsbergio, Sauliaus Pečeliūno, Romualdo Ozolo ar Juliaus Beinorto, kartu, susikibę rankomis, giedojo himną deputatai Mindaugas Stakvilevičius, Rolandas Paulauskas, Vincas Paleckis. Pagal rinkiminės apygardos numerį, man teko būti kairėje pusėje, kaip ir deputatams Algirdui Endriukaičiui, Gintautui Iešmantui, Algirdui Brazauskui, Leonui Apšegai ir kt. Džiaugiausi, kad iš vienos pusės sėdėjo gerai žinomas sąjūdietis Audrius Butkevičius, o iš antrosios, tądien ir susipažinom – Jonas Prapiestis. Atrodė, kad tada ir buvo tikrosios Santarvės dienos, kurių taip trūko vėliau. Deja, jų trūksta ir dabar.

Kovo 10-oji nebuvo nei įdomi, nei veiksminga. Iš vienos pusės žinojome, kad reikia skubėti, nes tuometinė TSRS Aukščiausioji Taryba lipo ant kulnų su savo nauju išstojimu iš TSRS „mechanizmu“, iš kitos pusės naujai išrinkta Aukščiausios Tarybos Mandatų komisija ir kiti juridiniai parengiamieji darbai reikalavo savo laiko. Gal ir keistai pirmąją dieną atrodė diskusijos dėl vardinio balsavimo būdo pasirinkimo, bet dabar matyti, kad gerai buvo pasirinkta, kai parlamentarai balsuoja užpildydami ir pasirašydami specialią balsavimo kortelę. Tai ne tik juos drausmina, verčia dalyvauti posėdžiuose, bet svarbiausia, priverčia geriau pamąstyti apie pasirinktą sprendimą ir atsakomybę.

Kovo 11-osios posėdį pradėjo 130 deputatų, nors tuo metu jau buvo išrinkti 133 deputatai. Savotiškai buvo įdomi deputatų partinė priklausomybė. Net 40 priklausė atsiskyrusiai LKP, 9 – atsikūrusiems socialdemokratams, 5 – Tarybų Sąjungos komunistams, 4 – Lietuvos Žaliųjų Partijai ir tik 2 – krikščionims demokratams. Tuo metu net 70 deputatų nepriklausė jokiai partijai. Dar ir šiandien tenka išgirsti, kad tuometiniai deputatai pasižymėjo didesniu idealizmu bei aukštesniu intelektualiniu lygiu, negu vėlesnių Seimų nariai. Žinant, kad net 126 tuometiniai deputatai turėjo aukštąjį išsilavinimą, su tokiu teiginiu galima sutikti.

Ir antrą dieną, pasirodo, sunkiausi buvo procedūriniai klausimai. Deputatas Česlovas Juršėnas reikalavo, kad Aukščiausios Tarybos pirmininkas būtų laikomas išrinktu tik tada, jei už jį balsuotų ne mažiau, kaip pusė nuo visų išrinktų deputatų. Išdalintame Aukščiausios Tarybos reglamento pakeitimo projekte buvo reikalaujama tik daugiau negu pusės nuo dalyvaujančių posėdyje. Deputato Č. Juršėno siūlymas nebuvo priimtas.

Beje, procedūriniai klausimai pasiliko sunkiausi ir iki šiol. Tai pagrindinis opozicijos ginklas, kai stengiamasi nuvarginti priešininkus ir sutrukdyti skubiai priimti svarbesnį  kitą sprendimą. Iš kitos pusės – reikalauti laikytis reglamento, statuto yra labai svarbu, tai tikras demokratijos saugiklis, apsaugantis poziciją ne tik nuo nepagrįsto skubėjimo, bet ir galimybės savivaliauti, klastoti. Suprantama, visi laukė kada  naujoji Aukščiausioji Taryba priims Lietuvos Nepriklausomybę ir valstybės ateitį lemiančius dokumentus, bet tų sprendimų tikruoju raktu vis tik buvo Pirmininko rinkimai.

Pirmuoju kandidatu deputatė Vidmantė Jasiukaitytė pasiūlė Romualdą Ozolą, kuris savo ruožtu iš karto pasiūlė profesorių V. Landsbergį. R. Ozolo pasiūlymui pritarė deputatai Vytautas Plečkaitis ir Egidijus Jarašiūnas. Bene ilgiausią ir jausmingiausią kalbą pasakė rašytojas ir deputatas Stasys Kašauskas, pirmininko pareigoms pasiūlęs deputato Algirdo Brazausko kandidatūrą. Tai ir ūkininkas, kuo geriausiai prižiūrintis ir vienijantis visas bitutes (štai dėl ko vėliau LDDP nariai vienas kitą ėmė vadinti bičiuliais, bičiukais), ir šimtai tūkstančių parašų surinkta ir t.t. S. Kašauskui pritarė deputatai Č. Juršenas, Miglutė Gerdaitytė. Deputatai Kazimieras Antanavičius ir Saulius Pečeliūnas dar pasiūlo deputato Kazimiero Motiekos kandidatūrą. Tačiau tiek K. Motiekai, tiek R. Ozolui atsisakius profesoriaus V. Landsbergio naudai, deputatams liko labai paprastas pasirinkimas – V. Landsbergis arba A. Brazauskas.

Deputato A. Brazausko kalba buvo gerai apgalvota ir atsargi. Taip pat priminęs, kad nepriklausomybės teisinis pagrindas ir toliau turi būti niekieno nepanaikintas 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės atkūrimo Aktas, vis tik siūlė neignoruoti šiandieninės ekonominės padėties ir ekonominių ryšių su TSRS. Jis taip pat aiškiai nepalaikė minties, kad Lietuvos politinę nepriklausomybę reikėtų paskelbti nedelsiant. Taip pat tada sužinojome, kad A. Brazausko karinis laipsnis – papulkininkis.

Profesorius V. Landsbergis kalbėjo labai trumpai. Priminęs, kad jo programa yra Sąjūdžio programa ir visų bendras uždavinys – atkurti savo visuomenę, savo valstybę ir kurti ją toliau, pažadėjo siekti santarvės tarp skirtingų žmonių grupių bei politinių jėgų Lietuvoje. Taip pat atsakydamas į tuometinių TSRS deputatų Vaidoto Antanaičio ir Vytauto Statulevičiaus klausimus, pabrėžė, kad jis, kaip TSRS deputatas, daugiau į Maskvą nevažiuos.

Balsavimo rezultatai – už A. Brazauską – 38, už V. Landsbergį – 91, tiek Aukščiausioje Taryboje, tiek už jos sienų buvo sutikti plojimais, deja, ne visų. A. Brazausko šalininkai tokio ryškaus pralaimėjimo nesitikėjo, nes tikėjosi, kad rengta parašų rinkimo ir telegramų siuntimų akcija, raginant deputatus balsuoti už A. Brazauską duos savo rezultatus. Džiaugiuosi, kad iš savo 131-mosios Vilkijos rinkiminės apygardos tokių telegramų gavau nedaug. Savo archyve turiu tik vieną telegramą, pasirašytą penkių šeimų iš Babtų.

Tiesa, po kelių dienų buvo pradėtas naujas vajus – siųsti vienodo turinio telegramas  Aukščiausiajai Tarybai, laikant, kad išrinkti Lietuvos AT deputatai neišreiškė liaudies valios, renkant AT Prezidiumo pirmininką, taip pat buvo prašoma rengti referendumą. Tai yra buvo prašoma kaip tik to, ko prašė ir deputatas Č. Juršėnas. Taip pat ant tų pačių lapų ir tais pačiais parašais buvo patvirtinama ir antroji telegrama LKP Sekretoriui A. Brazauskui – pasitikime, palaikome, prašome nepasitraukti nuo politinės veiklos arenos.

Ir aš gavau patvirtintą raštą, kuriame buvo parašyta, kad vien Babtuose ir Sargėnuose po tokiais raštais pasirašė 467 gyventojai. Ir priešingai, buvo laiškų, reikalaujančių , kad A. Brazauskas neignoruotų teisėtai išrinktos Lietuvos vadovybės, nes Nepriklausomybė yra svarbiau už asmeninius interesus. Vien Raudondvaryje net 105 Mechanizacijos Instituto, Konstravimo Biuro, Eksperimentinio Ūkio ir Apylinkės Vykdomojo Komiteto darbuotojai pritarė tokiam kreipimuisi.

Vėlesni personaliniai klausimai sprendėsi paprasčiau, nors Pirmininko pasirinktos kai kurios pavaduotojų kandidatūros kai kam atrodė gana netikėtos. Buvo kalbama, kad vienu iš pavaduotoju turėjo būti pasiūlytas R. Ozolas. Gal dėl to ir deputatas Bronius Kuzmickas, nuoširdžiai sakydamas, kad toks pasiūlymas yra netikėtas, Pirmininko pavaduotoju siūlė rinkti R. Ozolą. Tačiau Aukščiausioji Taryba įtikinančia balsų dauguma palaikė Pirmininko siūlymus.

Šiandien niekas negali paneigti, kad 1990 m. kovo 11 d. Lietuvos Aukščiausios tarybos  priimti dokumentai buvo gerai apgalvoti ir nuoseklūs. Priėmus deklaraciją „Dėl Lietuvos TSR Aukščiausios Tarybos deputatų įgaliojimų“, buvo aiškiai apsibrėžta, kad ši Aukščiausioji Taryba turi pilną teisę ir gali padaryti lemiančius aktus.

Dažniausiai mėgdavau pasirašyti ant kiekvieno gauto dokumento projekto ir užrašyti jo priėmimo laiką bei gautų balsų kiekį. Taigi, užrašiau tokią seką:

18 val. 08 min., už – 133 balsai, (vienbalsiai) – priimtas įstatymas „Dėl valstybės pavadinimo ir herbo“,

22 val. 44 min., už – 124 balsai, susilaikė – 6 – priimtas aktas „dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“,

22 val. 55 min., už – 128 balsai, – priimtas įstatymas „Dėl 1938metų gegužės 12 dienos Konstitucijos galiojimo atstatymo“,

23 val. 06 min., už – 123 balsai, susilaikė 6 – priimtas įstatymas „Dėl Lietuvos Respublikos laikinojo pagrindinio įstatymo“,

23 val. 12 min., už – 129 balsai, – priimtas nutarimas „Dėl kai kurių Lietuvos Respublikos  valstybės organų įgaliojimų pratęsimo“.

Paskutiniu balsavimu Aukščiausioji Taryba dar priėmusi kreipimąsi į pasaulio tautas, prieš pat 24 val. baigė savo istorinį posėdį.

Lauke neatrodė labai vėlu. Tūkstančiai žmonių visą laiką dainavo, skandavo, laukė ir plojo pro centrines duris išeinantiems iš rūmų naujiems Aukščiausios Tarybos vadovams,  plačiau žinomiems deputatams. Gal ir vaikiškai, bet atrodė gera būti kartu su žmonėmis, džiaugtis, nežinant, kad vos po kelių dienų pro tuščią ir nurimusią aikštę, tuneliu pragaus grėsmingiausia sovietinė technika.

Taip ir maišėsi, džiaugsmas, grėsmė, pareiga, pasisekimai ir nesėkmės, įtarumas ir valdžia. O gal tik gęstančios ir vėl pakylančios aistros. Gal buvo gerokai po antros valandos nakties, kai į „Draugystės“ viešbučio kambarį pasibeldė jauniausias deputatas Gintaras Ramonas  ir vis kartojo – mes ne tą išrinkome, reikėjo rinkti Romualdą Ozolą. Galvojau tik vieną, kaip juo mandagiai atsikratyti, nes tada maniau, kad viską padarėme gerai. Ir dabar galiu tik džiaugtis, kad tada turėjau pačią gražiausią Dievo ir likimo dovaną – 1990 m. kovo 11 dieną.

Kaip stebuklas praėjo net 30 mūsų Nepriklausomybės metų. Tada buvo sunku ir patikėti, kad po šitiek metų galėsime vieni kitus sveikinti tokiu gražiu jubiliejumi. Tad šiandien, su dideliu džiaugsmu visus žmones sveikindamas Lietuvos Nepriklausomos valstybės atkūrimo trisdešimtmečio proga, linkiu visapusiško klestėjimo, dar daugiau gražių darbų, gražių sukurtų gyvenimų. Kurkime grožį, gerumą ir pasitikėjimą ne tik savo šeimose, savo aplinkoje, savo mieste ar miestelyje, rajone, kaime, bet ir visoje Lietuvoje. Niekas kitas mūsų gyvenimus nepadarys gražesnius, turtingesnius, laimingesnius, jeigu mes patys to nesieksime. Greitai bėga dešimtmečiai, bet tegul 1990 m. Kovo 11-oji ir toliau mums lieka pačiu ryškiausiu, svarbiausiu švyturiu ateičiai.

Autorius yra Lietuvos Nepriklausomos Valstybės atkūrimo Akto signataras

Vytautas Radžvilas. Lietuva kaip svajonė

$
0
0
Mindaugo Šernos nuotrauka 
Profesoriaus Vytauto Radžvilo baigiamoji kalba Nacionalinio susivienijimo steigiamajame suvažiavime 2020 metų kovo 7 dieną. 

Kalbos vaizdo įrašas 


Tos žemės vardas – Lietuva – užvaldė mano protą ir jausmus. 
Aš trokštu jums atskleisti ją.
Ateikit! Dvasioje nuvesiu jus į svečią kraštą, ūkanotą, glūdų, šnarantį...
Suvasnokime sparnais – aure, jau skrendame per šalį, 
      kur kiekvienas daiktas turi blausią atminimų spalvą.

Apgaubia mus vandens lelijų kvapas, plėkstančių miškų garai... 
Tai Lietuva, la Lituanie, Gedimino ir Jogailos žemė.
Atsiveria mums susimąsčiusi šalis, kurios vėsi, dulsva
      padangė turi visą pirmapradės giminės gaivumą. Ji 
            nepažįsta prabangos liūdnos – subręsti.

Tai yra poeto, mistiko ir diplomato Oskaro Milašiaus žodžiai apie Lietuvą. Juos neatsitiktinai pasirinkau šiai baigiamajai kalbai. Nes būtent čia, šituose žodžiuose glūdi atsakymas, ko šiandien mums labiausiai reikia ir kas yra tikrasis mūsų jėgų, ištvermės ir vilties šaltinis. Jis rašo apie Lietuvą. Lietuvą, kuri yra jo svajonėse. Mums šiandien, kaip ir visais laikais, labiausiai reikia svajonės. Taip yra todėl, kad kilni svajonė, kurią įkvepia meilė, galiausiai pagimdo viziją, kuri savo ruoštu yra ilgesio šaltinis. O ilgesys yra jėga, kuri suteikia valios ir ryžto padaryti iš pirmo žvilgsnio neįmanomus ar net antžmogiškus darbus. 

Šitas svajotojas Versalio konferencijoje didvyriškai ir sėkmingai  kovojo už tai, kad Lietuva būtų pripažinta. Vieną kartą turime įsisąmoninti, kad Lietuvą pirmą kartą sukūrė pirmiausiai svajotojai. Tie basi savanoriai, kurie be ginklo kovėsi su visais tais, kurie norėjo pasmaugti Lietuvos respubliką, jie kovojo dėl svajonės. Ir šita svajonė vedė Lietuvą beveik 20 metų, įkvėpė jėgų padaryti neįtikėtinus darbus. Ji privertė Darių ir Girėną savo testamente rašyti, kad „Lietuva laukia iš savo sūnų dar drąsesnių žygių”. Bet svajonė ir gelbsti.

leškojau tėviškės tamsioj naktyj, it kapas:
— Kur tu, tėvyne, kur tu, Lietuva?
Ar plaka dar skausme širdis sukepus,
ar tu gyva, ar negyva?

Iškėliau, šaukdamas, rankas į dangų juodą:
— Kur tu, tėvyne, kur tu, Lietuva?
Ir kai parpuoliau, bėgdamas per gruodą,
atsakė man: — Aš čia — gyva.


Kaip skausmo ašaros, mirgėjo žiburėliai…
— Ar tu tenai, ar tu ten, Lietuva?
Ir iš tamsos, ir iš nakties, ir iš šešėlių
atsiliepė: — Aš čia — gyva.

Tai neapsakomos svarbos žodžiai. Jie primena, kas nutiko ir kaip Lietuvą gelbėjo svajonė. Tie, kuriems Lietuva nebuvo svajonė, užmiršo Lietuvos respubliką tą baisią 1940 metų birželio dieną. Jie nuėjo tarnauti svetimiems ir uoliai šitą Lietuvą naikino. Ir būtent tie, kuriems Lietuva buvo svajonė, jie sugebėjo įžvelgti, kad ji gyva, nors kartais atrodė, kad ji iš tiesų yra „kape palaidota“. 

Ir šiandien mes gyvename istoriniu laikotarpiu, kai baigėsi vadinamõsios banaliõs kasdieninės politikos laikas. Pasaulio istorija rodo, kad kai būna ramūs, taikūs, daugeliu atžvilgiu be galo nuostabūs ir žavingi laikotarpiai, jų metu verda kasdieninis gyvenimas, bet jis iš karto atrodo aiškus, suprantamas, numatomas. Tačiau reguliariai kiekvieną žemyną ir valstybę užklumpa laikas, kai tai, kas dar vakar atrodė nepajudinamai tikra, staiga susvyruoja ir pradeda byrėti. Daugelis iš mūsų esame panašaus sukrėtimo liudininkai. 

Šiandien mes gyvename panašaus sukrėtimo išvakarėse. Ir noriu pasakyti, kad išliks tie, kurie supras, kad kai nebeveikia įprastos, dažnai nuvalkiotos mąstymo schemos, vaizdiniai, išgelbėti gali tik visiškai nauja vizija. Reikia iš naujo pasižiūrėti į savo nueitą kelią, dabartinę padėtį, vietą pasaulyje, bet norint juos įsivaizduoti, reikia matyti ateitį. O ateitį mato tik tie, kas svajoja. 

Dėstydamas filosofiją studentams dažnai pasakoju vieną viduramžių legendą. Kai buvo statoma Šartro katedra, trys žmonės karučiais vežiojo akmenis į statybos vietą. Jų paklausė, ką jūs čia veikiate. Vienas atsakė, kad „kaip nelaimingas vergas plušu šitoje statyboje“. Kitas atsakė, „dirbu statybininku, kad išmaitinčiau save ir šeimą“. O trečias atsakė: „statau katedrą“. Visada užduodu klausimą, ar šitie žmonės dirba tą patį darbą. Taip, linksmą klausimą, kuris dažnai sukelia nemenkos sumaišties. Vieni mano, kad tą patį, kiti, kad skirtingą. Bet šiaip ar taip, išsiaiškinam, kad vis dėlto ne. Kodėl „ne“?  - Todėl, kad jeigu pasaulyje nebūtų svajojančių žmonių, kurių vizijose iškiltų skriejanti į dangų katedra, žemėje galėtų būti milijardai akmenų, bet jie ir bus tik beformės akmenų krūvos. Tam, kad atsirastų katedra, reikia, kad rastųsi tie, kurių vaizduotėje iškyla jos vizija. 

Tai štai, Lietuvos padėtis ir ne tik Lietuvos padėtis, yra tokia sunki, pavojinga, kelianti nerimą, todėl, kad nebėra katedros statytojų. Kad yra tiktai kaip vergai tampantys akmenis į statybos vietą arba geriausiu atveju užsidirbantys duoną, kartais ir labai sočiai. Todėl, jeigu mes – Europa – dėl ko nors žūsime, tai ne dėl duonos stokos. Žūti galime tik dėl vienintelio dalyko – tikslo ir prasmės pojūčio nebūvimo. 

Tam, kad galėtum eiti į priekį, turi žinoti, ką darai, ir apskritai, kam gyveni. Kai šiandien pristatydamas programą kalbėjau, kad viena iš liūdniausių mus ištikusios krizės apraiškų yra idėjų stoka, kaip tik ir norėjau pasakyti, kad nebėra svajonės, kad gyvename pasaulyje, kur atrodo, kad jau visos mintys pasakytos. Pasaulyje, kuriame nėra ko daugiau siekti, išskyrus saugumą ir gerovę. Tie dalykai yra nepaprastai svarbūs, bet reikia suprasti, kas iš tikrųjų už jų slypi. 

Gerovės, suprantamos kaip sotumas ir saugumo, trokšta net ameba, kiekvienas net menkiausias gyvūnėlis. Mes darome didžiulę klaidą pernelyg sureikšmindami, tiksliau suabsoliutindami tuos svarbius dalykus, kurie niekada neturi būti absoliutūs. Todėl galima, kaip kartais būdavo sakoma ir okupacijos laikais, ir šiandien, dirbti Lietuvai. Bet bėda ta, kad tuose darbuose Lietuvos nėra. Gali tiesti kelius, statyti namus, auginti duoną, bet visa tai galima daryti ir būnant galingos, tave pavergusios imperijos belaisviu. Dirbti savo kasdieninį darbą – nepakanka. Reikia konteksto, perspektyvos ir vizijos, kurie jį įprasmina. Štai kodėl manau, kad Oskaras Milašius labai tiksliai įvardijo, kas yra ta svajonių kelrodė žvaigždė. Ne šiaip Lietuva. Ji vadinasi – Tėvynė. Tėvynė yra tai, iš ko mes ateiname ir kur galiausiai visi sugrįšime. 

Dievas ir Tėvynė. Tie du žodžiai yra susiję neatskiriamai. Juk kalbėdami apie tai, kas mūsų laukia, mes visi žinome – tas posakis yra be galo tikslus ir iškalbingas, – kad kada nors kiekvienas iš mūsų keliausime į tėvo namus. Tėvas ir Tėvynė. Bet turime ir kitą tėvynę, politinę tėvynę, kuri vadinasi Lietuva. 

Kai kalbame apie politiką, užmirštame, tiksliau, užmiršome, kad politikoje yra be galo svarbus tinkamas valdymas. Kad politika privalo patenkinti mūsų poreikius. Bet vis dėlto tikrasis politikos pašaukimas ir tikslas yra atsakyti į amžiną klausimą – kas yra žmogus ar ką reiškia gyventi žmogiškai. Šito klausimo nebūtina kelti tiesiogiai, tiesmukiškai. Bet kuomet mes ginčijamės kas yra teisinga ar neteisinga, gėris ir blogis, laisvė ar vergija, ką iš tikrųjų šiais klausimais pasakome? Mes pasakome, kad esame žmonės, turintys laisvą valią ir privalome pasirinkti. 

Bet tą akimirką, kai mes pasirenkame tai, kas neteisinga, bloga, tai, iš ko nešvyti Laisvė, tuo mes iš tikrųjų iškrentame iš žmogiškumo. Politika gali būti ir išsižmoginimo vieta, bet politika gali būti ir savęs įžmoginimo vieta. Štai kodėl mums reikalinga valstybė. Todėl, kad valstybė pirmiausiai  yra viešoji erdvė, kurioje mes turime susitarti, ką reiškia būti kartu ir svarbiausia – žmogiškai. 

Ne veltui Justinas Marcinkevičius sakė, kad Lietuvą reikia lipdyti be paliovos. Bet šitas lipdymas, ką ir norėjau pasakyti šia kalba, nėra rutiniškų darbų darymas, naiviai įsivaizduojant, kad jau atlikai pareigą. Ką reiškia tai, kad dar būdami šitame pasaulyje, mes vis dėlto norime elgtis kaip žmonės ir kaip krikščionys? Kiekvienas mūsų poelgis, iš kurio švyti artimo meilė, teisingumas, kitos dorybės. Kas tai yra? Jeigu ne būsimųjų Tėvo namų be galo netobulas provaizdis čia, jau šitoje žemėje. 

Lygiai taip pat yra, kai kalbame apie Lietuvą, apie savo Valstybę. Kodėl mes sakome, kad mums reikia teisingumo? Argi tik tam, kad teisingai padalintume duoną? Nors ir svarbu, kad jos užtektų visiems. Kas yra Valstybė? Valstybė be jokios abejonės yra politinis kūnas. Valstybė yra žmonių bendruomenė, kuri privalo stengtis tarpusavyje sugyventi ir savo gyvenimą sutvarkyti taip, kad nepuolant į jokius lygiavos ir panašius kraštutinumus kiekvienas šito kūno narys žinotų ir visada būtų tikras, kad čia jis yra svarbus, yra reikalingas, prireikus jis bus gerbiamas, saugomas ir galiausiai mylimas. 

Kodėl taip griežtai teko per šitą pristatymą (ir tai atsispindėjo mūsų rezoliucijoje), pasmerkti „Globalios Lietuvos“ strategiją ir ją grindžiančią ideologiją? Todėl, kad šita strategija savaime griauna Lietuvą kaip Tėvynę arba kaip mūsų namus. 

Štai kodėl šiandien pagrindinis ir kartu sunkiausiai įgyvendinamas mūsų uždavinys yra suprasti, kad primityviai suvokiamos pragmatiškos politikos laikas baigėsi. Šiandien atėjo laikas tų, kurie suvokdami, kad šita mūsų Lietuva niekada nebus tobula, vis dėlto ją kurs įsivaizduodami pilietinį kūną, kuris bus toks, kaip jį netobulai mėginau apibūdinti. Tai bus visuma, kurioje kiekvienas ras savo vietą. Be abejo, tokia visuma gali egzistuoti irgi tik kaip svajonė mūsų vaizduotėje. Bet jeigu mes mėginsime tokią Lietuvą kurti, aš manau, kad ji vis dėlto bus paženklinta tuo pačiu amžinybės ženklu. 

Tuo ir baigiu. Mūsų misija ne šiaip atnaujinti Lietuvą, įgyvendinti pertvarką, mūsų misija – Lietuvai sugrąžinti svajonę, ilgesį, meilę, o tuo pačiu norą ir valią gyventi. 


Slovakijos prezidentė: Slovakija Stambulo konvencijos neratifikuos

$
0
0

Slovakijos žiniasklaida praneša, kad šalies prezidentė Zuzana Čaputová raštu informavo Europos Tarybą, kad Slovakija neratifikuos Stambulo konvencijos.

Šį žingsnį prezidentė žengė po to, kai Slovakijos parlamentas balsuodamas nepritarė Stambulo konvencijos ratifikavimui. „Kadangi konvencijos ratifikavimui būtina sąlyga yra Nacionalinės Slovakijos Respublikos tarybos sutikimas, kuris nebuvo gautas, prezidentė šios konvencijos neratifikuos“, – pranešė Z. Čaputovos atstovas spaudai.

Anksčiau prezidentė buvo sakiusi, kad jei parlamentas įstatymų nustatyta tvarka atmes konvenciją, ji gerbs tautos atstovų valią.

2019 m. lapkritį Slovakijos parlamentas jau buvo priėmęs rezoliuciją, kurioje išreiškė nepritarimą Stambulo konvencijai.

Šių metų vasario 2 d. šalies premjeras paprašė prezidentės duoti vyriausybės atstovui įgaliojimą atšaukti Stambulo konvencijos parafavimą (atsiimti parašą). Atsakydama prezidentė paragino vyriausybę dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo kreiptis į Konstitucinį Teismą. Parlamentui neliko nieko kita kaip balsuoti konvencijos ratifikavimo klausimu.

Primename, kad Lietuva taip pat yra pasirašiusi Stambulo konvenciją, bet jos neratifikavusi.


Laisvos Visuomenės Institutas

Vytautas Radžvilas. Vytautas Rubavičius. „Nepriklausomybė paskelbta, bet nesukurta“

$
0
0
propatria.lt nuotrauka 

„Privalome pagaliau įgyvendinti tą Lietuvos valstybę, kuri iš tiesų prieš 30 metų kovo 11-ąją buvo paskelbta, bet taip ir nesukurta, o pati jos idėja išduota“, - Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečio minėjimo proga sakė filosofas prof. Vytautas Radžvilas, stovėjęs prie Sąjūdžio kūrimo ištakų, bet taip ir netapęs Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru. Pamąstymais apie nueitą kelią dalijosi ir filosofas, publicistas Vytautas Rubavičius, taip pat buvęs aktyvus Atgimimo laikų dalyvis, taip ir netapęs signataru.

- Kokios mintys, nuotaikos aplanko šiandien? - paklausėme „Nacionalinio susivienijimo“ pirmininko Vytauto Radžvilo.

- Nuotaikos labai prieštaringos. Viena vertus, neįmanoma ir niekada nebus įmanoma užmiršti tos dienos, kai išsipildė didžioji svajonė ir lietuviai vėl tapo valstybine tauta. Tapti tokia tauta, reiškia patekti į išrinktųjų klubą, mat taip jau yra, kad daugybė tautų, kartais net labai didelių, kaip kurdai, arba ekonominiu kultūriniu atžvilgiu labai klestinčių, kaip katalonai, taip ir netapo valstybėmis. Šitos aplinkybės mes dažnai net nesugebame deramai įvertinti. Kai šiandien kalbame apie tai, kad atkūrėme valstybę, išsivadavome iš sovietinės okupacijos, visa tai iš principo yra teisinga. Tačiau tokie vertinimai - labai paviršutiniški.

Ką tą kovo 11 dieną mes iš tikrųjų pasakėme pasauliui? Mes paneigėme vieną ne Lietuvoje gimusią tiesą, pagal kurią buvome priversti gyventi. Ta tiesa buvo dar XIX amžiuje atsiradusios komunistinės ideologijos dogma, kad tautos ir valstybės neturi ateities. Kad jos neišvengiamai privalės išnykti. Mes gyvenome tuos penkis dešimtmečius iš esmės vadovaudamiesi išnykimo ar susinaikinimo filosofija. Kovo 11-ąją mes pasakėme, kad norime būti ir gyventi. Mes metėme iššūkį tai dogmai ir atrodė - visam laikui. Pasirodo, buvome be galo naivūs.

2012 m. Seimas priėmė unikalų dokumentą „Lietuvos pažangos strategija 2030“. Šis dokumentas reiškia, kad mes faktiškai, tik šiek tiek kitu pavidalu arba kitaip formuluodami, grįžome prie sovietinės filosofijos, kad lietuvių tautos ir mūsų valstybės galutinis tikslas pasaulyje yra išnykti.

Kodėl apie tai šiandien, šventiškos dienos išvakarėse, reikia kalbėti? Ogi todėl kad mes iš tikrųjų gyvename beveik šizofreniškai suskilusioje tikrovėje.


Jeigu valstybė mano, kad ji neturi egzistuoti, tai natūralu, kad valstybės prioritetai, pats jos tikslų suvokimas atitinkamai keičiasi. Jei susitaikai su perspektyva, kad mūsų tautos nebus, kodėl tada ta valstybė ar jos valdžia turi pergyventi ar kvaršinti galvas, kad Lietuvoje masiškai nyksta gyventojų? Būtent šiuo požiūriu, be abejo, šventės nuotaika tikrai nėra pati šviesiausia. Kita vertus, tokia šventė galų gale yra galimybė, ir netgi įpareigoja prisiminti, kad jeigu jau mėginame tą valstybę atkurti, jeigu siekiame tikslo vis dėlto amžiams išlikti kaip tauta, galbūt atsikvošėsime ir mums tie tikslai taps svarbūs.

- Buvote vienas iš Sąjūdžio kūrėjų. Bet su sąjūdininkais nedalyvavote rinkimuose į Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą. Kodėl?

- Sprendimą neiti į Aukščiausiąją Tarybą, nors turėjau geras galimybes ten patekti, priėmiau jau 1989 metų vasarą, supratęs, kad nors ir laimingai susiklosčius aplinkybėms mes valstybę atkursime, tačiau Sąjūdžio vizija liks neįgyvendinta. Tada tiesiog reikėjo apsispręsti, ar vieną kartą pakelti ranką už Nepriklausomybės aktą, ar vis dėlto galvoti apie ateitį, o tai reiškia grįžti prie darbo, kurį, maniau, šiek tiek mokantis ir galintis daryti, tai yra galvoti, kas laukia Lietuvos toliau, ugdyti studentus.

- Dabar su partija „Nacionalinis susivienijimas“ sukate į politiką. Atėjo laikas veikti?

- Tiesiog nebėra kito pasirinkimo. Daiktus reikia vadinti tikrais vardais. Ir padėtį vertinti tiksliai - po paskutinių dešimties prezidentės Dalios Grybauskaitės valdymo metų mes gyvename tokioje situacijoje, kuri nepaprastai primena 1985-1987 metų sąstingį Sąjūdžio išvakarėse.

- Kuo pasireiškia tas sąstingis?

- Su didžiule pompa organizuojamas nacionalinės idėjos konkursas ir sužinome, kad strategine idėja turi tapti siekis iki 2025 metų padaryti mokytojo profesiją prestižine. Turbūt joks sveiko proto žmogus neabejoja, kad mokytojo prestižas normalioje visuomenėje yra savaime suprantamas dalykas, bet mums tokia banalybė, pasirodo, jau virsta strategine idėja. Tai yra intelektualinis nuosmukis, kurio kitaip kaip dugnu pavadinti neįmanoma.

Lygiai tą patį matome ir kitose gyvenimo srityse. Propagandos mašina sukasi, aiškiname, kad Lietuva niekada taip gerai negyveno ir niekad nebuvo saugi kaip dabar, bet lyg tyčia Jungtinės Tautos pripažįsta, kad esame sparčiausiai nykstanti valstybė. Kas tai yra, jeigu ne visiškas praktiškai jau negrįžtamas atotrūkis tarp propagandos ir tikrovės? Moralinis supuvimas.

Iš tiesų galima rimtais veidais kalbėti netgi apie demokratišką laisvą teisingą visuomenę, jeigu jau kiekvienam šalies piliečiui aišku, kad šitoje šalyje gyvena net kelios, mažų mažiausiai, dvi žmonių kategorijos. Vieni, kurie sėda keleriems metams į kalėjimą už gramą „žolytės“, nors jokiu būdu nesu šitų dalykų rėmėjas ar tam pritariu. O žmogus, kuris sadistiškai sudaužo ir sužaloja paauglę, išvengia bet kokios atsakomybės. Lygiai tas pat - socialinė degradacija. Auganti ekonomika (iš tiesų taip yra) ir tuo pat metu nemažėjanti, bet didėjanti turtinė nelygybė bei socialinė atskirtis. Turime pagaliau suvokti, kad šitokiais pagrindais gyvuoti valstybė paprasčiausiai negali ir tokia krizė vyksta tada, kai byra įprastinė geopolitinio pasaulio tvarka, braška ES, neaiški transatlantinių ryšių ateitis. Užuot maksimaliai telkus visuomenę, mes visais parametrais esame ta pati vėlyvojo sovietmečio demoralizuota visuomenė. Kuri neturi idėjos, neturi savo misijos suvokiančio ir atsakomybę valdančio sluoksnio, pirmiausia politikų, kuri gyvena tik šia diena ir kurios vienintelis rūpestis, kiek dar bus spėta įsisavinti europinių pinigų, o tos visuomenės filosofija: po mūsų nors ir tvanas.

Viename savo pasisakyme publicistas, filosofas Vytautas Rubavičius buvo iškėlęs itin taiklų klausimą: jeigu nepriklausomos Lietuvos valstybė prasidėjo masiniu sovietmečiu sukurto visuomeninio turto prichvatizacija, kaip tokioje valstybėje galėjo rastis demokratija? „Ar jau turite atsakymą“? - paklausėme Vytauto Rubavičiaus.

- Atsakymą, manau, dalinį (nes niekada tiksliai nežinome, kas susikurs) duoda dabarties kasdienybės įvykiai - politiniai, kultūriniai, švietimo srityje. Visur pastebime nuosmukį - įvairiose srityse įsisavinamų pinigų vis daugėja, bet rezultatai menkėja. Tiesa, nelabai norima skaičiuoti, kiek pinigų buvo įsisavinta įvairiems projektams ir kiek iš jų teko mokykloms, mokytojams, bet sumos tikrai įspūdingos. Vadinasi, mes tęsiame tuos pačius įgūdžius ir įpročius - vogti.

- Kaip pradėjome, taip ir tęsiame. Liko toks mentalitetas?

- Taip, tik dabar mes tai vadiname lėšų įsisavinimu. O įsisavina tie, kas prieina prie tų lėšų. Taip yra ir daugelyje kultūros sričių, pasižiūrėkime, kaip nusigyveno kultūrinė spauda, niekaip nesugebama humanitarinių mokslų pagrindų paremti, sunaikinome pedagogų ruošimo aukštąją mokyklą aiškindami, kad mums nereikia pedagogų. Bet šiuo metu jau skelbiama, kad po penkerių metų mus apskritai ištiks pedagoginis krachas. Tad klausimas, kokią valstybę mes čia kuriame?

O kalbant apie demokratiją, pažiūrėkime, ką matome mūsų politinėje scenoje - dar vieną skandalą su specialiosiomis tarnybomis ir, jų supratimu, apie žmogaus teises. Galima kalbėti ir apie Seimo atsisakymą švęsti Kovo 11-osios trisdešimtmetį. Tiksliau, apie tai, kokiu būdu tai padaryta: Seimo pirmininkas ir aukščiausia valstybės institucija meluoja surengusi posėdį, verčia meluoti darbuotojus, kurie tarsi turėjo rengti posėdį. Darbuotojai parašo nebuvusio posėdžio protokolą. Koks tada yra valdžios atstovų mentalitetas ir požiūris į valstybę? Kaip valdoma valstybė? Ir kaip mes per 30 metų tokiu išsilaisvinusiu mentalitetu nučiuožėme taip ryškiai žemyn?

- Į Seimo sprendimą atsisakyti šventinių renginių dėl koronaviruso galima pažiūrėti simboliškai - virusas seniai palietė Sąjūdžio keltus idealus, o valdžia jau seniai pastačiusi sieną tarp savęs ir tautos.

- Išties, atsakingumo jauseną, mūsų istorinę savimonę naikinantis virusas jau senokai siaučia. Ir to viruso niekas nesiruošia naikinti.

Kalbant apie Kovo 11-osios trisdešimtmetį, įvairios mintys apninka. Galime džiaugtis, kad turėjome jėgų išsivaduoti, turėjome socialinės, tautinės bendrystės susikaupti, atlaikyti grasinimus ir bauginimus. Bet vėliau paaiškėjo, kad negebame kurti tų dalykų, kuriuos privalėjome sukurti. Nesugebėjome dėti laisvos demokratinės valstybės pamatų. Visų valstybės, o ne vien valdančiųjų. Nes pirmiausia mums rūpėjo asmeninė gerovė, o turėję galios bei galimybių tą gerovę greitai padidinti užsiėmė ne valstybės pamatų stiprinimu, bet savo ir artimųjų gerovės kūrimu. Todėl ir turime tokį rezultatą - socialinį nuosmukį, socialinių santykių irimą visose srityse. Turime Lietuvą, kuri jau atvirai vadinama Vilniaus ir kita Lietuva. Turime ištuštėjusius regionus, sumenkusį žemės ūkį. Kaip tai vadinti? Didele sėkme vadinti niekaip neišeina.

- Po Nepriklausomybės paskelbimo netrukus paleidus Atkuriamąjį Seimą, po naujų rinkimų daugumą turėjo LDDP - Seime pamatėme tuos pačius buvusių komunistų veidus. Ar nemanote, jog neiti į rinkimus buvo Sąjūdžio pirmeivių klaida?

- Sunku pasakyti, nes nieko neatsuksi atgal, nepakeisi. Manau, tuo metu net mūsų iškilieji žmonės nesuvokė įgyvendinamo kapitalizmo esmės. Tą suvokė nedidelis senosios nomenklatūros žmonių sluoksnis, o naujoji, su Sąjūdžiu atėjusi, nomenklatūra greitai suvokė asmeninę naudą. Ir perėmė tą mentalitetą: mes valdome, o jūs kuo mažiau mums maišykitės. Staigiai buvo atsiribota ir nuo Sąjūdžio pirmeivių, ir nuo tų sąjūdiečių, kurių vizija buvo nacionalinė valstybė, kurie galvojo apie idealus ir pagal juos stengėsi gyventi. Tas naujasis senasis politinis elitas labai greitai atsiribojo nuo šitų žmonių, nes ekonomika - „first“, o tai, ką galima paimti, turi paimti nepaisydamas nuostolių valstybei. Šitaip ir buvo daroma - išparceliuota daugybė dalykų.

- Dėl to, kad reiškėte „ne tokią nuomonę“, prieš trejetą metų buvote persekiojamas - įsilaužta į jūsų kompiuterį, namus, grasinta susidorojimu. Ar politinis persekiojimas - ir šių dienų tikrovė?

- Šiuo metu jau kuris laikas tokių išpuolių nesu patyręs. Bet ir iš asmeninės patirties, ir iš to, kas dabar mirga žiniasklaidoje, galiu pasakyti, kad yra žmonių ne tik spectarnybose, kurie mano ar net yra suteikę sau teisę suskirstyti žmones į patriotus ir tarsi ne patriotus. Pastaraisiais laikomi išsakantys ir pagrindžiantys savo nuomonę įvairiais valstybės valdymo, santykių su kitomis valstybėmis klausimais, tad juos kai kada stengiamasi vienaip ar kitaip presinguoti. Toks dabarties gyvenimo bruožas. Ir tie sistemai neparankūs žmonės, ne tik aš, yra patyrę nemenką spaudimą įvairiomis priemonėmis.

Kalbino Irena Babkauskienė


Viewing all 7943 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>