Quantcast
Channel: Pro Patria
Viewing all 7978 articles
Browse latest View live

Vienalytės „santuokos“ – ne įteisintos, bet pripažintos

$
0
0
lrkt.lt nuotr.
alkas.lt

Šiandien Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad Lietuva turi išduoti leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje užsieniečiui, kitoje valstybėje „susituokusiam“ su tos pačios lyties lietuviu, kaip jo „šeimos“ nariui. Toks sprendimas priimtas nepaisant to, kad Lietuvoje nėra leidžiamos vienalytės „santuokos“ ir toks bendro gyvenimo būdas nepripažįstamas šeima.

KT savo sprendimą grindė Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT) praktika ir Europos sąjungos (ES) piliečių ir jų šeimos narių laisvo judėjimo ir gyvenimo valstybių narių teritorijoje teise ir teigė, kad teisės susijungti šeimai ribojimas tarp tos pačios lyties asmenų yra nesuderinamas su diskriminacijos draudimu ir nuostatomis, ginančiomis žmogaus orumą. Pasak KT, „negali būti pateisinamas toks teisinis reguliavimas, pagal kurį vien lytinės tapatybės ir/ar seksualinės orientacijos pagrindu būtų neleidžiama užsieniečiui atvykti į Lietuvą ir joje gyventi kartu su kitu jo šeimos nariu“.

Iki šio KT sprendimo Migracijos departamentas, užsienyje „susituokusiems“ tos pačios lyties asmenims teisės keltis į Lietuvą paskui savo „sutuoktinį“ nesuteikė pabrėždamas, kad Lietuvoje tos pačios lyties asmenų „santuokos“ ir partnerystė nėra leidžiamos. Nuo šiol to galima bus nepaisyti.

Tačiau tai dar ne viskas, KT seimas šia sausio 11-osios nutartimi žengė dar vieną žingsnį, kurį jau galima pavadinti antikonstituciniu. Remdamasis ES teisės aktais KT ryžosi iš esmės keisti Tautos referendumu priimtos Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsnio, įtvirtinančio šeimos sampratą, turinį, jog šeima kyla iš santuokos tarp vyro ir moters. Remdamasis ESTT ir Sutartimi dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) paaiškino, kad  sąvoka „sutuoktinis“ yra neutrali lyties atžvilgiu ir gali apimti tos pačios lyties sutuoktinį.

Ir nors KT pakartojo pripažįstantis Konstitucijos 38 straipsnio 3 dalyje įtvirtintą konstitucinę santuokos, kaip sudaromos laisvu vyro ir moters sutarimu, samprata, kaip ir tai, kad „kitokia santuokos samprata Lietuvos Respublikos įstatymuose negali būti įtvirtinta atitinkamai nepakeitus Konstitucijos 38 straipsnio 3 dalies“, tačiau, pasak KT  „kitaip nei konstitucinė santuokos samprata, konstitucinė šeimos samprata, be kita ko, yra neutrali lyties požiūriu“…

Taigi, paprastai tariant, KT naudodamasis ES teise ir žodžių ekvilibristika, išskyrė sąvokas „šeima“ ir „santuoka“ lyčių požiūriu ir paaiškino, kad šeima, esą, Lietuvos konstitucijoje apibrėžiama kaip neutrali lyties požiūriu, o su vyro ir moters sutarimu siejama tik „santuoka“. Taigi, priimtu nutarimu įpareigodamas Lietuvos valdžios institucijas juridiškai pripažinti ir vienalytes „santuokas“ KT tuo pačiu torpedavo ir tradicinę „šeimos sampratą“.

KT sprendimas šioje byloje – tai pirmas svarbus žingsnis į lemtingus pokyčius tolimesnėje Lietuvos visuomenės ir valstybės raidoje, nes vienalyčių šeimų propaguotojams atveria kelią iki šiol Konstitucijoje nenumatytam tos pačios lyties asmenų „santuokų“ ir „šeimų“ pripažinimui. Pripažinus vienalytes „santuokas“ juridiniu pagrindu teisei į leidimą laikinai gyventi Lietuvoje, bus sudarytos sąlygos tokiems „sutuoktiniams“ kreiptis į ES teismus dėl vienalyčių „santuokų“ juridinio įteisinimo Lietuvoje.

Taigi nuo šiol Lietuvos vyrai ir moterys galės į Lietuvą oficialiai atsivežti savo „sutuoktinį“ arba „sutuoktinę“ nepriklausomai nuo to kokios ji arba jis yra lyties. O tai reiškia, kad nuo šiol tokios „šeimos“ valstybės turės būti oficialiai pripažintos šeimomis ir joms vėliau ar anksčiau turės būti suteiktos tokios pačios teisės, įskaitant ir teisę į santuoką, kokios pripažįstamos ir tradicinėms šeimoms.

Su visu KT nutarimo tekstu susipažinti galite – ČIA. KT posėdžio baigiamosios dalies vaizdo įrašą pamatyti galite – ČIA.


Algirdas Endriukaitis. „Nepriklausomos Lietuvos teismai įteisina KGB veiklą ir sovietinę okupaciją“

$
0
0
propatria.lt nuotrauka 

Lietuvoje pastaraisiais metais išsaugo tiek akademikų, tiek politikų susidomėjimas istorijos politika ir istorinio teisingumo klausimais. Seime priimta Lietuvos laisvės lygos nuopelnus įvertinanti rezoliucija, registruojami projektai, kuriais siekiama Lietuvos komunistų partijos pripažinimo nusikalstama organizacija, Vyčio monumento statybas Lukiškių aikštėje numatantis įstatymas, pademonstruota vieninga pozicija prasidėjus informacinėms atakoms prieš Adolfą Ramanauską-Vanagą ir kitus pokario rezistentus, Vyriausybė parėmė KGB nukankintų prieškario nepriklausomos Lietuvos Lietuvos ministrų atminimo įamžinimą, kurio ilgai ir nesėkmingai ankstesnių Vyriausybių valdymo metais siekė monsinjoras Alfonsas Svarinskas. 

Tačiau šiame kontekste jokio žiniasklaidos ir politikų dėmesio nesulaukia vykstantis skandalingas teisminis procesas, neatsiejamas nuo sovietmečio įvertinimo problematikos. Nepriklausomos Lietuvos teismai, turintys vadovautis galiojančia Lietuvos ir tarptautine teise, pakartotinai išteisino partizanų nužudyme ir kitų pokario rezistentų suėmime dalyvavusius KGB darbuotojus, o išteisinamieji nuosprendžiai motyvuojami okupacijos laikotarpiu galiojusiais sovietiniais įstatymais. Apie šiuos sprendimus, juos priimančius teisėjus, sprendimų politines pasekmes ir kitus aspektus kalbamės su šiuos procesus aktyviai sekančiu rezistentu, Kovo 11-osios Akto signataru Algirdu Endriukaičiu. 

- Gerbiamas Algirdai, supažindinkite skaitytojus su kontekstu. Kokios šiuo metu vyksta bylos, susijusios su KGB bendradarbių išteisinimu? 

- Šiuo metu yra žinomos dvi tokios bylos. Tai Marijono Misiukonio dalyvavimas Nachmano Dušanskio vadovaujamoje operacijoje 1965 metais sulaikant paskutinį Aukštaitijos partizaną Antaną Kraujalį-Siaubūną ir Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos leidėjų byla. Abi bylos eina ta pačia linkme – priimami sprendimai, paneigiantys rezistentus sulaikiusiųjų ir represavusiųjų kaltę. Priimtomis nutartimis, tiksliau konkrečiais jų teiginiais, yra legitimuojama sovietinė Lietuvos okupacija, KGB veikla ir okupacinės teisės normos. 

Įspūdingas pats faktas, kad A. Kraujelio žūties bylą prokuratūra tyrė šešioliką metų. Tai verčia abejoti pačiu ikiteisminiu tyrimu. Mūsų, stebinčiųjų procesą, nustata tokia, kad prokuratūra sąmoningai labai ilgai delsė, narstė, „stumdė“ tyrimą, o teismai priėmė sprendimus, kurių atskiri momentai leidžia teigti, kad yra legalizuojama okupacija, KGB veikla ir sovietinės okupacijos įstatymai.

Paprastas pavyzdys. A. Kraujalio žmona Janina Snukiškytė dėl jo veiklos buvo nuteista ir baudžiama keturiais metais laisvės atėmimo. Vaikas buvo išsiųstas į vaikų namus, grįžusi iš įkalinimo J. Snukiškytė turėjo per teismus susigrąžinti teisę į jo globą. Nepacituosiu tiksliai, tačiau teismas nutartyje komentuoja, kad pavojingų nusikaltėlių slėpimas pagal  LTSR baudžiamąjį kodeksą yra nusikaltimas ir ji tuo pagrindu buvo pagrįstai nuteista. Ir pačios kratos darymas A. Kraujaliui buvo teisėtas, nes buvo orderis, patvirtintas aukštų to meto pareigūnų – prokurorų, KGB tardytojų, generalinio prokuroro. Vadinasi, viskas daryta teisėtai. Ir šiuo atveju KGB veikė, kaip įrašyta nutarties tekste, kaip teisėsaugos institucija, pagal tuometinio Lietuvos TSR Baudžiamojo proceso kodekso nuostatas. Toks yra nuosekliai demonstruojamas požiūris, kad okupaciniai įstatymai ir jų laikymąsi užtikrinusios okupacinės prievartos struktūros buvo teisėtos ir tokiomis pripažįstamos šiandienos Lietuvoje. 

Atkreipiamas dėmesys, kad Marijonas Misiukonis pats teisme aiškino, kad A. Krajelio sulaikymo operacijos metu jis buvo jaunas, kątik po studijų baigimo, pradėjo dirbti ir galėjo nežinoti, kas tai yra KGB. Lieka klausimas, kaip tą traktuoti, kai jo brolis Bronius buvo stribas ir, kaip ten bebūtų, stribas brolis papasakojo ką veikdavo, nekalbant apie tai, kokia apskritai to meto visuomenėje buvo nuomonė apie partizanus ir KGB veiklą. Tai tokie absurdo „kąsneliai“ susideda į visumą. Kitas pavyzdys – teismas atkreipia dėmesį, kad M. Misiukonis pradėjo dirbti KGB dar nebaigęs universiteto, paskutiniame kurse, ir išėjo dviejų metų diplominio darbo rašymo atostogų. Tai akivaizdus absurdas. LTSR ministrų nutarimu diplominio darbo rašymui duodavo keturis mėnesius. Įsivaizduokite, 40 puslapių apimties darbui duoda rašyti du metus. Tokie akivaizdžiai absurdiški dalykai teisme pristatomi kaip rimti argumentai, jais tikima. Tai rodo stebinantį teisėjų angažuotumą.

- Teisėjų angažuotumą Marijono Misiukonio naudai?

- Taip.

- Tačiau yra daugiau su pačia byla susijusių aplinkybių, verčiančių abejoti M. Misiukonio nekaltumu dėl A. Kraujalio žūties?

- Reikia žiūrėti iš eilės. Tarkime, septynios dienos po A. Kraujalio mirtimi pasibaigusios jo sulaikymo operacijos M. Misiukoniui buvo skirtas apdovanojimas „už iniciatyvą ir ryžtingumą“. KGB dokumentuose neparašyta, kur tiksliai rodyta ta iniciatyva ir ryžtingumas, bet yra įsakymo numeris, data. Galiausiai nesunku suprasti, kad aktyvumas ir ryžtingumas demonstruojami ne pažymas ar straipsnius rašant. Tačiau loginių išvadų daryti net nėra būtina, nes mes radome archyve akivaizdžius dokumentus, rodančius, kad tokiu pačiu apdovanojimu (partinės organizacijos protokole tokiu pačiu numeriu) dar du kito rajono pareigūnai buvo apdovanoti už, cituoju, „Kraujelio operaciją“. Taigi M. Misiukonis apdovanotas už iniciatyvumą ir ryžtingumą A. Kraujalio sulaikymo operacijoje, o nepriklausomos Lietuvos teismui aiškina, kad jis Kraujalio nežinojo, ir nepriklausomos Lietuvos teismas juo tiki.

- Noriu pasitikslinti. M. Misiukonis neneigia savo dalyvavimo A. Kraujalio sulaikymo operacijoje?

- Oi ne, jis neneigia dalyvavimo, bet aiškina, kad nežinojo, kas yra tas A. Kraujalis. Čia svarbu nepamiršti, kad M. Misiukonis buvo KGB operatyvinis įgaliotinis Anykščių rajone. Operatyvinio įgaliotinio funkcijos būtent ir yra visų pirma sekimas priskirtoje teritorijoje. Bet ir čia nereikia loginių išvadų, nes yra tiesioginiai įrodymai. Partinės organizacijos susirinkime M. Misiukonis užfiksuotas sakantis, citata net yra partiniuose dokumentuose, kad A. Kraujalis buvo jų paieškos pirminės svarbos subjektas. Bylos teisėjai tam neteikia reikšmės. Vietoje to jie sureikšmina M. Misiukonio teiginius, kad jam iš vakaro nebuvo pasakyta, kad reikės vykti į tokią operaciją. Tai absoliučiai nieko nekeičia. Koks skirtumas, pasakė ar nepasakė, kokia bus rytoj operacija? M. Misiukonio veikla tuo metu buvo aktyvi ir neabejotina, o A. Kraujalio persekiojimas ir sulaikymas neabejotinai buvo vienas jų prioritetų. 

- Kaip pateisinti akivaizdų dalyvavimą antisovietinio rezistento nužudyme? 

- Išbandyti įvairūs būdai, teismas, atrodo, bandė remtis viskuo, kas gali padėti pagrįsti išteisinimą. Teisėjai teigia, kad partizaninis karas jau buvo pasibaigęs 1953 metais, todėl ir A. Kraujalis nebegalėjo būti partizanas. Vien dėl to, kad KGB vėlavo jį sugauti? Bet jam vis tiek buvo taikomi tie patys straipsniai ir iškelta byla už Tėvynės išdavimą, kaip ir kitiems partizanams. 

Toliau teisėjų aiškinime rašoma, kad Misiukoniui buvo pasiųstas kažkoks mįslingas raštelis, kuriame rašoma, kad A. Kraujaliui bus dovanota. To raštelio byloje nėra, niekas nežino, kas tiksliai jame parašyta, ar jis apskritai buvo. Tačiau teismas remiasi rašteliu savo verdikte. Visų pirma, partizanas davęs priesaiką pats atsiskaito už savo darbus, pasidavimą ar ne pasidavimą, ir M. Misiukoniui nėra jokio pagrindo galvoti, kad sulaikymas bus sėkmingas, kad A. Kraujalis pasiduos, o ne verčiau žus. Kitas dalykas, jeigu žmonai skyrė keturis metus kalėjimo už vyro slėpimą, koks dar dovanojimas galėjo laukti partizano, teisiamo už „Tėvynės išdavimą“? Kadangi jį gaudė šešioliką metų, jį turėjo sunaikinti, geriausiu atveju  skirti dvidešimt metų tremties ar panašiai. Tačiau teismas tiki esant nematytą raštelį, kuriuo KGB pasako, „kokie mes humaniški, maždaug, jis pats kaltas, kad nepasidavė”. 

Keista logika, bet ja vėliau vadovaujasi ir apeliacinis teismas. Prieina išvadą, kad byla pirmoje instancijoje buvo išnagrinėta išsamiai ir nešališkai. Tas išsamumas yra labai akivaizdžiai matomas, minimais pavyzdžiais bandau jums jį parodyti. Pacituosiu ir apeliacinio teismo sprendimą: „kitą vertus, byloje surinkti ir teisiamajame posėdyje ištirti įrodymai neginčijamai patvirtino, kad A. Kraujalį buvo siekiama sulaikyti ne kaip partizaną, t.y. kaip atskiros politinės grupės narį, bet kaip asmenį, padariusį labai sunkius nusikaltimus”. Kas reiškia, kad jis jau buvo ne partizanas, o tiesiog vagis, banditas. Visai kaip teigia sovietinė propaganda, taip teigia ir dabartiniai mūsų teismai. Bet tai ne tik atitinka Kremliaus propagandą, tai ir visiškai nelogiška. Visų pirma, jei A. Kraujalis nėra partizanas, jį gaudytų milicija, bet jei jo suimti eina saugumas, tai labai aiškiai reiškia, kad jo veikla susieta su pasipriešinimu okupacijai. Antra, kokios didelės pajėgos mestos – visai nebūdingos vagies, bandito suėmimui. 

Toliau apeliacinio teismo išvadoje irgi rašoma, kad, pavyzdžiui, „teisėjų kolegija pritaria pirmosios instancijos teismo išvadai, kad nėra byloje jokių įrodymų, patvirtinančių, kad 1965 metais Lietuvos saugumo komiteto vienas iš esminių tikslų buvo fiziškai sunaikinti organizuoto ginkluoto Lietuvos nacionalinio pasipriešinimo okupaciniam sovietų režimui narius Lietuvos partizanus”. Kaip tai pakomentuoti? Čia elementarus KGB veiklos neigimas. Mes net byloje pateikiame aštuonis pavyzdžius, kai žmonės buvo sušaudyti kaip partizanai jau po 1953 metų, tai yra, pagal teismo išvadas, po oficialios partizaninės rezistencijos pabaigos. 

Dar viena konkreti citata iš apeliacinio teismo nutarties: „negalima sutikti su prokuroro apeliacinio skundo argumentu, kad A. Kraujalis buvo persekiojamas ne kaip kriminalinis, bet kaip valstybinis nusikaltėlis”. Teismas negali sutikti, bet straipsniai A. Kraujaliui buvo pateikti tokie: 52 straipsnis, „Tėvynės išdavimas”, 64 straipsnis, „teroristinis aktas”, 70 straipsnis, „organizacinė veikla, kuria siekiama padaryti pavojingus valstybinius nusikaltimus, taip pat dalyvavimas antitarybinėje organizacijoje”. Sovietinių prokurorų kaltinimai aiškiai surašyti, tik po jų dar pridedami plėšimai ir panašūs. Taigi A. Kraujalis, pagal nepriklausomos Lietuvos apeliacinį teismą, buvo suimtas ne kaip partizanas, bet kaip asmuo, kaltinamas padaręs sunkius nusikaltimus.

- Tačiau nutartyse yra skandalingesnė dalis, kur teigiama, kad KGB veiksmus pateisina tuo metu galioję įstatymai?

- M. Misiukonio bylą svarstę teisėjai teigia, kad KGB krata A. Kraujelio namuose buvo atlikta teisėtai, kad KGB organizacija veikė kaip teisėsaugos institucija. Cituoju: „Nukentėjusieji nepagrįstai teigia, kad 1965 m. atlikta krata buvo neteisėta”. Toliau, [M. Misiukonis] „neatliko jokių veiksmų, prisidėjusių prie A. Kraujalio žūties”. Svarbi aplinkybė, kad pats M. Misiukonis prisipažino, kad buvo lengvai kontūzytas. Logiškai kontūzijimas galimas ausiai esant arti šūvio. Vadinasi, galimas dalykas, kad jis buvo arti A. Kraujalio, kuris galimai ir atsišaudė. 

Dabar apeliacinis teismas, o ir Aukščiausiasis teismas tvirtina, kad „vien tai, kad kaltininkas organizuoja, vadovauja ar dalyvauja naikinant žmones, priklausančius sovietinio baudžiamojo kodekso 94 straipsnyje nurodytoms grupėms, savaime nereiškia, kad jo veika laikytina genocidu”. Tarkime, bet yra ir šimtasis straipsnis – žmonių prievartavimas. Šito teismai iš vis nelietė. Pagal juos, M. Misiukonis nežinojo, dėl kokių nusikaltimų A. Kraujaliui iškelta baudžiamoji byla. M. Misiukonis A. Kraujalio nebuvo matęs ir nebuvo susipažinęs su dokumentais, su surinkta KGB operatyvine medžiaga.

Nėra duomenų, kad Misiukonis kada nors butų buvęs įvykio vietoje, kai buvo nužudytas ar susižeidęs dar bent vienas Lietuvos partizanas. Visa tai dėsto teismas. Paskutinioji pastaba išvis nesuprantama. Teismas vyksta dėl vieno konkretaus epizodo, pasibaigusio A. Kraujalio mirtimi. Niekas nei įrodinėja, nei kaltina, kad M. Misiukonis dalyvavo kituose rezistentų nužudymuose. 

- Šituos sprendimus priemė trys skirtingos teisėjų kolegijos? Galite išvardinti?

- Trys teisėjų kolegijos, kiekviena po tris teisėjus. Nuosprendžius dėl Kronikos leidėjų persekiotojų išteisinimo (tiksliau tyrimo nepradėjimo) priėmė prokurorai Edvinas Vaivada, Eugenijus Papučka, teisėjai Valdas Bugelevičius, Aiva Survilienė. Nuosprendžius dėl M. Misiukonio išteisinimo priėmė Panevėžio apygardos teismo teisėjai Algirdas Gaputis, Artūras Ridikas ir Sigitas Bagdonavičius, Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai Violeta Ražinskaitė, Vladimiras Bavėjanas, Daiva Pranytė-Zalieckienė ir Lietuvos Aukščiausiojo teismo teisėjai Artūras Pažarskis, Olegas Fedosiukas, Armanas Abramavičius. Visi šie asmenys, byloms neabejingų rezistentų vertinimu, dangsto sovietinių represinių struktūrų darbuotojų veiksmus ir taip, sesės Sadūnaitės žodžiais tariant, trukdo pastarųjų atgailai. 

Jokia teisėjų kolegija neturi pagrindo abejoti A. Kraujalio partizaniška veikla ir jos reikšmingumu Lietuvos valstybingumui. A. Kraujalį nužudė, o jis, M. Misiukonis, surašė kūno atpažinimo aktą.  Būtent už tai, kad jis surašė tą aktą, už tai, kad lindo pirmas į tą ugnį, už tai ir gavo tą apdovanojimą. Buvo net materialus atlygis, berods, laikrodis ar kažkas panašaus.

- Rašytiniuose dokumentuose apeliuojate į teismų doktriną.

- Dar egzistuoja prejudicinė teisė, kurios principas, kad jei aukštesnieji teismai priima kokį sprendimą analogišku atveju, žemesnieji teismai turi juo vadovautis. Tai nuosekliai taikoma, bet tik ne šioje byloje. Pavyzdžiui, Adolfo Ramanausko-Vanago byloje buvo agentas Drelinkas, kuris stebėjo tą bylą, pabrėžiu, viso labo turėjo funkciją stebėti kas įeina ir išeina iš sekamų objektų, nei prisilietė prie Vanago, nei ką gaudė ar žudė. Aukščiausiojo teismo 17 teisėjų kolegija pripažino, kad tai buvo genocidinis Drelinko veiksmas, nes jis buvo platesnio represinio veiksmo dalyvis. Kyla klausimas, kodėl netaikomas prejudicinis principas ir šiuo, M. Misiukonio, atveju. Manau, teisėjai sąmoningai visa tai padarė.

- Kas konkrečiai šiuo metu yra daroma dėl šių teismų sprendimų?

- Šiuo metu esame apskundę teisėjus teisėjų tarybai. Taip pat pareikalavome prokurorų atnaujinti bylą. Juk situacija skandalinga. Aš jau nekalbu apie tarptautinės teisės nesilaikymą. Jei nacionalinėje teisėje nėra straipsnio, kuris yra tarptautinėje teisėje, tokie straipsniai galioja ir dargi gali būti taikomi praeities nusikaltimams. Mes apylinkės teismui apskundėme prokuroro atsisakymą nagrinėti tuos sprendimą priėmusius teisėjus, pabrėžiu, ne pačią bylą, o teisėjus, pažeidusius 172 straipsnį, kur minimas tarptautinių nusikaltimų neigimas, ir 228 straipsnį, kur nurodytas piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi, kuris šiuo atveju reiškiasi nusikaltėlio dangstymu. Jeigu skundą atmes apylinkės teismas, yra apeliacinis teismas ir taip toliau. Viena žinau, mes neatsitrauksime. Reikalaujame, kad tyrimą dėl represijų prieš Kronikos leidėjus atliktų ne beviltiškai šališka Vilniaus apygardos prokuratūra, o Generalinė prokuratūra. 

Tuo tarpu teisėjus, priėmusius sprendimus M. Misiukonio byloje, prašome teisti dėl Baudžiamojo kodekso 1702  straipsnio 1 dalies (viešas pritarimas tarptautiniams nusikaltimams) ir 228 straipsnio 1 dalies (piktnaudžiavimas) pažeidimo. 1702 straipsnis numato okupacijų neigima ir pritarimą nusikaltimams viešu būdu, o teismų verdiktai kaip tik ir yra ne tik viešas, bet ir oficialus, valstybės autoriteto vardu skelbiamas nusikaltimų teisinimas. Mums siūloma patikėti, kad raštingi ir patyrę teisėjai bei prokuroras „nesugebėjo“ apeliacijos ir kasacijos aplinkybėmis įvertinti kolaboranto veikos, atmesdami keturioliką kasatorės nuorodų prašyme (ir Lietuvos apeliacinio teismo posėdyje prokuroro prašymą) įvertinti partizaną kaip reikšmingą nacionalinės-etninės grupės narį, lėmusį kolaboranto išteisinimą. Niekaip kitaip negalime to paaiškinti, tik kaip išankstiniu sąmoningu siekiu išteisinti kolaborantą, galimai nusikalstamai piktnaudžiaujant pareigų suteikta galia.

- Tai ne vienintelė tokio pobūdžio byla, jūs kalbate ir apie Katalikų Bažnyčios Kronikos leidėjus?

- Taip, dabar lygiai taip pat laidojama istorinė tiesa dėl Katalikų Bažnyčios Kronikos leidėjų represavimo. Vilniaus apylinkės prokuroras Eugenijus Papučka priėmė nutarimą, nutraukiantį ikiteisminį tyrimą dėl garsiajame “bananų baliuje” 1988 metais protestuotojus žiauriai mušusio MVD kapitono Z. Bernoto veiksmų. Juose jis neįžvelgė civilių puldinėjimo sistemingumo, taip pat teigė, kad politinis persekiojimas suprantamas kaip pilietinių teisių, tokių kaip rinkimų teisių varžymas, o to esą nebuvo. Reikia suprasti, kad varžymas dalyvauti fiktyviuose sovietiniuose rinkimuose būtų buvęs laikomas politiniu persekiojimu, o sumušimas už dalyvavimą realioje protesto akcijoje – ne. Ta byla apima ir Kronikos leidėjų persekiojimo bei tardymo klausimus. 

Galiausiai jau 2016 metais gindamas savo sprendimą E. Papučka rašo, kad nėra pagrindo jo sprendimo vadinti legitimuojančiu okupacinę teisę, nes „okupaciją įvykdė ne tie patys [kaltinami] asmenys, taip pat ne tie patys asmenys priėmė tuo metu galiojusius teisės aktus. Nusikaltimai ir bausmė, už kuriuos nukentėjusieji šioje byloje buvo persekiojami ir nuteisti, buvo nustatyti įstatyme, visuotinai žinomi“. Žmogus ginasi, kad nepripažįsta sovietinių įstatymų teisėtais ir čia pat vėl pasako, kad tie įstatymai buvo teisėti, o jų vykdytojai teisūs, nes elgėsi pagal galiojančius įstatymus. Sovietinius įstatymus, numatančius represijas okupacinio režimo kritikams! Juk, kaip skaitome, ne tie teisėjai vykdė Lietuvos okupaciją ir ne jie priėmė įstatymus. 

Prokuroro E. Papučkos sprendimą nutraukti tyrimą 2018 birželio mėnesį apskundėme Vilniaus miesto apylinkės teismui. Šio teismo teisėjas V. Bugelevičius skundą taip pat atmetė. Motyvai vėl tie patys – galiojusi sovietinė teisė. Cituoju: „tardymo veiksmai patys savaime nesudaro pagrindo baudžiamajai atsakomybei kilti juos atlikusių pareigūnų atžvilgiu, kadangi procesiniai tyrimo veiksmai buvo numatyti tuo metu galiojusiame Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos baudžiamojo proceso kodekse“. Taigi, jeigu laikomasi okupacinių tardymo procedūrų, jokio nusikaltimo nėra. Teisėjas taip pat pastebi, kad nebuvo nustatyta, jog „Katalikų Bažnyčios Kronikos“ leidėjai ir platintojai būtų nuteisti be nešališko teismo sprendimo ir be gynybos garantijų. Kitaip tariant, teisėjui reikia įrodyti, kad antisovietinius rezistentus okupuotos Lietuvos teismai teisė šališkai ir be gynybos garantijų. Jeigu neįrodyta, vadovaujamasi prielaida, kad tarybiniai teismai teisė nešališkai. 

Teisėjo nutartyje taip pat teigiama, kad Lietuvoje veikusios represinės struktūros, taigi ir KGB, tik galbūt vykdė nusikalstamas veikas. Teisėjas taip pat pritaria prokurorui, kad neįrodyta, jog tardytojai „vykdydami okupacinės valdžios ir jos pagrindinės represinės struktūros organų nurodymus, būtų tyčia persekioję nukentėjusiuosius dėl politinių – religinių pažiūrų ar viršiję jiems pavestus įgaliojimus“. Ko gero, situacijos esmę atskleidžia V. Bugelevičiaus teiginys: „Vien ta faktinė aplinkybė, jog nukentėjusieji buvo nuteisti tuo metu veikusių teismų už pasipriešinimą okupaciniam režimui, savaime nesudaro pagrindo konstatuoti, jog buvo padaryta nusikalstama veika, numatyta Baudžiamojo Kodekso 103 straipsnyje. Paminėtina, jog asmenys, okupuotoje Lietuvoje dirbę teismuose, prokuratūroje ar kitose teisėsaugos institucijose, privalėjo laikytis ir vadovautis tuo laikmečiu galiojusių įstatymų reikalavimų, todėl teigti, jog vykdydami  procesinius tardymo veiksmus su nukentėjusiais, palaikydami kaltinimus pastarųjų atžvilgiu ar teisdami ir bausdami asmenis kriminalinėmis bausmėmis, numatytomis tuo metu galiojusiame baudžamajame kodekse, jie padarė nusikaltimus žmoniškumui ar karo nusikaltimus, nėra jokio teisinio pagrindo.“. Visa, kas pacituota, remiasi vienintele aiškia prielaida – sovietinė teisė ir konkrečiai jos straipsniai, numatę politinį persekiojimą, buvo teisėti. Viską vainikavo tezė, kad „nenustatyta, kad okupaciniai pareigūnai turėjo ar galėjo žinoti, kad pažeidžia žmoniškumą“, o „jokio trėmimo nebuvo, nes jis buvo skiriamas kaip nuteisimo bausmė“. 

- Tačiau kokia yra skundo esmė: ar kad Kronikos leidėjai buvo persekiojami ir tardomi, ar kad tai buvo daroma mušant, nuodijant ir panašiai?

- Prokurorai kaip tik akcentuoja, kad Kronikos leidėjai dėl procedūrinių pažeidimų nesiskundė. Parašyta, kad viešuose teismo posėdžiuose jie nesiskundė. Viešuose! Tuo tarpu aš pats atsimenu, kad posėdžiai buvo uždari, niekas negalėjo būti įleidžiami į teismo salę. Ant mano nuosprendžio parašyta „slaptai”, bet formaliai teismo posėdis viešas. Tokie absurdai surašyti ir rimtai vertinami teismuose.

Dabar vieni nukentėję Kronikos leidėjai sako, kad buvo tokie dalykai kaip nuodijimai,  o kiti sako, kad nebuvo. Kaip dabar gali Nijolė Sadūnaitė įrodyti, kad ją nuodijo? Taip, iš tiesų buvo N. Sadūnaitės tardymai, bausmės, kratos, konfiskavimai, tremtis. Taigi Sadūnaitė gavo 3 metus kalėjimo ir 3 metus tremties. Bet prokurorai sako, kad teisiškai tremtis vyko tik tada, kai Lietuvos gyventojus trėmė masiškai. Koks skirtumas kada trėmė?  Tremtinio statusą ji gavo. Tremtis yra tremtis ir prie Stalino ir prie Brežnevo.

Apskritai, spaudos konferencijoje rugpjūčio mėnesį Nijolė Sadūnaitė labai taiklia pastebėjo, kad pagal dabartinių Lietuvos teismų nutartis tiesos monopolį turi „mūsų broliai KGB“, o visi, kurie buvo tardomi ir vėliau apdovanoti Vyčio Kryžiaus ordinais ir Laisvės premijomis, taigi kaip ir pripažinti ne melagiais, sako ne tiesą. Ji atkreipė dėmesį į tai, kad prokurorai teigė, jog Kronikos leidėjų KGB net netardė, o tik kultūringai apklausinėjo, tad nepažeidė jokių to meto instrukcijų. Kas elgėsi pagal to meto nuostatas, teismui šiandien yra visiškai teisūs. 

- Minėtoje spaudos konferencijoje rezistentas ir politinis kalinys Jonas Volungevičius teigė, kad pagal dabartinius Lietuvos teismus Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikose aprašyti nusikaltimai, žmonių persekiojimas, iš tiesų nebuvo joks nusikaltimas. 

- Iš tiesų taip.  

Marijonas Misiukonis neseniai išleido atsiminimų knygą apie darbą nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos valstybės Vidaus reikalų ministru. Kaip tokiam žanrui didelio tiražo knyga platinama šalies komerciniuose knygynuose. Savotiškas pasityčiojimas iš jo, kaip KGB tarnautojo, aukų atminties. Taip nemanote?

- Misiukonis labai greitai persiorientavo iš SSRS lojalaus saugumiečio į nepriklausomos Lietuvos politiką. Dar 1989 metais jis vietoje komandiruotėje esančio Visocko pasirašo trėmimo nutarimus, taiga dirba represinėse struktūrose. Tačiau vykstant Sąjūdžiui ir nepriklausomybei tapus akivaizdžiai, KGB ieškojo sau lojalių žmonių, kurie galėtų tapti įtakos agentais naujoje santvarkoje. Taip jis atsidūrė poste, iš kurio po to tarsi natūraliai, dėl turimos didelės institucinės patirties, pateko į pareigas, kontroliuojančias Lietuvos vidaus jėgos struktūras. 

KGB turėjo pagrindą Misiukoniu pasitikėti. Jo charakteristikos neeilinės. Brolis buvo stribas, motina nuo 1949 metų buvo komunistų partijos narė, o tėvą nušovė vokiečiai. Stojimo į partiją metai svarbu, nes 1949 metai – pati okupacijos pradžia. Tuo metu dar vyravo pasipriešinimo reakcija, žmonės buvo nusiteikę neiti į partijas, į komjaunimą, į pionierius. Tačiau net ir nežiūrint metų, motina ėjo į partiją, o brolis stribu. KGB Misiukonį priėmė jam dar būnant studentu. Jis jau ten turi praktikos. Po to yra išleidžiamas du metus rašyti diplominio darbo (juokiasi). Žodžiu, greitas ir privilegijuotas kelias į saugumo struktūras. 

- Kas šiandien su jumis rūpinasi šių bylų likimu ir teisėjų įvertinimu? 

- Tai vis tie patys žmonės – Nijolė Sadūnaitė, Jonas Volungevičius, Semaška, Vytautas Varkala, Petras Musteikis, Petras Plumpa. Kartais jie pasikeičia, vienu reikalu vieni, kitu kiti padeda. 

Nebesitikime bylų persvarstymo, todėl reikalaujame teisingumo įvertinant pačius teisėjus. Netgi apskundėmė teisėjų etikos ir drausmės komisijai. Aukščiausiojo teismo teisėją Aurelijų Gutauską atsisakė nagrinėti. Mes nurodėme, kad  etikos kodekse yra nuostata apie lojalumą Lietuvos valstybei. Atsisakė vertinti. Mano galva, tai reiškia, kad vienas kitą „dengia”. Teisėjai tapę valstybe valstybėje ir vienas kitą gina. Pagal jų statutą, Etikos komisijos drausmės sprendimai neskundžiami. Taip gimsta absurdai. 

Mes apeliuojame į tarptautinės teisės normas, o teisėjai mums atsako, kad „tarptautinės teisės taikymas šiuo atveju nelaikytinas esminiu“. Reikalaujame, kad negali būti nė vieno teismų teiginio, reabilituojančio okupacinio KGB veikimo arba sovietinių įstatymų teisėtumą. 

Mes, tai yra rezistentų, tremtinių, laisvės kovotojų organizacijos, esame iš dalies patys kalti. Bijome kalbėti, protestuoti. Ariogaloje, per kasmetinį tremtinių ir politinių kalinių sąskrydį, jiems taip ir pasakiau: „jūs tik šokat, dainuojat, visa tai reikalinga, bet kur politinis judesys?” Jo nėra ir nebandoma sukurti. 

Kalbino Vytautas Sinica


Juozapas Bernotas-Pakeris. Šventinėje Sausio 15-osios eisenoje laukiami visi jaunieji klaipėdiškiai

$
0
0
Prieš 96-erius metus, nepaisant žvarbių žiemos pūgų, Klaipėdos krašto sukilėliai, vedini iškilmingos dvasios, savo krauju Lietuvos Respublikai iškovojo tuomet dar prancūzų administruojamą regioną. 1923 m. sausio 15-ąją narsių karžygių – Jono Budrio Polovinsko ir Mykolo Kalmanto – dėka sukilėliams pavyko išvengti didesnės konfrontacijos su priešininkais.

Šio sukilimo milžiniškos prasmės supratimui užtenka tinkamai apibrėžti jo santykį su Mažąja Lietuva. Jei ne šis sukilimas, tai vargu, ar šis kraštas priklausytų Lietuvai, nežinia, ar turėtume dabar patį seniausią miestą Lietuvoje – Klaipėdą. Tai vienas svarbiausių mūsų valstybės įvykių, kuris turėjo didžiulę įtaką Lietuvos istorinei, geopolitinei ir ekonominei raidai.

Nevalia pamiršti, kad 1918 metų Lietuvos Nepriklausomybės Akto pasirašymo metu (lapkričio 30 d.) Mažosios Lietuvos veikėjai pasirašė ir kitą itin svarbų valstybinį dokumentą – Tilžės aktą. Šio akto signatarai pasisakė už Mažosios Lietuvos prisijungimą prie naujai atkurtos Lietuvos valstybės. Taip buvo padėtas pirmas žingsnis Didžiosios ir Mažosios Lietuvos suvienijimo link.

Po Tilžės akto sekė Klaipėdos sukilimas. Ginkluotas judėjimas, kuris pasižymėjo lankstumu ir mobilumu, Klaipėdos krašte buvo surengtas, nes Lietuvai buvo svarbu išsaugoti reputaciją pasaulio akyse ir užsitikrinti tuomet taip reikalingą pasaulio valstybių paramą. Tai buvo didžiulė diplomatinė, karinė ir kultūrinė pergalė, kurios dėka Klaipėdos kraštas 1924 m. gėgužęs 8 d. duvo pripažintas Lietuvos dalimi.

Didžiuokimės, kad Klaipėdos kraštas, tapęs kultūrine ir ekonomine Lietuvos valstybės dalimi, sustiprina mūsų valstybės įvaizdį. Norėčiau paneigti, kad Klaipėdos kraštas teisėtai atiteko Lietuvai SSRS dėka, to anaiptol nebuvo. Klaipėdos kraštas tapo teisėta Lietuvos dalimi sukilėlių dėka. Pasirašytas 1918 lapkričio 30 d. aktas, įvykęs 1923 m. sausio 15 d. sukilimas ir pasirašyta 1924 m. gegužės 8 d. konvencija – tai teisėti Klaipėdos krašto prisijungimą prie Lietuvos Respublikos lėmę įvykiai.

Ši istorinė diena negali likti nepaminėta visų jaunų klaipėdiečių tarpe. Todėl, pabrėždamas šių istorinių įvykių prasmę, kviečiu visus į Sausio 15-osios šventinę eiseną su deglais – „Sausio 15 - osios garbė – Jaunimo maršas“. Po eisenos bus sakomos visuomeninių organizacijų atstovų kalbos. Prie paminklo „Už laisvę žuvusiems“ kalbės Benas Volodzka (Mažosios Lietuvos reikalų taryba), Juozapas Bernotas-Pakeris (Klaipėdos forumas), Dovilas Petkus (Pro Patria) ir Dionyzas Varkalis (Lietuvos Piliečių Sąjunga).

Pagerbkime Tautos herojus kartu!



Autorius yra Klaipėdos forumo koordinatoriaus pavaduotojas.

Arkivysk. Fultonas Sheenas. Šėtono veikimas ir kova su juo

$
0
0
Catholic News Service nuotrauka

Kokia puiki jauna auditorija tiesiai prieš mane. Prieš kelias minutes pasikviečiau jauniausią iš jų ir pasakiau jam, kad jei pavargs, gali eiti pamiegoti. Tai taikoma ir likusiai auditorijai. Kartą sakiau pamokslą bažnyčioje, ir ėmė verkti kūdikis. Jo motina nusprendė jį išnešti. Kai ji ėjo prie durų, pasakiau: „Ponia, vaikelis man netrukdo.“ O ji man atsakė: „Ne, ne – tai jūs trukdote vaikeliui.“

Viena moteris nusipirko brangią suknelę, parsinešė ją namo, parodė vyrui sąskaitą, o jis tarė: „Kai matavaisi suknelę, kodėl neliepei šėtonui dingti tau iš akių?“ Ji atsakė: „Liepiau, bet jis atsistojo už nugaros ir sakė, kad iš nugaros suknelė puikiai atrodo.“

Kartą vienas vyras nuėjo į dangų. Po kurio laiko jis pamanė, kad galbūt būtų verta apsilankyti pragare ir pasižiūrėti, kaip ten viskas atrodo. Todėl jis pasiprašė Šv. Petro, ar negalėtų ten apsilankyti. Šis sutiko. Taigi vyras nusileido žemyn į pragarą, per savaitgalį visai neblogai pasilinksmino ir grįžo į rojų. Kitą savaitgalį vėl klausia Petro: „Iš tiesų man ten, apačioje, visai patiko, ar negalėčiau dar kartą nusileisti?“ Petras jam leido. Antrą kartą grįžęs jis vėl pasigyrė, kaip jam patiko, o kai paprašė nusileisti trečią kartą, Petras jam ir sako: „Šis kartas paskutinis.“ Kai vyras nusileido į pragarą, velnias čiupo jį ir nugrūdo į be galo karštą vietą. Kai vargšelis paklausė velnio, kodėl šis maloniai elgėsi ankstesniais kartais, šis jam atsakė: „Tada buvai turistas, o dabar – gyventojas.“

Tad atminkite, kad dabar velnias su mumis elgiasi labai maloniai, bet kai būsime gyventojai, jis taip gražiai nesielgs.

Turiu bičiulį – kunigą misionierių. Mes artimai draugavome daugiau nei 35 metus. Jis buvo misionierius Kinijoje, Korėjoje, Vietname, kalėjo Rusijoje. Kai paskutinį kartą matėmės, jis man papasakojo vieną istoriją. Kartą jis užėjo į bažnyčią Vietname ir pamatė vaikus, susibūrusius apie mergaitę, kuriai buvo 10 ar 12 metų. Vaikai pakvietė jį apžiūrėti mergaitės. Ji buvo užsidengusi veidą šydu. Nutraukęs šydą jai nuo veido, jis pamatė patį bjauriausią veidą savo gyvenime. Ne todėl, kad veidas būtų buvęs fiziškai negražus – bjaurios buvo grimasos, kurias ji rodė. Jis nesuteikė tam daug reikšmės, bet kai vaikai grįžo kitą dieną, jis šiek tiek nusigando ir paklausė mergaitės, ar ji gyvena kaime. Ji gyveno kaime labai trumpai.

Jis pradėjo kalbėti su ja prancūziškai, ji atsakė tobula prancūzų kalba. Po to jie kalbėjo itališkai, lotyniškai, nors ji niekada nebuvo mokiusis šių kalbų. Tada jis pagalvojo, kad ji greičiausiai yra apsėsta, ir davė jai mažą relikvinę gėlytę. Mergaitė sureagavo labai neigiamai, po to paėmė relikviją ir ją nupešiojusi nusijuokė jam į akis. Tada jis atliko trumpą egzorcizmą, ir mergaitė tapo visiškai normali.

Na o dabar, kadangi mūsų požiūrį į velnią didžiąja dalimi suformavo žiniasklaida, pamaniau, kad galbūt jums būtų įdomu išgirsti, ką apie velnią sako sveika filosofija ir teologija. Pirmiausia apibūdinsiu velnią psichiatriniu, po to – bibliniu požiūriu. Pirmiausiai - psichiatrinis.

Įdomu, kad tai, ką išmetame iš Bažnyčios, pasaulis pasiima ir iškraipo. Pavyzdžiui, vienuolės nustojo nešioti abitus, merginos ėmė nešioti pončus. Mes nustojome kalbėti Rožančių, hipiai pradėjo nešioti karolius ant kaklo. Ir kai teologai nustojo kalbėti apie demonus, juos pasigriebė psichiatrai. Rollo May iš Rokfelerio instituto yra parašęs keletą skyrių savo psichiatrijos darbe apie velniškumą. Kas yra velniškumas grynai psichiatrijos požiūriu? Dr. Rollo May analizuoja žodį „diabolic“ (velniškas). Jis yra kilęs iš graikiškų žodžių „dia“ ir „balain“. „Dia balain“ reiškia perplėšti pusiau, į gabalus.

Taigi bet kas, kas sujaukia tvarką, kas suardo vienybę, kas gadina, yra vadinama velniškumu. Šiuo metu pastebimas velniškumo apraiškų padidėjimas. Pavyzdžiui, atkreipkite dėmesį į kivirčus Bažnyčioje, kivirčus religinėse bendruomenėse, kivirčus tarp pasauliečių, nepaisančių Bažnyčios. Kivirčus tarp dvasininkų – visa tai yra velniškos, mus supančios dvasios pasireiškimai. Šis psichiatras analizuoja būdus, kuriais veikia nelabumas, ir pamini tris iš jų. Pirma – tai nuogybės pamėgimas, antra – prievarta, agresyvumas, trečia - susidvejinusi asmenybė, nerandanti vidinės ramybės, susiskaldęs protas.

Pirmiausia – nuogybės pamėgimas.

Prieš keletą metų paklausiau kapeliono, ar jis pastebi kokių nors velniškumo apraiškų toje vietoje, kurioje tarnavo. Jis atsakė, kad taip – kartais, jam įnešant į kokią nors patalpą Švenčiausiąjį Sakramentą, žmonės ima nusirenginėti. Bet palikime tai, tai nėra taip svarbu. Aš geriau pasiremsiu Evangelija. Kartą mūsų Viešpats nuvyko į geraziečių kraštą. Arba gadariečių – tai priklauso nuo, kurį Raštų vertimą naudojate. Ten jis rado jauną vyrą, apsėstą demonų. Evangelija mini tris šio vyro ypatybes.

Pirmiausia, jis buvo nuogas. Antra, jis buvo agresyvus. Jo negalėjo sulaikyti netgi surakinto grandinėmis. Ir trečia, jo protas buvo suskaldytas, šizofreninis. Mūsų Viešpats paklausė jo, kuo jis vardu, o jis atsakė – „Legionas“. Romėnų armijoje tuo metu legionas reiškė 6000 kareivių. Matote, jis buvo vienas asmuo ir tuo pačiu 6000 kitų.

Mano vardas yra legionas, nes mūsų yra daug. Asmuo daugiau nėra vientisas. Aš – legionas, mūsų – daug. Psichiatras niekada savo teiginių apie velniškumą nesiejo su vyru, aprašytą Evangelijoje. Tai darau aš, nes negaliu nepastebėti panašumo. Taigi svarstant netgi bendruoju požiūriu, velniškumas griauna. Ir kai tik matote kokį nors didį Dievo Dvasios pasireiškimą, greta visada matysite ir velnio veikimą. Pavyzdžiui, kai Mozė Senajame Testamente darė stebuklus faraono akivaizdoje, valdovo tarnai taip pat kerėjo.

Kai Šventoji Dvasia buvo išlieta ankstyvojoje Bažnyčioje per Sekmines, čia pat įvyko ir Stepono persekiojimas. Kai įvyko Vatikano (II-asis) susirinkimas, Dvasios palaiminimas Bažnyčiai, mes tuoj pat stebėjome ir piktosios dvasios pasireiškimus. Taigi, tiesiog prisiminkime velniškumo apibrėžimą psichiatrijos požiūriu – vienybės suardymas, šeimų suardymas, bendruomenių suardymas, vienybės su Kristumi suardymas. Tai pirmas demoniškumo apibrėžimas. Antras yra biblinis. Pažiūrėkime į Mato evangelijos 16 skyrių. Mūsų Viešpats uždavė patį svarbiausią, koks tik gali būti užduotas, klausimą: „Kuo mane laiko žmonės?“ Galų gale Petras atsakė teisingai: „Tu esi Mesijas, gyvojo Dievo Sūnus!“ Tada mūsų Viešpats pareiškė besirengiąs eiti į Jeruzalę, kad būtų atiduotas pagonims, kurie jį apspjaudys ir nukryžiuos, o galų gale prisikels iš numirusių.

Petrui būtų patikę turėti dieviškąjį Kristų, bet jis nenorėjo priimti Jo kenčiančio. Kai tik mūsų Viešpats pasakė, kad pasiaukos už mūsų nuodėmes – apie tai pasakojau per paskutinį mūsų susitikimą – kai tik mūsų Viešpats tai pasakė, Petras paprieštaravo, kad taip jokiu būdu negali nutikti. Jei mes nenorime tokio Kristaus, Jis mums, kaip ir Petrui, tars: „Eik šalin nuo manęs! Tu man nevadovausi! Aš vadovausiu tau, šėtone!“ Šėtone! Įsivaizduokite – pats Petras yra Šėtonas. Dabar pamąstykite apie tai: kas galėtų pagalvoti, kad per pusantros minutės galima tapti šėtonu? Kodėl mūsų Viešpats pavadino jį šėtonu? Ką gi, grįžkime prie mūsų Viešpaties viešo gyvenimo pradžios, dar kartą pažiūrėkime į tris gundymus, kuriais šėtonas bandė palaužti mūsų Viešpatį, ir iš tos diskusijos pamatysime, kad šėtono ar velniškumo esmė yra neapykanta Kristaus kryžiui. Dabar pamąstykite apie tai, kas yra šėtoniškumas bibliniu požiūriu? Tai neapykanta Kristaus kryžiui, tai – antikryžius. Kaip tik tai Petras ir parodė. Tokia yra prasmė. Grįžkime prie gundymų, su kuriais kovojo mūsų Viešpats ant kalno. Šėtonas jam siūlė tris išeitis, kad nereikėtų prisiimti kryžiaus.

Kodėl tu, Išganytojau, nori, kad žmonija tave sektų? Aš tau parodysiu kelią, sakė šėtonas. Tau nereikia kryžiaus – aš tau duosiu tris išeitis. Pirmiausia – matai ten gulinčius akmenis? Juk jie atrodo kaip duonos kepalėliai, ar ne? Tu nevalgei jau 40 dienų. Girdi? Tu alkanas! Tu turi instinktą valgyti, kiti žmonės turi kitus instinktus - instinktus galiai ir instinktą seksui. Leisk jiems pasisotinti! Bet pamiršk kryžių. Taigi pirmoji išeitis – laisvė. Leisk sau daryti tai, ką nori daryti. Antrasis gundymas. Kryžius niekada nepatrauks žmonijos, nes žmonės mėgsta stebuklus, siurprizus, tai, kas gąsdina, tai, kas stebina, bet ką, kas privers juos ištarti „O!“ Jie pamirš stebuklus per savaitę.

Tada reikės naujo stebuklo. Nuskrisk iki mėnulio! Meskis nuo uolos ir nesusižeisk! Tai stebuklas. Padaryk tai ir minios seks tave. Bet kryžiaus tau nereikia. Ir paskutinis gundymas teks Bažnyčiai per ateinančius 100 metų. Mes jau neryškiai matome to pradžią. Šėtonas sako, kad teologija yra politika.

Kam rūpintis teologija? Dievas, transcendencija, atpirkimo paslaptis? Svarbiausia – politika. Laikydamas šviečiantį pasaulio rutulį savo rankose, šėtonas sako – visos šios karalystės yra mano. Jos mano. Visas jas tau atiduosiu, jei parpuolęs mane pagarbinsi. Ar šėtonas bent kartą bent vienam nusidėjėliui sakė tiesą? Ar visos karalystės yra jo? Šiaip ar taip, šis trečiasis mūsų Viešpaties gundymas neturėtų būti siejamas su dieviškumu, o tik su socialine ir politine tvarka. Dabar grįžkime prie to, kai mūsų Viešpats pavadino Petrą šėtonu. Jis taip pasakė todėl, kad šėtonas gundė mūsų Viešpatį neprisiimti kryžiaus, o kaip tik tai Petras ir bandė padaryti, kai sakė Viešpačiui: „Taip neturi nutikti!“

Mes pripažinsime tavo dieviškumą, bet nepripažinsime kryžiaus – nuo to laiko tai yra biblinis šėtoniškumo apibrėžimas. Mes matome ją – šią dvasią Bažnyčioje. Atkreipkite dėmesį, kaip mes atsisakėme apsimarinimų, kiek savęs neigimo disciplinų mokyklose ir seminarijose, bandymų suskaldyti. Kiek knygų, kuriose aprašomas tik žmonių patiriamas tikras ar įsivaizduojamas blogis. Jų pilna mūsų mokyklose. Tai yra skaldantis elementas, velniškumas. Bet dvasios disciplinos smukimas yra neapykanta kryžiui. Asketinis, arba disciplinarinis, krikščionybės pobūdis persikėlė į totalitarines valstybes: Kiniją, Rusiją.

Ten yra disciplina, pasiryžimas išsižadėti savęs dėl bendro tikslo – bet be kryžiaus, todėl tai veda prie visiško žmogaus laisvės sunaikinimo. Kaip ilgai šis velniškumas, šėtoniškumas ir panieka kryžiui tęsis – mes nežinome. Mes tikrai žinome, kad esame demoniškame amžiuje, tačiau šv. Paulius yra parašęs tai, kas iš pradžių gali atrodyti labai sudėtinga. Aš jums jį perskaitysiu ir tada paaiškinsiu. Tai yra antrojo laiško Tesalonikiečiams 2 skyriaus 7 eilutė. Atminkite, kad Paulius tai rašė einant pirmiesiems 60-iai krikščionybės metų. „Nedorybės paslaptis jau veikia...“

Paslaptis. Paslaptis tik kol kas. Kitaip tariant, dabar mes negalime matyti blogio ir demoniškumo pasireiškimo. Paslaptis, kol „pasitrauks tasai, kuris ją varžo“. Mes tiksliai nežinome, kas yra suvaržytojas – galbūt Kristus, galbūt Šventoji Dvasia, galbūt išlieta malonė, galbūt Bažnyčios šventumas, tačiau bet kuriuo atveju blogis išlieka paslaptimi, kol Dievas netaria: ką gi, dabar tavo diena, tavo valanda. Dievui priklauso diena, blogiui – valanda. Paulius tęsia: „Tada tai pasirodys Nedorėlis, kurį Viešpats Jėzus sunaikins savo burnos kvėpimu ir sutriuškins savo didingu atėjimu. Ano Nedorėlio atėjimą dėl šėtono įtakos lydės įvairūs galingi darbai, netikri ženklai ir stebuklai ir visokios nedoros apgaulės tiems, kurie eina į pražūtį“ Netgi paskutinėje Raštų knygoje mes randame užuominą, jog Antikristas pamėgdžios mirtį ir prisikėlimą, kad mus apgautų.

Taigi šiuo metu negalime matyti demoniškos dvasios veikiant, bet aš jums duosiu užuominą, kaip veikia Kristus ir kaip veikia Šėtonas. Jei suprasite tai, ką jums dabar pasakysiu, tai jums labai padės gyvenant priešiškame pasaulyje ir jį nugalint. Aš jums papasakosiu, kaip mūsų Viešpats elgiasi prieš mums nusidedant ir kaip Šėtonas elgiasi prieš mums nusidedant. Tada papasakosiu, kaip mūsų Viešpats elgiasi po to, kai nusidedame, ir kaip tai daro Šėtonas. Pirmiausia – kaip elgiasi mūsų Viešpats prieš pat mums padarant nuodėmę. Kai mes pasirengiame daryti nuodėmę, Jis, regis, sako: „Nedaryk to!“. Jis pasirodo kaip Viešpats ant kryžiaus, Jis stabdo.

Jis sako: „Mano kūnas buvo nukryžiuotas, tavo taip pat bus nukryžiuotas. Neik šiuo keliu!“ Ir štai Jis stovi prieš mus. O! Mums neleista daryti visko, ko norime. Čia yra Kristus. Bet kaip prieš mums nusidedant elgiasi Šėtonas? Ei, nebūk kvailas! Mes nebetikime šiais kvailais dalykais! Laikai pasikeitė! Ar tu vis dar nepraradusi nekaltybės? Tu ką, niekada nerūkei marihuanos? Visi tai daro! Nekreipk dėmesio į tuos daktarus, kurie sako, kad tai pažeis tavo smegenų lasteles! Tu turi gyventi, turi būti savimi! Tu dar nesvetimavai? Šiais laikais visi tai daro! Griežta moralė buvo pateisinama prieš kokius 100 ar 500 metų, bet dabar – naujas pasaulis. Aš turiu būti savimi, turiu būti laisvas! Taip kalba velnias. Jis yra mūsų pusėje. Prieš mums nusidedant atrodo, kad Kristus yra mūsų kaltintojas, o velnias – mūsų gynėjas.

Jis mūsų pusėje. Jis mūsų sekso pusėje, mūsų išdidumo pusėje, mūsų godumo pusėje, jis mums pritaria. Po to, kai nusidedame, vaidmenys pasikeičia – tada Kristus tampa gynėju, o velnias – kaltintoju. Tada velnias sako – ką gi, tu pabandei narkotikų, dabar tu priklausomas, ko tau iš manęs reikia? Aš negaliu tau padėti, tu ir pats gali mesti. Praradai savo nekaltybę, tai ką? Koks skirtumas? Mano teisingumas nežino ribų. Pavogei, bet nebuvai pagautas. Galbūt būsi pagautas ir visai netrukus.

Taip velnias mus pripildo nevilties, kaip nevilties pripildė Judo širdį. Judas galėjo eiti pas Išganytoją, ir Išganytojas būtų jam atleidęs. Bet Judas pasiėmė virvę, šaipydamasis iš sustingusios žemės, ir kiekvienas gumbas ant medžių jam atrodė kaip akis ir kiekviena medžio šaka jam atrodė kaip pirštas, rodantis į išdaviką. Šioje neviltyje jam neliko nieko kito, kaip savižudybė, ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl mūsų civilizacijoje padaugėjo savižudybių. Neviltis. Neviltis yra velnio deivė. Viename Dostojevskio romane Raskolnikovas, kuris buvo labai blogas žmogus, tarė merginai, kurią mylėjo: „Sonia, žinai kas tau atsitiks?“ Tu arba nušoksi nuo tilto, arba išprotėsi, arba persipjausi sau gerklę.

Bet taip neatsitiko, nes Sonia atsivertė Jono evangeliją ir pradėjo skaityti apie Lozoriaus prisikėlimą. Tada ji sau tarė: aš galiu pradėti naują gyvenimą Kristuje. Tai vėl primena mums, kaip elgiasi mūsų Viešpats po to, kai nusidedame. Dabar Jis yra mūsų gynėjas. Jis sako – ateikite pas mane visi, kurie vargstate. Nors jūsų nuodėmės būtų skaisčiai raudonos, jos taps baltos kaip sniegas; nors būtų raudonos kaip purpuras, taps baltos, kaip vilna.

„Vargšas, pasigailėtinas, bergždžias tvariny,

Už ką tave galima būtų mylėti?

Kuo tu ją nusipelnei?

Tamsiausias, purviniausias moli iš visų.

Ak, tu nesupranti, koks esi nevertas jokios meilės,

Ar rast gali ką nors, kas teiktųsi mylėt tave?

Tik aš. Galiu mylėt tik aš.“

(Francio Thompsono eilėraštis „Hound of Heaven)

Ir visa tai, ką vaikiškai naiviai maneisi praradęs, tau laikau namuose. Pakilk, imk mano ranką ir ateik! Taip kalba mūsų Išganytojas po to, kai nusidedame. Aš jau sakiau, kas yra velniškumas – vienybės suardymas. Šėtoniškumas – panieka kryžiui, apsimarinimui ir savęs išsižadėjimui, ir todėl pačiam Kristui. Yra šimtai tūkstančių kelių, kuriais kiekvienas ir jūsų galite eiti per gyvenimą, bet nesvarbu, kurį kelią pasirinksite – visų jų pabaigoje pamatysite arba maloningą Kristaus veidą, arba baisų šėtono veidą. Vienas iš jų jūsų gyvenimo pabaigoje tars: „Mano!“ „Mano!“ Todėl nežaiskite su tuo, kas yra pikta, kitaip būsite pagauti.

Nurodysiu jums tris galingus ginklus prieš šėtoną. Pirmiausia – tai šventasis Jėzaus vardas. Tai vardas, kurio šėtonas negali pakęsti, nes prieš Jėzaus vardą suklups kiekvienas kelis Danguje, Žemėje ir po žeme. Antras – Kristaus kraujas. Pamaldumas į Kristaus kraują. Apie tai galėčiau pasakyti visą pamokslą. Mes esame išgelbėti Kristaus krauju, todėl gundomi šaukitės jo kraujo, nes be kraujo praliejimo nėra nuodėmių atleidimo. Ir trečia – pamaldumas mūsų Švenčiausiajai Motinai, nes Pradžios knygos pradžioje buvo parašyta, kad moters sėkla sutraiškys šėtono sėklą. Mes esame ginkluoti šiais trimis ginklais – Šventuoju Vardu, Kristaus krauju ir Švenčiausiąja Motina. Ir kai galvojate apie velniškus, demoniškus ir šėtoniškus dalykus, nesileiskite išvedami iš kelio to, ką girdite per žiniasklaidą. Demoniškumas yra labai paprastas – anti-kryžius, palaidas gyvenimas, Antikristas.

Tai – šėtoniškumas. Ir niekas kitas. Jūs niekada nesuklysite, jei tai suprasite. Jei nors kiek mylite tą kryžių. Kiekvieną kartą, kai aplink mane viešpatauja tyla, dieną ar naktį, mane išgąsdina vaitojimas nuo kryžiaus. Kai aš jį išgirdau pirmą kartą, išėjau ir apsižvalgęs pamačiau vyrą, kenčiantį skausmus ant kryžiaus. Tariau: „Nuimsiu tave“, ir pabandžiau ištraukti vinis iš jo pėdų, bet jis pasakė: „Tegul jos lieka, nes negaliu būti nuimtas, kol visi vyrai, moterys ir vaikai neateis kartu nuimti manęs.“ Aš tariau: „Bet ką gi man daryti, aš negaliu ištverti tavo vaitojimo!“ O jis atsakė: „Eik į pasaulį ir pasakyk kiekvienam žmogui, kurį ten sutiksi: Ten, ant kryžiaus, yra Žmogus!“

Vytautas Radžvilas. Pamoka visuomenei ir ypač – turinčioms vaikų šeimoms

$
0
0
propatria.lt nuotrauka 
Po Konstitucinio Teismo (KT) sprendimo tapo kaip niekad akivaizdu – Lietuvą gali pražudyti ne kas kita, o mūsų pačių visuomenės nesugebėjimas tarti savo žodžio net tada, kai sprendžiami patys svarbiausi ir dešimtmečiams ar net negrįžtamai Tautos ateitį lemiantys klausimai. 

Būtent KT nagrinėtas šitokios svarbos klausimas – kas Lietuvoje bus teisiškai laikoma šeima ir santuoka – nesusilaukė jokio dėmesio. Jį svarstant salė turėjo lūžti nuo į ją netelpančių piliečių. Teko dalyvauti šios bylos klausymuose: teismo salė virto laiko mašina, nukėlusia į gūdžiausius sovietmečio laikus. Teisėjų ištartų keleto frazių pakako suprasti, kad „svarstoma“ byla, dėl kurios sprendimas seniai iš anksto priimtas. Vyko niekingas moraliniu ir apgailėtinas intelektualiniu požiūriu spektaklis. Bet išsamesnis politinis ir teisinis šio spektaklio vertinimas –  kita proga.

Šį kartą apie tai, kas atrodė slogiausiai – beveik tuščios salės vaizdas. Neabejotinai dėl dviejų priežasčių: arba nesuvokta bylos svarba, arba vėl mąstyta „praktiškai“, tai yra vadovautasi filosofija „manęs tai neliečia“. Apmaudžiausia, kad nebuvo tų, kurie turėjo atskubėti pirmieji – turinčiųjų vaikų. Greičiausiai pagalvojusių: mums tai nesvarbu, nes mūsų vaikai kurs įprastas šeimas.

Bet nepagalvojančių, kad šiame pasaulyje viskas susiję. Tiesa, ne visada lengvai pastebimu ryšiu. Įtvirtindamas iš pirmo žvilgsnio visišką absurdą – „lyties požiūriu neutralios šeimos“ sampratą – KT ne tik žengė paskutinį žingsnį tiesiant kelią ir „lyties požūriu neutralioms“ santuokoms. 

Iš tikrųjų jis jau nuveikė nemažai ir sieks nuveikti kur kas daugiau – visomis išgalėmis plečia vaikų rinkos ribas. O tiksliau –  kuria sąlygas augti jų paklausai. 

Dėl mįslingų ir moksliškai nepaaiškinamų priežasčių vienalytės „šeimos“ niekaip ir niekada neįstengia natūraliai susilaukti vaikų. Bet argi jie nebūtini norint „įrodyti“ visuomenei brukamą genderizmo ideologijos „tiesą“, kad vienalytės „santuokos“ ir „šeimos“ yra „tokios pat“ kaip prigimtinės santuokos ir šeimos? Argi vaikai nėra būtinas atributas ir priedėlis norint palaikyti vienalytės „santuokos“ ir „šeimos“ visavertiškumo ir lygiavertiškumo prigimtinei santuokai ir šeimai regimybę? Kaip tokiomis sąlygomis gali nedidėti vaikų paklausa?

Ją ir skubama ne tik kurti, bet ir patenkinti. Vienintelis „išteklius“ –  iš padorių, tvarkingų, bet neturtingų šeimų atiminėjami vaikai. Beviltiškai apleisti – netinka. Paklausios tik kokybiškos prekės. Todėl „reformos“ gynėjai ne tik nuožmiai įsikibę ir ragais nagais gina absurdišką smurto šeimoje apibrėžimą, leidžiantį bet kokia dingstimi atimti vaikus iš vargingesnių ir mažesnį socialinį svorį turinčių šeimų. Toliau ciniškai žaidžiama nelaimingojo Matuko korta mėginant natūralų kiekvieno padoraus žmogaus atjautos ir gailesčio jausmą išnaudoti tam, kad būtų paralyžiuotas visuomenės gebėjimas blaiviai mąstyti ir perprasti tikruosius „vaikų gynėjų“ kėslus. Pirmiausia – ideologinius bei komercinius jų vykdomos „reformos“ tikslus. Tačiau jų apetitai didesni – neužtenka net išplėstinio ir savavališko smurto apibrėžimo. Spekuliuojama ir vaikų ,,nepriežiūros“ sąvoka siekiant iškelti nepakeliamus reikalavimus daugybei nlengvai gyvenančių ir sunkiai dirbančių šeimų. Tai daroma jau išmėgintu būdu – vėl žaidžiant kartą sėkmingai išmesta dar viena apeliavimo į žmogišką atjautą ir jausmus korta. Šį kartą ja tapo iš tiesų sukrečianti gaisre sudegusių vaikų istorija.

Niekas neabejoja ir nesiginčija, kad net vienas tėvų nesužiūrėtas ir sudegęs vaikas – baisi nelaimė ir tragedija. Tačiau beatodairiškai spekuliuoti tokiomis istorijomis ir uždrausti nors trumpam palikti vienus  net 6-8 metų vaikus, kaip kad demagogiškai reikalauja ,,reformatorių“ savajam reikalui ginti pasitelkti ne tik psichiatrai, bet ir priešgaisrinės apsaugos specialistai, reiškia negailestingai ginti dirbančias šeimas į iš anksto parengtus spąstus. Tokios šeimos ciniškai stumiamos į primetamos alternatyvos žabangas, kai tenka rinktis – atsisakyti įprasto gyvenimo ir gyvybiškai svarbaus darbo arba rizikuoti būti apkaltintoms „nepriežiūra“ ir prarasti vaikus. 

Didiesiems „humanistams“ ir jautriesiems „vaikų gynėjams“ nė motais, kad liūdnos, bet apskritai retos ir atsitiktinės neapdairiai paliktų vaikų nelaimių istorijos (ne nuolatos paliekamų girtaujančių ar valkataujančių tėvų – apie juos kita kalba) nepaneigia fundamentalios tūkstantmete žmonijos patirtimi patikrintos tiesos: visame pasaulyje užaugo nesuskaičiuojama daugybė nuostabių žmonių, kurie, būdami vaikiūkščiai, augo ištisas dienas praleisdavo žaisdami su savo bendraamžiais. O jų tėvai sunkiai triūsė, kad uždirbtų jiems duonos kąsnį ir, šitaip užauginę ir pastatę ant kojų, išleistų į pasaulį gyventi savarankiškai. 

Juo labiau šie veidmainiai „vaikų teisių gynėjai“ nenori prisiminti, kad tokio amžiaus vaikai daugelyje visuomenių jau pradėdavo dirbti, ir tai buvo laikoma būtina ir nepakeičiama jų auklėjimo ir brendimo sąlyga. Tūkstantmetė žmonijos sukaupta patirtis ir net paprasčiausia sveika nuovoka jiems tėra kliuvinys siekti tikrojo tikslo – sukurti kuo didesnę tariamai „vaikus neprižiūrinčių“ įstatymo „pažeidėjų“ grupę. O hipertrofuotas „rūpinimasis“ vaiko saugumu yra tik šį tikslą slepianti skambių žodžių širma.

KT sprendimą ir vaikgrobystę siejanti nematoma gija pirmiausia yra juos maitinantis bendras idėjinis šaltinis – liberalkomunistinė genderizmo ideologija. Ji yra komunistinė, nes numato absoliučią valstybės teisę savavavališkai apibrėžti, kas yra santuoka ir šeima, ir šitaip „išradinėti“ žmonijos istorijoje nematytas santuokos ir „šeimos“ formas. Kaip jau minėta, tokioms „santuokoms“ ir „šeimoms“ ideologiškai pateisinti reikalingi vaikai. Ši komunistinė ideologija taip pat numato absoliučią valstybės galią savavališkai apibrėžti, kas yra smurtas, nepriežiūra ir kitos blogybės, suteikiančios pagrindą nusavinti vaikus. Kartu ši ideologija yra (neo)liberali, nes atveria galimybę suprekinti nusavintus vaikus „paleidžiant“ juos į rinką įvairių vartotojų poreikiams tenkinti. 

Vienalytės „šeimos“, kurias pripažino KT, šitaip atverdamas kelią ir tokioms pat „santuokoms“, iš esmės yra ne kas kita, o dar viena savitų poreikių turinti, vaikų pirkėjų ir vartotojų grupė. Tokia yra ekonominė KT sprendimo logika. Kaip sakoma: nieko asmeniško – tik verslas. Genderizmas taip pat labai svarbus šio verslo plėtrai. Jį galima trumpai apibūdinti kaip liberalkomunistinės ideologijos taikomojo pobūdžio plėtinį, arba ataugą, kuri visiškai išryškėjo ir suvešėjo įskiepijus į šią ideologiją vadinamąją radikalaus socialinio konstruktyvizmo nuostatą. Taikoma žmogaus lytiškumo sričiai, ši nuostata atveria kelią iš principo neribotai „socialiai konstruojamų lyčių“ įvairovei, o tuo pačiu – vis naujoms ir egotiškesnėms „santuokos“ ir „šeimos“ formoms. Taigi ir naujoms bei egzotiškoms vaikų panaudojimo galimybėms ir formoms. Tai nėra jokia karščiuojančios vaizduotės fantazija: mūšis dėl pedofilijos „normalizavimo“ jau prasidėjo ir vis labiau įsibėgėja. Nueita kur kas toliau, negu gali atrodyti į šios kovos peripetijas neįsigilinusiam stebėtojui. 

Jeigu ir šios „pažangos“ nepavyks sustabdyti, taps tik laiko klausimu, kada pedofilija bus pripažinta normalia, viena iš daugelio, lytinių orientacijų, už kurios „diskriminavimą“ grės bausmės. Žvelgiant į KT sprendimą per šitokio verslo intereso prizmę, nėra abejonių, kad jam plečiantis vaikų paklausa neišvengiamai augs. Štai kodėl KT sprendimas yra visos visuomenės, ir ypač vaikus auginančių tėvų, reikalas. Nebūdami pilietiški ir nematydami reikalo užsukti į KT posėdžių salę galbūt patys to nesuvokdami išduodame ir galbūt – kas žino? – parduodame savo vaikus. O kai jie jau bus pardavinėjami masiškai ir šaukštai bus po pietų, neverskime kaltės tik jiems duotą uždavinį uoliai įvykdžiusiems KT teisėjams. 

Būtų išties apmaudu, jeigu su  kartėliu tektų pasakyti patiems sau: žinojome, supratome, bet likome abejingais ir pasyviais stebėtojais.



Kun. Robertas Urbonavičius. J M J

$
0
0
Pat 23, 24 ir 25. Džiūgauja Teisiojo tėvas; lai džiūgauja tavo tėvas ir tavo motina ir tedžiūgauja tave pagimdžiusi.
Ps 83, 2–3. Kokios mielos tavo padangtės, galybių Viešpatie, mano siela trokšta Viešpaties rūmų ir vysta.
(Introitas)

Sekmadienis po Trijų Karalių yra skirtas pagerbti Šventąją Nazareto šeimą: Viešpatį Jėzų, Mergelę Mariją ir Teisųjį Juozapą. Ši šventė buvo įvesta XVIII a. kaip atsakas į XVII a. daugelyje Europos šalių vykusias katalikų ir protestantų kovas, vadinamąjį Trisdešimties metų karą. Privaloma Šventosios Šeimos šventė tapo XIX a. Ją minėti visoje Bažnyčioje įsakė popiežius Leonas XIII, 1893 m., o jo sprendimą patvirtino popiežius Benediktas XV, įsakydamas ją švęsti pirmąjį sekmadienį po Viešpaties Apsireiškimo.

Tikriausiai nėra tinkamesnio meto apmąstyti Šventosios Šeimos slėpinį, nei liturginis Kalėdų laikotarpis, kurio metu skaitoma Kristaus Gimimo istorijos slėpiniai, kurių centre stovi Šventoji Šeima. Kiekvienas iš mūsų esame kviečiami žvelgti į šios žemiškosios Trejybės asmenis ir kontempliuoti jų tarpusavio meilę bei darną.

Kolektoje, Motina Bažnyčia kreipiasi į Jos Įkūrėją Viešpatį Jėzų, gėrėdamasi Jo klusnumu Marijai bei Juozapui, ir prašo, kad šiems dviem ypatingiems šventiesiems užtariant ir globojant, mes sektume Šventosios Šeimos gyvenimu čia žemėje ir garbintume ją per amžius Danguje.

Taip, tikriausiai nėra tinkamesnio laikmečio, nei šis, kuomet dera vėl šauktis galingos Šventosios Šeimos pagalbos. Kaip niekad šiomis dienomis, šeima puolama kaip institucija. Ja nebepasitikima, ją siekiama iš pagrindų perkeisti, ji laikoma senamadiška bei atgyvena, kurią galima pakęsti, bet reikia kontroliuoti.

Epistolės skaitinys mums pateikia apaštalo Pauliaus laiško Kolosų bažnyčiai ištrauką. Tautų Apaštalas su tėviška meile ragina Kolosų krikščionis (ir mus) savo tikėjimą paliudyti gyvenimu ir santarve – mylėti, sutarti, padėti, atleisti. Jis kviečia, kad viršum visko būtų meilė, kuri yra tobulumo raištis: „apsivilkite nuoširdžiu gailestingumu, gerumu, nuolankumu, romumu ir kantrumu. Būkite vieni kitiems pakantūs ir atleiskite vieni kitiems, jei vienas prieš kitą turite skundą. Kaip Viešpats jums atleido, taip ir jūs atleiskite. Viršum viso šito tebūna meilė, kuri yra tobulumo raištis. Jūsų širdyse teviešpatauja Kristaus ramybė, į kurią esate pašaukti viename kūne.“ Šitokia meilė ir tobulas sutarimas viešpatavo Nazareto šeimoje, kur buvo lenktyniaujama tarpusavio pagarba ir pasitarnavimu vienas kitam. Tokia pati dvasia turėtų viešpatauti ir mūsų bendruomenėse, nes ten kur susiskaldymai ir kivirčai, ten nėra Kristaus dvasios: „Ir visa, ką tik darytumėte žodžiu ar darbu, visa darykite Viešpaties Jėzaus vardu, per jį dėkodami Dievui Tėvui.“

Šventoji Evangelija mums atskleidžia vieną iš Išganytojo vaikystės paslapčių, - Jo atradimą Šventykloje. Dvylikametis Jėzus parodo savo dievišką išmintį ir taip nustebina visko mačiusius Izraelio Mokytojus bei Jo ieškojusius Mariją bei Juozapą. Į švelnų Motinos skundą, Jėzus atsako, kad nuo šiol Jis turi būti savo Tėvo reikaluose – vykdyti pirmiausia Jo Valią. Vykdyti Tėvo valią turime ir mes, jei norime, kad mūsų šeimos išliktų šio laiko audrose. Jeigu kiekvienos šeimos namų centre kabėtų Šventosios Šeimos paveikslas, prie kurio kasdien susiburtų visa šeimyna bendrai maldai, jeigu vyras stengtųsi globoti ir rūpintis žmona ir vaikais kaip tai darė šventasis Juozapas; jeigu žmona apgaubtų namus meile ir malda sekdama Mergelės Marijos pavyzdžiu, o vaikai stengtųsi klausyti tėvų ir jiems padėti kaip ir vaikelis Jėzus, - ar mūsų šeimos ir nesivadintų šventomis?

Melskimės už mūsų šeimas, melskimės už sužeistas ir žeidžiamas šeimas.

Viešpatie Jėzau, padaryk, kad tie,
kuriuos atgaivinai dangiškaisiais sakramentais,
visada sektų Tavo Šventosios Šeimos pavyzdžiu,
kad, garbingajai Mergelei Tavo Motinai drauge su palaimintuoju Juozapu padedant,
savo mirties valandą nusipelnytume būti Tavo priimti į amžinąsias padangtes.
(Postkomunijos malda)

„Pro Patria“ radijo laidos: ar mums vis dar svarbūs Sausio 13-osios įvykiai?

$
0
0
2014–2015-aisiais metais sambūrio „Pro Patria“ nariai „Laisvosios bangos“ radijo stotyje vedė laidų „Pokalbiai apie Ateities Lietuvą“ ciklą. Tęsiame šių pokalbių publikavimą. Šįkart publikuojamoje laidoje su Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos nariu ir Sausio 13-osios brolijos pirmininku Kasparu Genzbigeliu kalbamės apie Sausio 13-osios įvykių reikšmę ir svarbą. Nuoširdžiai dėkojame Alytaus forumui, kuris suteikė prieigą prie šios laidos garso įrašo. 


-Kiek žmonių dalyvavo Parlamento gynimo operacijoje?
-Ar buvo galima tikėtis, kad įvykiai baigsis taip greitai, kad Sovietų sąjunga nebandys neramumų visiškai numalšinti kariniais veiksmais?
-Ar buvo atsarginis planas, jei Parlamentas būtų buvęs užimtas?
-Kuomet jau buvo galima patikėti, kad nepriklausomybė bus apginta?
-Kokių minčių vedini žmonės jungėsi į atkurtos Lietuvos kūrimo procesą?
-Kodėl taip greitai išnyko Lietuvos žmonių vienybė?
-Ar šiuo metu Rusijos okupacijos grėsmė reali, ar, esant būtinybei, mes pajėgūs apsiginti? 
-Kokių priemonių reikėtų imtis Lietuvos pasipriešinimo galimybių sustiprinimui?

Arkivysk. Sigitas Tamkevičius. Jėzaus Krikštas ir Sausio 13 – oji

$
0
0
Jėzus atėjo prie Jordano tuo metu, kai Jonas kvietė žmones daryti atgailą. Jis atėjo tarsi nusidėjėlis, įbrido drauge su kitais į Jordaną ir paprašė, kad Jonas jį pakrikštytų. Prašė ne todėl, kad pats būtų turėjęs nuodėmių ir būtų buvęs reikalingas atgailos, bet kad norėjo užmokėti Dievo teisingumui visų žmonių nuodėmes.

Atsikalbinėjančiam jį pakrikštyti Jonui pasakė: „Šį kartą paklausyk! Taip mudviem dera atlikti visa, kas reikalinga teisumui“ (Mt 3,15). Jėzus, būdamas be mažiausios nuodėmės šešėlio, nusižemino, nes norėjo būti panašus į žmones, kuriuos norėjo išgelbėti iš nuodėmės nelaisvės. Jis, būdamas nekaltas, prisiėmė nuodėmės gėdą, kad mes, kaltieji, turėtume drąsos pripažinti savo kaltes ir gauti jų atleidimą.

Prieš dvidešimt aštuonerius metus sausio 13 – ąją mes buvome pakrikštyti kraujo krikštu, kai, apsisprendę nusimesti nelaisvės grandines, gynėme Lietuvos laisvę.

Sausio 13 – ąją mes ryžomės sudėti pačias didžiausias aukas ir maldavome Dievą, kad blogio jėgos nesustabdytų mūsų laisvės žingsnių. Jau aušo laisvės rytas, ir mes bijojome grasinančios sugrįžti okupacijos nakties. Tačiau anuomet mes klydome, manydami, kad pilnos laisvės susigrąžinimui, tuo pačiu ir pilnai mūsų laimei užteks atkurti Nepriklausomą Lietuvą. Praėjus dvidešimt devyneriems atkurtos Nepriklausomybės metams mes aiškiai suvokiame, kad mes ne esame nei pilnai laisvi nei pilnai laimingi.

Žmogus tampa pilnai laisvas tik tuomet, kai jis gyvena tiesoje ir tarnauja gėriui. Melas pavergia žmogaus dvasią, o nuodėmė uždeda lengvesnes ar sunkesnes grandines. 
Dievas mus pašaukė laisvei, todėl visas mūsų gyvenimas privalo turėti aiškią kryptį – išsilaisvinti iš bet kokių nelaisvės pančių. Išsilaisvinama ne dejonėmis, kad aplinkui siautėja blogis, bet kantriu ir ištvermingu tarnavimu tiesai bei gėriui.

Žmogaus laisvė yra tokia didelė vertybė, kad pats Dievas mokėjo už ją labai didelę kainą. Dievas, kurdamas laisvą žmogų, žinojo, kad šis savo laisvę panaudos ne tik gėriui, bet ir blogiui, ir vis dėl to tobuliausiam kūriniui suteikė laisvę ir nenugalimą jos troškimą, nes laisvė labiausiai išaukština žmogų ir padaro jį kūrinijos valdovu.

Kas labiausiai kliudo mums eiti laisvės keliu? Galima būtų vardinti daug priežasčių: žmonių gobšumas, nesantarvė, savanaudiškumas, ieškojimas lengvo gyvenimo ir daug kitų. Tačiau apie svarbiausią priežastį beveik niekas nekalba: Kovo 11 – ąją pradėję eiti laisvės keliu daugelis žmonių užmiršo Dievą; jis, tarsi nelabai reikalingas mūsų gyvenimo palydovas, buvo paliktas kažkur paraštėje.

Atkreipkite dėmesį, kokias priemones siūlo politikai, pavyzdžiui, kad žmonės nepaliktų Lietuvos arba kad jaunos šeimos apsispręstų auginti ne vieną ir ne du vaikus. Visais atvejais kalbama tik apie pinigus ir nieko daugiau. Jie tikrai yra reikalingi, bet už juos yra svarbesnė žmogaus gyvenimo kryptis, jo moralinės vertybės. Juk daugelis turtingų šeimų Amerikoje, Vokietijoje ar Norvegijoje, kaip tik ir augina vos vieną vaiką, nors lengvai galėtų į gyvenimą išleisti būrį vaikų. Kai žmogaus moralinis kodeksas nesiremia į Dievą, bet į savo egoizmą, tuomet greitai padaromas sprendimas rinktis lengvesnį ir patogesnį gyvenimo kelią.

Sausio 13 – oji kviečia kiekvieną iš mūsų atsakingai eiti laisvės keliu, t.y. savo gyvenime nepakęsti melo ir bet kokios nuodėmės, o suklydus kuo greičiau ją sunaikinti Atgailos sakramento malone. Neieškoti paties lengviausio kelio, bet to, kurį nurodytų meilė Dievui ir meilė Tėvynei.

Sausio 13 – oji primygtinai ragina mus prisiimti atsakomybę už valstybę ir jos ateitį. Dar ir dar kartą turime suvokti, kad visi ir kiekvienas esame atsakingi už tai, kas vyksta mūsų Tėvynėje. Ypač šią atsakomybę turime prisiimti kiekvienų rinkimų metu,- šiemet laukia net treji rinkimai. Katalikai visuomet privalo būti patys atsakingiausiai rinkėjai, kuriuos nebūtų galima suvilioti gražiais pažadais.

Jėzaus krikšto metu iš debesies nuskambėjo dangaus Tėvo balsas: „Šitas yra mano mylimasis sūnus, kuriuo aš gėriuosi“. Evangelistas Morkus, aprašydamas Jėzaus atsimainymą ant Taboro kalno, pamini, kad regėjime dalyvavusieji Jėzaus mokiniai girdėjo panašius žodžius: „Šitas yra mano mylimasis Sūnus. Klausykite jo!“ (Mk 9,7).

Mūsų ėjimas laisvės keliu bus tikrai Dievo laiminamas, jei neužmiršime šito svarbaus paraginimo: „Klausykite jo!“ Klausykite Jėzaus, kai darote svarbius sprendimus. Klausykite jo, kai reikės rinktis: klausyti Dievo ar pasaulio.



Algimantas Rusteika. Esame vieno kraujo – jūs ir mes

$
0
0
propatria.lt nuotr.

Išpjauti iš bambuko lazdą, suskaldyti jos galą smulkiais įpjoviais, įstatyti metalinį buteliuką su dagčiu, kuris irgi kainuoja, ir jį pritvirtinti, atvežti aštuonis tūkstančius kilometrų ir parduoti už 75 centus, sumokėjus visus mokesčius visose šalyse? Ir visi jų gamintojai, didmenininkai, vežėjai ir mūsų tiekėjai bei pardavėjai iš to uždirba? Tai kiek, po galais, Kinijoje kainuoja tas deglas – 2 ar 3 centus – ir kiek jų per dieną reikia padaryti, kad galėtum pragyventi?

Mat juos galas, pilu žibalą, pusę pro šalį, bet užtenka, ir oras geras, nesninga ir nešalta, ir jaunimo aplink daug, visi draugiški, aš čia, ko gero, su savo šešiom greit dešimtim seniausias. Ir nei vieno su nezabūdke, ir jie tikrai ne nuo Seimo, kur senelis seka pasakas apie savo žygdarbius ir jį gražiai visaip rodo ekrane, uždegu fakelą ir daugelis prieina prisidegti, tik peršlapęs žibalu bambukas užsidega, nudega raištis ir deglo buteliukas krenta į sniegą, pririšu, kažkoks vaikinas palaiko – ir einam, ir rankos tikrai nešąla.

Kojos šiūruoja trinkelėmis, slidoka, dešinėj lėtai slenka Bokštas ir Nacionalinis, ir šviesų daug, ir tikrai gražu, ir einam gatve, kaip ir priklauso, sukam į Antakalnio, ir visi kalbasi apie orą ar kur po to eis, einam greitai ir imu pavargti. Policija dirba profesionaliai, prišlama šalia ir sustoja, kol praeinam, po to vėl pasiveja, dirba kokie keturi ekipažai, stabdo eismą, troleibusas, troleibusas, stokit, jums sakau, praleiskit! Policijos ekipažo numeris, kur šalia mūsų, V1940, kokia simbolika, susižvalgę šyptelim.

Vairuotojai pravažiuodami mojuoja, kai kurie pritardami pypsi. Priekyje eina su tėčiu ikimokyklinukas, kokių 4 metų, nepavargsta, karo vyras, su trispalviu šaliku ant kurio galo Vytis su nuleista uodega – tikras lietuvis! Kitą mažių neša nešyklėje jauna mama, mėlyna kepurikė su ausikėmis, prisiglaudęs prie peties žiūri didelėm akim į mane, kažkokį senį jo gyvenime, kurį tuoj pamirš, aš jam merkiu akį, bet neatsako.

Žmonės žiūri pro langus iš šviesos pasaulių, vieni ten gyvena, kiti dar iš kažkokių darboviečių, praeinam ir pro sporto klubą, kur tamsios figūros bėga į niekur ir žiūri į mus, deglas sunkus ir vis keičiu rankas, danų ir olandų ambasadoj tamsu, ir britai jau miega, sukam pro sapiegas vis aukštyn, štai ir kapinės, kelias pažymėtas deglais, įbestais į sniegą, tamsoj žmonės išnyksta ir tik ugninė liepsnų gyvatė juda pirmyn ir sukiojasi.

Nepavargau, bet skauda nugarą, reikia pagaliau imti sportuoti ir nustoti ėdus, kas papuolė, ir štai jau ateinam, ir sustojam, ir snaigės tirpdamos kutena skruostus, pamirštu nusiimti kepurę, bet niekas to nemato. Liepsnos mus apsupa ir pasidaro šviesu, ir švelniai kvepia žibalu.

Kviečia prieiti arčiau. Sako pavardes ir atsakinėjam tyliai, po to vis garsiau:

– Loreta Asanavičiūtė.

– Nepamiršim!

– Virginijus Druskis.

– Nepamiršim!

– Rolandas Jankauskas.

– Nepamiršim!

– Rimantas Juknevičius.

– Nepamiršim!

– Alvydas Kanapinskas.

– Nepamiršim!

– Algimantas Petras Kavoliukas.

– Nepamiršim!

– Vytautas Koncevičius.

– Nepamiršim!

– Vidas Maciulevičius.

– Nepamiršim!

– Titas Masiulis.

– Nepamiršim!

– Alvydas Matulka.

– Nepamiršim!

– Apolinaras Juozas Povilaitis.

– Nepamiršim!

– Ignas Šimulionis.

– Nepamiršim!

– Vytautas Vaitkus.

– Nepamiršim!

Balsai skamba iš visų pusių ir su jais nejučia susilieji, po to Himnas ir viskas. Jokių kalbų ir nieko nebereikia. Visi tyliai vaikšto, uždega žvakes, pastovi. Paspaudžiu keletą rankų. Beveik vien tautininkai, toli pamatau Arvydą Juozaitį. Kitų nėra – čia juk Lietuva ir tai ne jų renginys.

Grįžta mažais būreliais, daugelis tylėdami. Pro šalį praūžia troleibusai, dešinėj juoda upė neša ižą. Štai ir Gedimino, jaunimas tik dar pradeda vakaroti, praeina pro šalį meras arklio šypsena, užeinam į šilumą ir kojos patiria kaifą, ir pica skani, ir alus šaltas.

Ir tik pralėkus Savanoriams atgal, nutolus Vilniaus šviesoms, nušviečiančioms pamėkliška šviesa dangų su žemai plaukiančiais debesimis, ūžiant varikliui gelzganų lempučių apšviestoj kabinoj atsiveria vartai ir laikas pagaliau sugrįžta.

Ir vėl snaigės leidžiasi gatvės žibintų trikampiuose, ir skamba vyriausybinė trojka, ir Saulius Gricius sako – Algi, atvažiuoja kolona iš Ruklos, stabdom, ir skambinu į Taksi parką, dispečeris perduoda taksistams, kurie budi prie visų kelių, karinių dalinių ir mūsų iš anksto parengtų kelių blokavimo brigadų – tai mūsų žvalgyba ir mobiliakas – ir taksistai perduoda vairuotojams, ir kelią į Jonavą užblokuoja pakelėj ženklo laukę SpecATĮ didžiuliai sniego valytuvai, o po penkių minučių skambina Vidmantas Adomonis ir sako – nuimam blokadą, kraujo mums nereikia, jie juk vis tiek pravažiuos, o vairuotojus, kurie turi vaikų, teks laidoti – skambutis taksistams ir sniego valytuvai su savo peiliais pasitraukia, ir karinė kolona nuvažiuoja pro šalį, tai buvo tik jų bauginimo taktika.

Mes jau savaitę nakvojam savivaldybėje, pripučiami čiužiniai ir antklodės ant grindų, ir truputį kvepia prakaitu, bet dar nieko, mums seniai pasakė, kad jie nusprendė eiti per žmones, viskas paruošta, langai užbarikaduoti smėlio maišais, kiemo išėjimas parengtas išvesti šturmo metu moteris, bet dabar sekmadienio naktis, žmonių budi nedaug, ir mes tik keliese. Žiūriu televizorių ir matau Eglės paskutinę kalbą, kaip jie vaikšto koridoriais ir laužia duris, ir ekranai užtemsta.

Skambinu ką daryt, meras sako lauk, kai reikės, pasakysim. Rūkom ir geriam kavą. Už lango žmonių nedaug. Bet po keliolikos minučių žmonės ima eiti grupelėmis ir po vieną. Kuo toliau, tuo daugiau, po valandos minia užtvindo visą Laisvę, suvažiuoja bendradarbiai, moterys veža sumuštinius, kavą, susirenka praktiškai visi. Lauksim kas bus ir pasitiksim tai, kas bus, kartu.

Pakeliu trojkę ir surenku Bokšto numerį iš sąrašo – gal kas dar atsakys – po ilgų signalų linija trakšteli ir kažkoks negyvas balsas sako:

– Alo?

– Kaip ten pas jus, kaip laikotės?

– Gavary pa ruski.

– Počemu, neužely zdies ne Litva?

– Tut uže vsio sovietskoje.

Patyliu ir sakau:

– Sčastja vam, ubijcy.

Padeda ragelį.

Ir vėl trojka. Algi, iš Kauno televizijos redakcijos praneša, kad yra iš kiemo pusės keli neapsaugoti langai, net be grotų, desantininkams tai dovana, reikia sutvarkyt. Skambinu rajono valdybos viršininkui, jis komunistas, nemiega, dabar niekas juk nemiega, tuoj pat perduoda darbų vykdytojui, tas toliau, žmonės lekia į žigulius, sandėlininkas išduoda medžiagas, niekas nieko nepajamuoja ir neaimanuoja kas apmokės, po pusvalandžio skambutis – jau važiuoja dirbti, po valandos sutvarkyta, langai užkalti taip, kad teks jiems kaip reikiant pavargti.

Ir staiga ekranai atgyja. Dėmesio, čia Lietuva! Čia Lietuva! Kalba ir rodo Kaunas! Kalba ir rodo Kaunas! Ir matom Šeštakauską, Baškauskaitę, tiesiogiai, keliomis kalbomis, visam pasauliui, tik ar išgirs, jei Persų įlankoje prasideda?

Valandos slenka lėtai lėtai. Visi, kas nedurnas, suprantam, kad jei pradėjo, viskas turi būti sutvarkyta per šią naktį. Kad mums reikia prasilaikyti tik šią vieną naktį, tą vieną vienintelę, kol pasaulis atsibus.

Valandos slenka ir niekaip nesibaigia. Laisvėj kaip dieną, pilna žmonių, veikia kavinės, arbata ir kava nemokama. Minia stovi, virš galvų kyla garas, prieš žmones dvi juostos barikadų iš autobusų ir sunkiasvorių sunkvežimių, lėtai krinta snaigės.

Pagaliau ima brėkšti. Stovim prie lango, garsiakalbiai Laisvėje groja Laisvę, apie giesmę, gerklėj mirties uždarytą, bet staiga nutyla ir po pauzės dideliu garsu kažkas paleidžia A.Kaušpėdo „Lietuvos valstybę“, ir pasibaigus kartoja dar, ir dar, ir dar. Ir visi pajuntam, kad jie pralaimėjo.

Ir po to laikas pajuda ir lekia vis artyn, per tas vasaras prie jūros ir vaikų kojytes pilnas smėlio, vėl sužybčioja metai ir tolstanti tiesa, ir Laisvėje vis mažiau žmonių, ir laidojam savo išeinančius ir viltis, ir šviesa vis artyn, kol tampa mumis, ir štai jau ši naktis ir rytoj bus tikrovė, ir lieka tik prisiminimas to, kas atsitiko.

Ilsėkitės ramybėje, sese ir trylika brolių, juodvarniais lakstančių. Mes dar prisimenam. Mes neužmiršim, kad ir kaip būtų blogai ir nebūtų kaip norėjot, mes jūsų neužmiršim. Nes esame tie, kuriais būtumėt tapę. Nes mes esam vieno kraujo – jūs ir mes.

Jonas Kadžionis: „Lietuvoje yra labai daug okupacinių šiukšlių“

$
0
0
Seimo kanceliarijos nuotr. (autorė Olga Posaškova)
2018 m. Laisvės premija apdovanotojo Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio partizano Jono Kadžionio kalba.

Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidente, gerbiamasis Seimo Pirmininke, Ministre Pirmininke, ministrai, Seimo nariai, Laisvės gynėjai, Bažnyčios atstovai ir visi čia esantys žmonės, kalbėsiu taip, kaip diktuoja tikinčiojo sąžinė ir partizanų garbė. Bedieviška bolševikinė okupacija Lietuvai buvo tragiška, ji žudė ne tik tautos kūną, bet ir sielą, griovė kryžius, tautos paminklus, šventoves. Šventoves griovė mūsų vaikelių ir jaunimo širdyse. Lietuva priešinosi, pasaulis nežino analogų, kad tokia maža tautelė dešimt metų būtų vedusi ginkluotą kovą su tokia brutalia ir su niekuo nesiskaitančia blogio imperija. Tačiau ypač didvyriškai gynėsi krikščioniškai išauklėtas Lietuvos kaimas, artojų sūnūs (šį kartą ir dukros) ir Lietuvos Katalikų bažnyčia.

Tai buvo gražiausias tautos žiedas, kurį okupantai ir kolaborantai trypė gatvių purve, raistuose, stribynuose ir kalėjimuose. Ačiū Dievui, kad leido partizanų vadams susirinkti į vieną būrį ir Minaičių kaime, bunkeryje, parašyti testamentą Lietuvai. Testamentą, kurį tūkstančiai partizanų patvirtino savo krauju. Todėl visiems mums tai turi būti šventa, turi tapti nauju kelrodžiu, deja, kol kas netapo. Seimas yra tarytum Lietuvos širdis. Kaip norėtųsi, kad šita širdis būtų sveika, dora ir kilni, atvira tiesai, grožiui ir gėriui ir uždara bet kokioms nužmonėjimo srutoms. Taigi padėk jums, Dieve.

Lietuvoje dar labai daug yra okupacinių šiukšlių ir puvėsių grybo. Norint apsivalyti, reikia, kad Lietuvos televizijoje atsirastų laida, panaši į „Atgimimo bangą“, ir aiškintų Lietuvos žmonėms, kokias baisias piktadarybes okupantai padarė Lietuvai. Tai būtų balzamas tautos žaizdoms ir puiki priemonė okupaciniam grybui naikinti.

Jau 25 metai, kai nebėra okupacinės kariuomenės, tačiau tebėra labai gilus okupacinis įšalas ir okupacinė dvasia – teismai, prokuratūra tiesiog tyčiojasi iš partizanų. Partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago byla buvo vilkinama 24 metus, laukiama, kol išmirs tie, kurie jį skundė. Taip pat legendinio Lietuvos partizano Antano Kraujelio padėtis. Dabar man tiesiog nesuprantama, ką reiškia tai, kad neleidžiama Vilniaus Lukiškių aikštėje pastatyti Vyties ženklo?

Sakykite, ar Lietuvai reikalingas Grūto parkas? Ką reiškia kalbos, kad savi šaudė į savus? Kodėl iki šiol tebėra kolaborantų vila Vilniuje ir kolaborantų vardais pavadintų Lietuvos gatvių? Ir galiausiai žmogus, literatūrinis vandalas, kuris apvėmė partizano vadus, žuvusius už Lietuvos laisvę, apdovanojamas literatūrine premija, tai yra ne literatūrine, atsiprašau, ir ne valstybine, nacionaline premija. Sakykite, ką visa tai reiškia Nepriklausomoje Lietuvoje? Kaip pasielgtų tautinės savigarbos nepraradusios Lenkija ar Izraelis su tais žmonėmis, kurie tyčiotųsi iš Katynės ar Holokausto aukų? Tikriausiai tokiems vieta tik už grotų.

Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidente, kreipiuosi į jus savo ir žuvusiųjų už Lietuvos laisvę partizanų vardu, sustabdykite tyčiojimąsi iš partizanų ir Lietuvos valstybės pamatų griovimą.

Poetas Antanas Miškinis rašė:

Nežinom, kiek likimas bus nulėmęs
Ir kiek terios mus įžūli gauja;
Kapai išniekinti bus ir emblemos,
Ir dieviškas paveikslas žmoguje.

Tačiau ne viskas sutemose žuvo, yra ir gerų žinių Lietuvai. Pirmoji – tai Popiežiaus Pranciškaus apsilankymas Lietuvoje, ir tiesiog dangaus balso paraginimas laikytis savųjų šaknų. Tikriausiai ne visi žmonės žino, kad Popiežių aplankyti Lietuvą paragino Dievo angelas sapne. Jeigu Dievas su mumis, kas prieš mus?

Ir antroji džiugi žinia – tai nepaprastai iškilmingos kankinio, partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago laidotuvės sostinės kapinėse. Tai tarytum pirmosios kregždės, pranašaujančios, kad tikrasis laisvės pavasaris ateis.

Nuo mūsų šauksmo skaldos kalno uolos,
Nuo verksmo verčias marių sietuva;
Nužeminta po Tavo kojų puola
Rūsti Rūpintojėlių Lietuva.

Dieve, padėk tiek daug kentėjusiai mūsų Tėvynei Lietuvai, žudytai, tremtai, spardytai, kankintai, niekintai ir gaivalingai nepasiduodančiai, kuo greičiau pradėti išbristi iš okupacinių brūzgynų, sutemų ir raistų, ir pradėti eiti dorybių, tiesos ir šviesos vieškeliais į pilnąją, tikrąją laisvę ir nepriklausomybę, į galutinį visų mūsų gyvenimo tikslą – amžinybės uostą.

Taigi numesk, Tėvyne, rūbą seną, kurį užvilko svetimi. Ačiū.

Signatarų pareiškimas dėl nacionalinės kultūros ir meno premijos diskreditavimo

$
0
0

Lietuvos Nepriklausomybės Akto Signatarų
P A R E I Š K I M A S  

Dėl nacionalinės kultūros ir meno premijos diskreditavimo

2019 01 13

Mus, Kovo 11-osios Akto signatarus, Lietuvos valstybingumo atkūrimo pradininkus, šokiravo Nacionalinės kultūros ir meno premijos skyrimas pagarsėjusiam partizanų ir jų vadų ciniškam, vulgariam juodintojui bei čekistinių budelių aukštintojui Mariui Ivaškevičiui. Dar labiau mus glumina tai, kad jam premija skirta, kai šventėme Lietuvos valstybingumo 100-metį. 2018 metai buvo paskelbti Adolfo Ramanausko–Vanago metais. Šiemet minėsime Prezidento Jono Žemaičio–Vytauto metines ir LLKS Tarybos Deklaracijos 70-ies metų sukaktį. O Maskva intensyvina dezinformacinį karą prieš Lietuvą. Todėl Nacionalinės kultūros ir meno premijų komisijos (toliau – Komisijos) beprecedentinis sprendimas skirti premiją M. Ivaškevičiui įžeidė Laisvės kovotojus, jų rėmėjus, pilietiškus Lietuvos žmones, pagrįstai sukėlė jų protestus ir suskaldė visuomenę. Šis sprendimas apnuogino situaciją, kai Lietuvos politinė valdžia neturi nuoseklios istorinės atminties politikos gairių ir principų: viena ranka LLKS ir partizanams duodama Laisvės premija, o kita ranka – Nacionalinė premija (ir daug didesnė pinigų suma) antipartizaninio ir postmodernistinio opuso kūrėjui M. Ivaškevičiui. Didesnį absurdą sunku sugalvoti!

Reikalaujame sustabdyti (atšaukti) Komisijos sprendimą dėl premijos skyrimo minėtam asmeniui. Pakeisti Komisijos sudėtį kvalifikuotais, neangažuotais specialistais, kuriems Valstybės istorinė atmintis, patriotizmas ir teisingumo atstatymas nebūtų užgožtas antraeiliais siauraprofesiniais reiškiniais.
Laukiame Prezidentės, Seimo Pirmininko ir Ministro Pirmininko valinio pareiškimo dėl Komisijos absurdiško sprendimo. Priešingu atveju tai reikš, kad oficialia Lietuvos politika tapo pasaulį stebinančios mūsų partizanų ilgalaikės kovos, disidentų veiklos, Sausio 13-osios gynėjų pasiaukojimo menkinimu ir diskreditavimu.
Turime vilties, kad garbinga Nacionalinė premija dar kartą nebus išniekinta pačią svarbiausią Lietuvos dieną – Vasario 16-ąją  garbingiausioje vietoje – Lietuvos Respublikos Prezidentūroje, jos įteikimu M. Ivaškevičiui.

Pasirašo:

Vilius Baldišis
Vidmantas Povilionis
Eimantas Grakauskas
dr. Z.Šličytė
Vladas Terleckas
Rimvydas R. Survila
Eugenijus Petrovas

Kai valstybė baudžia už vaikų mokymą namuose

$
0
0

Dirkas ir Petra Wunderlichai buvo susiruošę pirmajai savo vaikų mokymo namuose pamokai, kai be įspėjimo atvykę valstybės pareigūnai atėmė jų vaikus. Keturi vaikai, kurių amžius nuo septynerių iki keturiolikos metų, apimti siaubo stebėjo, kaip pro duris įsiveržė policijos pareigūnai. Vienas jų, neatsižvelgdamas į nesutikimą, prievarta pasodino vaikų tėvą į kėdę. Tuo tarpu pasirodė socialiniai valstybės darbuotojai ir mažuosius išnešė iš namų.

Vaikų motina stengėsi vaikus paguosti, nuraminti, mėgino juos atsisveikindama pabučiuoti, bet kito policijos pareigūno buvo nuo jų atplėšta. „Jau per vėlu!“, – rėžė šis. Po akimirkos nei policijos, nei vaikų nebeliko.

Wunderlichų šeima pasimokė, kiek Darmstadte (Vokietija) gyvenantys tėvai teturi teisių. Dirkas ir Petra tenorėjo suteikti savo vaikams tai, kas geriausia. Namuose Wunderlichai galėjo susitelkti ties tais mokymosi aspektais, kurie, jų manymu, jų vaikams buvo svarbiausi. Taip pat jie galėjo pagrįsti vaikų ugdymą krikščioniškomis vertybėmis, o vokiška valstybinė mokykla tokio mokymo šiai šeimai suteikti nebūtų galėjusi.

Wunderlichai netruko suprasti, kad Vokietijos valstybės pareigūnai nepritaria jų sprendimui. Nors oficialiai valstybė yra pasirašiusi kelis tarptautinius susitarimus dėl žmogaus teisių, kuriais akivaizdžiai ginama tėvų teisė daryti įtaką jų vaikų ugdymui, realybėje valstybės pareigūnai atmetė mokymą namuose (angl. homeschooling) kaip teisėtą alternatyvą, prilygindami tai vaikus žalojančiam elgesiui (angl. child abuse). Metams bėgant, kitos valstybei pasipriešinti bandžiusios šeimos patyrė šiurkštų panašaus pobūdžio puolimą kaip Dirkas, Petra ir jų vaikai.

Nepaisant šių akivaizdžių tarptautinių susitarimų pažeidimų, Vokietijos teismų nutarimai buvo palankūs valstybės pozicijai.

Wunderlichų pasiryžimas dalyvauti savo vaikų ugdyme buvo toks stiprus, kad beieškodama mokymui namuose palankesnės aplinkos šeima kelis kartus keitė gyvenamąją vietą bandydama įsikurti kituose Europos miestuose. Po kelerių metų jie sugrįžo namo, tikėdamiesi, kad vyriausybė nebebus nusiteikusi taip priešiškai kaip anksčiau. Deja, valstybės nusistatymas prieš mokymą namuose tebebuvo toks įsigalėjęs, jog vietiniai pareigūnai konfiskavo šeimos pasus, taip užsitikrindami, kad šie nebegalės išvykti. Akivaizdu, jog Vokietijos vyriausybė buvo pasiryžusi tarti paskutinį žodį renkantis, kas ugdys Wunderlichų vaikų protus.

Eiti prieš valstybės valią buvo rizikinga, tačiau Dirkas ir Petra jautė, jog privalo pabandyti. Jie patyliukais pasiruošė vaikų mokymui namuose, tačiau prieš prasidedant pamokoms įvyko rytinis reidas, po kurio ne tik buvo uždaryta jų namų mokykla, bet ir atimta bet kokia galimybė tėvams bendrauti su atžalomis. Laikui bėgant, Wunderlichų vaikams buvo leista matytis su tėvais. Tėvams buvo suteikta dalinė globa su sąlyga, kad vaikai lankys valstybinę mokyklą.

Tėvų teisė prisiimti atsakomybę už savo vaikų ugdymą, perduoti tikėjimą ir asmenines vertybes yra viena pamatinių žmogaus teisių. Vokietijoje šią teisę užgožė valstybės pareigūnų pasiryžimas užauginti politiškai korektišką pasaulėžiūrą turinčių mokinių kartą.

Laisvės gynimo aljanso (angl. ADF International) atstovybės Europoje direktorius Robertas Clarke’as teigia, jog tėvų teisė daryti įtaką savo vaikų ugdymui yra pamatinė teisė, ginama visuose tarptautiniuose susitarimuose dėl žmogaus teisių. Vokietija yra šių susitarimų signatarė, tačiau ir toliau vengia vykdyti atitinkamus įsipareigojimus, o tai turi skausmingas pasekmes.

R. Clarke’as yra Wunderlichų šeimos gynėjas Europos Žmogaus Teisių Teisme (toliau – EŽTT) iškeltoje byloje prieš Vokietiją. Pateiktą ieškinį taip pat remia Teisinė mokymo namuose sąjunga (angl. The Home School Legal Defense Association). R. Clarke’as teigia: „Valstybės kišimasis į tėvų ir vaikų ryšį yra rimtas žingsnis, žengtinas tik tada, jei yra įrodymų dėl realios grėsmės patirti didelę žalą.“ Iki šiol šioje situacijoje didžiausia žala buvo padaryta Vokietijos valstybės pareigūnų.

Dirkas teigia: „Mes pasirinkome ugdyti vaikus namuose, nes esame įsitikinę, jog namai yra geriausia aplinka mokytis ir atsiskleisti vaikų gebėjimams.“ Tuo tarpu valstybės veiksmai nukreipė šeimos patirtį kita linkme: „Kai valstybės pareigūnai įsibrovė į mūsų namus, jauniausiai mūsų dukrai tebuvo ketveri. Ji nesiliovė verkusi vienuolika dienų, o jos vyresnioji sesuo po šio incidento nebesijuokia.“

Atsakydami į tai, Vokietijos pareigūnai pateikė oficialų paaiškinimą, kodėl mokymas namuose buvo palaikytas tokia grėsme, kad dėl to buvo braunamasi į namus, bauginama ir išskiriama šeima, o pamatines žmogaus teises teko ginti kelerius metus užsitęsusiame bylos nagrinėjime tarptautiniame teisme. Pareigūnų teigimu, Wunderlichų vaikams „buvo svarbu išmokti bendrauti su turinčiais kitokią nuomonę“.

EŽTT sutiko nagrinėti Wunderlichų bylą, siekdamas išaiškinti, ar Vokietijos veiksmai pažeidė teisę į šeimos gyvenimą ir tėvų teises, ginamas Europos žmogaus teisių konvencijoje. Tuo tarpu Vokietijoje mokymą namuose besirenkančioms šeimoms ir toliau taikoma baudžiamoji teisė.

2019 m. sausio 10 d. Europos Žmogaus Teisių Teismas nutarė, jog Vokietijos valdžios institucijos nepažeidė pamatinių šeimos teisių, prievarta atskirdamos vaikus nuo šeimos dėl to, kad šie buvo mokomi namuose. Vaikams grįžus į šeimą, jų teisinis statusas liko neaiškus.

Ši byla turi reikšmingą poveikį tam, kaip bus suprantamos 80 milijonų Europos tėvų teisės.


Gintautas Vaitoška. Pasipriešinimas homoseksualų eitynėms – meilės pareiga artimui

$
0
0
Asmeninio archyvo nuotr.

Prieš pradedant norisi išsakyti apgailestavimą, kad tenka kalbėti apie kūno dalykus, kurie reikalautų didesnio diskretiškumo. Mūsų kultūra tapo šia prasme atbukusi: pirmuose svarbiausių interneto portalų puslapiuose galima perskaityti žodžių, kurie seniai nebestebina, nors lietuviškai juos pasakyti būtų ne taip lengva netgi tekstų autoriams: „oralinis seksas“, „analinis seksas“ etc. Kalba kuria kultūrą, ir ši „kultūra“ yra gašlių („seksualių“) vyrų priemonė moteriai pažeminti. Bent tokios jos istorinės šaknys. Kaip minėjau praėjusį kartą, suprasti, kad homoseksualus potraukis yra problema, nėra įmanoma („heteroseksualioje“) visuomenėje, kuri gyvybės teikimo galią suvokia kaip sterilaus malonumo šaltinį.

Ne gyvenimo, o mirties balius

Amerikiečių autorius Tomas Storckas primena, kad homoseksualūs santykiai yra moraliai blogi ne todėl, kad juos draudžia Biblija, bet Biblija juos draudžia todėl, kad jie yra blogi: ir tikinčiajam, ir netikinčiajam, ir budistui arba induistui. Paprasčiausia, nors ir sunkiausiai priimama bei įžeidžiančia, laikoma neigiamo homoseksualių santykių vertinimo priežastis yra jų žala žmogaus sveikatai. Visų tautų ir visų įsitikinimų žmonės turi tą pačią anatomiją, ir kiekvieno žmogaus organai turi tą pačią paskirtį.

AIDS epidemija buvo ir tebėra susijusi su visų pirma vyrų organų naudojimu ne pagal jų anatominę paskirtį, dėl to jie sužalojami, ir ŽIV virusas patenka į kraują. Tai pripažįsta svarbiausia JAV sveikatos įstaiga – Ligų kontrolės centras. Nors gal nebūtina paaiškinti, kaip žmogaus anatomiją homoseksualūs santykiai pažeidžia konkrečiai, tačiau, kad taip yra, rodo faktai: su vyrais santykiaujantiems vyrams (MSM) tenka 70–80 proc. naujų užsikrėtimų ŽIV kiekvienais metais JAV, panašūs skaičiai yra kasmet skelbiami Vokietijos Roberto Kocho epidemiologijos instituto. Turint omenyje, kad homoseksualų potraukį, įvairių tyrimų duomenimis, jaučia nuo 1 iki 3 proc. vyrų, praktikuojant tokius santykius tikimybė užsikrėsti ŽIV yra apie 20 kartų didesnė. Argumentas, kad tikroji problema yra ne homoseksualus santykiavimas, bet prezervatyvų stoka ar neišmanymas, kaip juos panaudoti, skamba nerimtai – ypač kalbant apie tokias išsivysčiusias šalis kaip JAV ar Vokietija.

Pirma mūsų pareiga informuoti jaunus žmones, kurie dėl to, kad ši informacija yra nemėgstama ir neskelbiama, nežino tokios didelės rizikos užsikrėsti ŽIV. Tokių žmonių panašiose eitynėse gali būti daug: nuo AIDS epidemijos pradžios buvo dedamos didžiulės pastangos tam, kad statistiškai akivaizdus ryšys tarp šios ligos ir homoseksualių santykių būtų paneigtas. Propagandinė kampanija, dėl kurios apgailestavo ne vienas žymus medikas, norintis sustabdyti infekcijos plitimą, „pavyko“.

Eitynių dalyviai nesupranta ne tik šios rizikos savo gyvenime, tačiau ir to, kad, populiarindami homoseksualius santykius, jie klaidina kitus, daugiausia jaunus žmones. Supraskime dar aiškiau: problema, su kuria susiduria užsikrėtęs ŽIV virusu, yra tokia – mirtis. Priešindamiesi homoseksualių santykių populiarinimui mes diskutuojame ne dėl skirtingų požiūrių į gyvenimą, meilę ar religinius įsitikinimus; mums, galbūt nepatyrusiems akistatos su mirtimi siaubo, sunkoka suprasti, kas yra gėjų bendruomenėje išgyvenama. Galima ginčytis dėl skaičių, kad ne visi užsikrečia, tačiau kad skaičiai menki, galima tik meluoti. Netgi turtingos įžymybės patyrė „konversiją“ iš „ŽIV negatyvaus“ į „ŽIV pozityvų“ asmenį. Vienoje neseniai tokie tapo Gary Kessleris, įžymiojo kasmetinio „Life Ball“ organizatorius, ir Tomas Neuwirthas – kitaip „Conchita Wurst.“ Tomas, vadinkime jį tikruoju vardu, paniro į neviltį. Greičiau tai ne gyvenimo, o mirties balius.

Viešumoje rodyti erotizuotus veiksmus – politiškai neapdairu

Šalia pastangos padėti atsibusti jiems patiems antrasis meilės darbas eitynių dalyviams yra neleisti skleisti įtaigios žinios jaunimui. Net jei žmogus visuomenės sveikatai daro blogą poveikį ir to gerai nežinodamas, turbūt visi sutiksime, kad sustabdydami tokį jo veiksmą jam padedame, o ne kenkiame ar įžeidžiame. Jei to nedarysime, vaikų, kurie po pirmųjų eitynių Vilniuje pasikalbėjo taip, daugės: „Klausyk, ar tu gėjus?“ „Ar gėjus? – atsakė draugas. – Aš dar nežinau.“ Pokalbis nugirstas vienoje Vilniaus vaistinėje. 

Lietuvoje ir kituose Rytų Europos kraštuose, tiesa, ŽIV dažniausiai užsikrečia intraveniškai narkotikus vartojantys asmenys. Tačiau jei homoseksualūs santykiai plis, daugės ir susirgusiųjų šia sunkia liga. Vargu ar taip santykiaujantys vyrai mūsų šalyje atsargumu aplenktų aukščiau minėtas šalis.

Krikščioniškos kultūros insituto peticijoje prieš gėjų eitynes kalbama, kad jas reikia stabdyti ir dėl „erotizuotų ir lytinius santykius skatinančių veiksmų rodymo viešumoje“. Tai skamba griežtai, buvo sakoma, kad įžeidžiamai. Lietuvoje manifestacijos būna kitokios dėl dviejų priežasčių. Pirma, tikrai yra jaučiančių homoseksualų potraukį asmenų, kurie demonstratyvumo vengia. Gal jie nėra susipažinę su medicinos faktais ar ne visiškai suvokia psichologinius homoseksualaus potraukio aspektus, tačiau diskretiškumo jiems užtenka.

Kita vertus, jei tokių eitynių dalyviai užsienio šalyse atvirai propaguoja orgiastinio, kaip rašė Erichas Frommas, seksualumo kultą – ar seksualinių mažumų judėjimas Lietuvoje gali labai skirtis nuo viso pasaulio papročių? Kodėl Vilniaus „Išdidumo“ eitynių nuotraukose kol kas nematėme to, ko nemėgsta, kaip praėjusį kartą kalbėjome, Popiežius Pranciškus, ir nuo ko apsaugoti mūsų jaunimą nori peticijos autoriai?

Viešumoje rodyti erotizuotus veiksmus būtų politiškai neapdairu. JAV visuomenės nuomonei apie homoseksualius santykius pakeisti prireikė laiko ir puikios strategijos, aprašytos jai skirtoje Harvardo absolventų  M. Kirko ir H. Madsono knygoje „Po baliaus“: gėjų politiniam judėjimui jokiu būdu nebuvo leidžiama sukelti įspūdžio, kad gėjai yra nepadorių dalykų skleidėjai. Atvirkščiai, sumanių viešųjų ryšių metodų pagalba buvo kuriamas solidumo ir padorumo įspūdis. Taktika pavyko, ir JAV buvo pasiekta tiek gėjų santuokos, tiek įsivaikinimo teisė.

Tokie politiniai tikslai keliami ir Lietuvos LBGT judėjimo pareiškimuose. Vakarų šalyse „pasiekta“ ir dar daugiau: Vokietijoje tėvai neturi teisės neleisti vaikų į seksualinio švietimo pamokas apie dviejų princų vedybas, JAV  prieš mėnesį iš darbo atleistas mokytojas, kuris nesutiko mokinės, galvojančios, kad ji yra vyras, vadinti „juo“, o ne „ja“. Įstatymu baudžiami visi nepaklūstantieji gender ideologijos nuostatoms. Kaip pažymi Briuselyje esančio Tarpkultūrinio dialogo dinamikos instituto vadovė Marguerite Peeters, dėl politinių manevrų Jungtinių Tautų administracijos aparate nedidelės, bet įtakingos šią ideologiją skleidžiančios nevyriausybinės organizacijos į tarptautinius dokumentus įvedė tokius terminus kaip „homofobija“, „reprodukcinės teisės“ ar „gender“ be demokratinės diskusijos, į kurią būtų įsijungusios įvairių šalių visuomenės.

Kitaip kalbant, labai žymios mažumos žmonių valia buvo primesta daugumai. Panašus procesas dabar vyksta pas mus dėl Stambulo konvencijos, kurią priėmus ir Lietuvoje mokytoją, pasielgusį kaip minėtas amerikietis, bus galima atleisti iš darbo.

Drąsios meilės darbas

Ar visuomenė turi teisę gintis, neleisdama tokiam oponentui siekti savo tikslų? Jei į tavo namus ateina žmogus galvodamas, kad gali pasiimti tavo daiktus – tarkime, nesuprasdamas, kad tai yra vagystė, ir manydamas, kad tie daiktai priklauso jam – ar reikia jam pasipriešinti? Šiuo atveju tai yra mūsų vaikų sielos vagystė (plg. Mt 18:10) – paskatinimas atlikti veiksmus, kurie yra – nekalbant apie visa kita – mirtina nuodėmė – ar reikia jam tik gražiuoju paaiškinti, kad taip daryti yra negerai, ar galima jam to neleisti padaryti? 

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 straipsnyje numatoma galimybė įstatymu riboti reikšti įsitikinimus ir skleisti informaciją, „jei tai būtina apsaugoti žmogaus sveikatai, garbei ir orumui, privačiam gyvenimui, dorovei ar ginti konstitucinei santvarkai“. Nepilnamečių apsaugos nuo žalingo informacijos poveikio įstatymas saugo jauno žmogaus dorovę, tačiau visuomenė taip pat turi teisę, o jai tarnaujantys valdžios atstovai – pareigą saugoti ir sveikatą. Nors medikai yra įbauginti ir iš oficialių medicinos įstaigų paramos tokioms pastangoms sulaukti būtų sunku. Teiginys, kad analiniai santykiai – beje, laikyti vyrui negarbingais Senovės Graikijoje ir Romoje – sužaloja šį kūno organą, be abejo, yra „homofobiškas“, o už tokią „neapykantą“ yra baudžiama. Juk iš tikrųjų tai priminti reikalauja meilė žmogui.

Kaip čia nepaminėjus Rusijos, kurioje Putino režimas neleidžia panašių demonstracijų. Apgailėtina, kad tirono parašas užtemdo veiksmo, kuris yra geras pats savaime, vertę. Egzistuoja nuomonė, kad būti prieš gėjus reiškia būti už Rusiją. Tačiau Lietuvoje buvo ir tokių, kurie netarnavo nė vienai tironijai: tai mūsų profesūra nepasirašė po nacių reikalavimu jaunuoliams stoti į Vermachtą, ir taip pat tai mūsų „silpnos“ šalies vyrai nepasidavė galingai komunistinio režimo kariuomenei. Tad kalbama apie dvasios laisvę.

Popiežius Pranciškus gender ideologiją vadina ideologiniu kolonializmu, o Benediktas XVI – reliatyvizmo diktatūra. Tai – paradoksas: reliatyvizmas skelbia kiekvieno individo pasirinkimo laisvę, tačiau šiuo atveju kitaip manančius persekioja. Vis dėlto, kaip rašo vyrų nesutinkantis vadinti „jomis“ Toronto universiteto psichologijos profesorius Jordanas Petersonas Aleksandro Solženycino „Gulago archipelago“ jubiliejinio leidimo pratarmėje, kiekviena utopinė vizija yra prisidengusi atjautos ir visuotinės brolybės skraiste ir dėl to gali suklaidinti daugelį žmonių. Dėl visuotinės lygybės („love is love“) šie žmonės nori, kad ir mes leistume jiems Lietuvos vaikams aiškinti, jog homoseksualios santuokos yra lygiai tokios pat laimingos, kaip ir tikros, kad laimingi berniukai gali augti su dviem tėveliais arba kad, jei vyras galvoja, jog jis yra moteris, taip ir yra. Istorija kartojasi: dar „1984-uosiuose” George'as. Orwellas rašė, kad, jei Partija lieps, du plius du bus lygu penkiems. Partija išliko, tik pakeitė pavadinimą į „Lygias teises“.

Pasisakant prieš panašias eitynes reikalinga rodyti ir kryptį. 2018 m. spalio pabaigoje prie Budapešto ketvirtus metus iš eilės vyko Tarptautinės federacijos už terapijos ir konsultavimo pasirinkimo laisvę (IFCCT) konferencija, kurioje kalbėjo žymiausi pasaulio specialistai, nepasidavę gender ideogijos diktatui. Jie toliau plėtoja emocinio kentėjimo, glūdinčio už homoseksualaus potraukio, išgydymo kelius. Šalia amerikiečių, anglų, vokiečių, norvegų ir italų joje dalyvavo ir gausus būrys specialistų iš Rytų Europos: iš Slovakijos šiemet buvo bent 30. Toje šalyje kuriasi ir „Courage“ grupės – tai 1980 m. Niujorke tėvo Johno Harvey pradėtų savitarpio pagalbos grupių judėjimas žmonėms, kurie nori gyventi skaisčiai. Tai – drąsios meilės darbas. Tačiau nepristikime drąsos ir būti nepopuliarūs, pasakydami „ne“ veiklai, propaguojančiai „esminį blogį“. 

Bernardinai.lt - Interneto dienraštis

Vytautas Radžvilas. Apie Laisvės deglų šviesą ir neužmirštuoliškos politinio Alzheimerio ligos tamsą

$
0
0
Karinos Ikasalaitės nuotrauka 
Nuostabus Sausio 13-osios žygdarbiui pagerbti skirtų jaunimo eitynių su deglais vaizdas kelia mintis apie amžinosios Atminties šviesos ir begalinės Užmaršties tamsos kovą. Jaunimas išsklaidė Neužmirštuolės skleidžiamą tamsą. Kokia ironija: neužmirštuolė – Alzheimerio ligos simbolis. Šaipytis iš ją sergančių – didžiausia šventvagystė. Ši liga – baisi nelaimė ir viena didžiausių tragedijų, kokia tik gali užklupti žmogų. 

Tačiau yra ir kita – politinio Alzheimerio liga, kuria susergama savanoriškai, laisvai pasirinkus išbraukti iš atminties ir užmiršti savo istoriją. Tokie ligoniai neverti jokios atjautos ir gailesčio, nes patys pasirinko Neužmirštuolę, šitaip  paniekindami gyvuosius Laisvės kovos simbolius. Ją įpiršo mankurtas, nerišliai postringaujantis apie savąjį „išradimą“ pokarinio stribinio komsomolo padugnių žargonu.

Žinoma, jam niekada nebūtų pavykę, jeigu užkulisiuose nebūtų tūnoję „iniciatyvos“ apkrėsti visą tautą politinio Alheimerio virusu tik ir laukę galingi bei įtakingi užtarėjai ir rėmėjai. Labai sunku, bet būtina tiesiai pasakyti nepagalvojusiems, ką daro: Neužmirštuolė atlape – akivaizdus ir neabejotinas politinės Alzheimerio ligos požymis.

Bet galiausiai tai išėjo į naudą – prasidėjo ir vyksta seniai reikalingas sielų išsiskyrimas. Yra viena Lietuva – ta, kuriai kova už Laisvę yra Tautos mūšis už teisę turėti savarankišką istorinę ir politinę būtį. Su šia Lietuva dvasioje ir dėl jos gyvena, dirba, kovoja ir prireikus miršta tie, kurie supranta: Tautos laisvė yra pirmutinė ir svarbiausia, nes nelaisvos tautos žmogus iš principo negali būti laisvas. Šiai Lietuvai reikia tikrų – daugybės kartų krauju sutikrovintų ir pašventintų Laisvės simbolių. 

Ir yra kita Lietuva – tos tikrosios Lietuvos parodija ir šešėlis. Šiai šešėlinei Lietuvai priklauso tie, kuriems suprantama vienintelė laisvės forma – iš aptvaro išleisto arba ištrūkusio vergo zyliojimas po platųjį pasaulį ieškant riebesnio kąsnio. Tai grynojo biologinio gyvenimo ciklo beprasmybę ir tuštumą įkūnijantis šėliojančių vergų zyliojimas, nuostabiai panašus į „Animal Planet“ filmuose rodomas klajojančių ir ieškančių ganyklų su sodresne žole galvijų bandas. Apie tokių padarų atmintį, kurios simboliu galėtų būti Sausio 13-ąją brukama Neužmirštuolė, viską jau yra pasakęs Nietzsche, pranašiškai įspėjęs apie mūsų nuolatos tykančią praryti begalinės užmaršties tamsą: 

„Pažvelk į bandą, kuri ganosi šalia: ji nežino, ką reiškia „vakar“, ji strikinėja, žiaumoja žolę, ilsisi, virškina maistą, vėl strikinėja, ir taip nuo ryto iki nakties, diena po dienos. Jos džiaugsmas ir jos kančia tvirtai pririša ją prie akimirkos kuolo, todėl ji nepažįsta nei melancholijos, nei nuobodulio. Šis reginys žmogų nepaprastai slegia – mat jis didžiuojasi prieš gyvulį tuo, kad jis žmogus, ir sykiu pavyzdžiai žvelgia į gyvulio laimę, nes žmogus, kaip ir gyvulys, nori tik vieno: gyventi be nuobodulio ir skausmo, bet jo norai bergždi, nes nori jis to ne taip, kaip nori gyvulys.
Žinoma, žmogus kartais klausia gyvulį: kodėl tu man nieko nesakai apie savąją laimę ir tik žiūri į mane? Gyvulys galėtų atsakyti: taip yra todėl, kad aš tuojau pat užmirštu, ką norėjau pasakyti – bet pamiršta ir šį atsakymą, o šitai ganėtinai stebina žmogų. Tačiau žmogus stebisi ir pats savimi – tuo, kad jis neįstengia išmokti pamiršti ir kad jis visuomet prikaustytas prie praeities <…> Tada žmogus sako: aš prisimenu, – ir pavydi gyvuliui, kuris tuojau pat pamiršta ir kuriam kiekviena akimirka tikrai miršta, grimzdama į rūką ir naktį, ir užgęsta amžiams“.

Neužmirštuolė kaip tik ir yra šio pasąmoninio pavydo simbolis. Be galo džiugu, kad Lietuvoje niekada neišnyks ir netrokštantieji bei nepavydintieji tokios laimės, kurią suteikia bemintis panirimas į gyvuliškos užmaršties prarają. Jaunimo deglai ištirpdė Neužmirštuolės skleidžiamos užmaršties tamsą, be žodžių bylodami: Lietuva gyvuos tol, kol jos kelią nušvies jaunų rankų nešama gyvos ir į ateitį vedančios istorinės atminties Šviesa.


Jonas Solsberietis. Apie tai, kas yra įstatymas

$
0
0
Apie  tai, kas yra  įstatymas,  ir  kad valdovas, nors ir  atleistas nuo įstatymo paisymo, vis dėlto  yra įstatymo ir lygybės (aequitas) tarnas, atlieka viešą vaidmenį, nesavavališkai lieja kraują.

Tuo  reikalu valdovai tegul nemano, kad jie gali nepaisyti teisės, ir tegul negalvoja, kad jų teisingumo (justitia) nuostatams  reikia  teikti  pirmenybę  prieš   teisingumą  Dievo,  kuris yra  amžinas  ir  jo įstatymas  yra  lygybė. Toliau, kaip  tvirtina teisės žinovai, lygybė yra dalykų suderinimas; ji  viską sulygina apgalvotai (ratione) ir vienodos padėties dalykams reikalauja  visais atžvilgiais  vienodų teisių,  kiekvienam   teikia tai,  kas  jam  priklauso. O įstatymas  yra  lygybės  aiškintojas, kuriam paaiškėjo lygybės ir teisingumo valia.  Dėl  to  Chrisipas [1] tvirtina, jog įstatymas yra visų reikalų, dieviškų ir žmogiškų, dalininkas, todėl jis pranokstąs visa, kas gera ir bloga, ir esąs tiek daiktų, tiek zmonių vadovas. Šį teiginį, atrodo, remia didžiausias teisės žinovas Papinianas [2] ir garsusis oratorius  Demostenas [3]:  įstatymui esą  turį  paklusti  visi  žmonės dėl to, kad jis yra atradimas ir Dievo dovana, išmintingųjų dogma, reikalaujanti ištaisyti savavališkus išsišoksimus, sutvarkyti visuomenės valdymą ir išvengti bet kokio nusikaltimo; pagal jį dera gyventi visiems, kas dalyvauja politiniame gyvenime. 

Taigi visus sieja būtinas reikalas laikytis įstatymo, nebent kartais gali atsirasti toks, kuriam atrodo, kad nelygybė yra leista. Tačiau sakoma, jog valdovas nėra suvaržytas įstatymo ne dėl to, kad jam butų leidžiama neteisingai elgtis, bet kad jis turi būti toks, kuris gerbia lygybę ne bausmės bijodamas, bet teisingumą mylėdamas, kuris sielojasi dėl valstybės gerovės ir visuose reikaluose labiau žiūri kitų labo, o ne savo norų. 

Bet kas gi kalbės apie valdovo norą viešuose reikaluose, kuriuose neleidžiama nieko sau norėti, nebent tik to, ką pataria įstatymas arba lygybė ar skatina išskaičiavimas dėl bendros naudos? Mat jo noras viešuose reikaluose privalo turėti sprendimo galią, ir tai, kas jam patinka, turi įstatymo galią tikriausiai dėl to, kad jo sprendimas nenukrypsta nuo lygybės. Psalmių kūrėjas sako: „Tegu tavo burna mane teisia, tegu tavo akys mato teisybę“(Ps 16, 2). Mat nepapirktas yra tas teisėjas, kurio nuomonė kyla iš nuolatinio stebėjimo; tokia nuomonė yra lygybės pavyzdys. Vadinasi, valdovas yra visuomenines naudos rūpintojas ir teisingumo tarnas, jis atlieka visuomeninį vaidmenį, baudžia už visas neteisybes, skriaudas ir visus nusikaltimus, laikydamasis lygybės. Taip pat jo rykštė ir lazda, kai taikoma nuosaiki išmintis,  visų  sąmokslus ir klaidas nukreipia į lygybės kelią, kad dvasia kaip dera sveikintų valdovą: „Tavo lazda, vėzdas galingas, drąsą man duoda“ (Ps 22, 4). 

Bet ir jo skydas yra tvirtas, ir tai yra vargingųjų skydas, kuris galingai atlaiko piktųjų šūvius, gindamas nekaltuosius. Taip pat jo pareiga yra daug pagelbėti tiems, kurie yra silpniausi ir smarkiausiai priešinasi trokštantiems kenkti. 

Taigi ne be priežasties jis nešioja kardą,  kuriuo lieja kraują ne savavališkai, bet taip, kad nebūtų kraugerys ir dažanai nežudytų žmonių, kad nenusipelnytų žmogžudžio vardo ir apkaltinimo. Juk, jeigu patikėsime didžiuoju Augustinu, Dovydas [4] buvo  pavadintas  kraugeriu  ne  dėl  karų,  o dėl Ūrijos. Ir  apie Samuelį [5] niekur  nerašoma, kad  jis  buvęs  kraugerys arba žmogžudys, nors nužudė Agagą, labai riebų Amaleko karalių. 

Žinoma, šitas kardas yra kardas balandžio, kuris ginčijasi be įniršio, smogia be pykčio ir visiškai niekam nesukelia įtūžio, nors ir mojuoja kardu. Taip ir įstatymas baudžia kaltuosius kuo teisingiausiai, ne paskatintas neapykantos, bet ramaus įstatymo sprendimu. Todėl nors valdovas ir turi savo liktorių [6], jį pati  reikia  laikyti  arba  vieninteliu,  arba  ypatingu  liktoriumi, kuriam leista smogti atgalia ranka.

Taigi, anot stoikų, uoliau tyrusių pavadinimų priežastis, liktorius yra tarsi įstatymo kirtėjas, nes jo pareiga yra mušti tą, ką įstatymas  nusprendžia mušti. Todėl ir senovės pareigūnai, kurių ranka teisėjas bausdavo kaltuosius, nors kaltajam ir grėsdavo kardas, kad kaltojo liūdesį sušvelnintų žodžių ramumas, sakydavo: „Klausyk įstatymo sprendimo arba vykdyk  įstatymą“.

[1] Chrisipas Solietis (apie 280 – tarp 208 ir 205 m. pr. m.e.) – senovės graikų filosofas, trečiasis stoikų mokyklos vadovas, stoikų filosofijos sistemintojas.
[2] Emilijus Papinianas (apie 150 – 212 m.) – vienas iš žymiausių romėnų juristų.
[3] Demostenas (apie 384 – 322 m. pr. m. e.) – senovės graikų politinis veikėjas, garsus oratorius.
[4] Pagal Bibliją, Izraelio ir Judėjos karalius Dovydas (IX a. pab. – apie 950 m. pr. m. e.), išvydęs pro savo rūmų Jeruzalėje langą savo karvedžio Ūrijos žmoną Betsabėją, įsimylėjo ją, o jos vyrą pasiuntė myriop.
[5] Samuelis – žydų pranašas, paskutinis izraeliečių genties vadas, perdavęs valdžią Izraelio ir Judėjos karaliui Sulai. Samuelis gyvenęs XI a. pr. m. e. antrojoje pusėje. Jo gyvenimas aprašytas Senojo Testamento Pirmojoje Samuelio knygoje. Be to, jis laikomas Senojo Testamento Teisėjų knygos sudarytoju.
[6] Liktorius – romėnų valdovų asmens sargybinis ir palydovas, kuris valdovo priešakyje nešdavo aukščiausios valdžios simbolį – fasces¸ rykščių ryšulį su kyšančiu iš jų kirviu.

Jonas Solsberietis. Polikratika, 4 knyga, II skyrius. Skelbiama iš Filosofijos istorijos chrestomatija. Viduramžiai (sudarė Bronislovas Genzelis, 1980, Mintis).


Andrius Švarplys. Daužomus vaikus gelbėti turi policija

$
0
0
propatria.lt nuotrauka 
Kaip suprantu, yra trys pataisų variantai. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (su visiškai deziorientuotu L. Kukuraičiu ir jo stogu), R. Karbauskio ir M. Puidoko. Žemiau apie R. Karbauskio pateiktą projektą, vadinamą kompromisiniu.

Apie informacijos rinkimą – gerai, apie vaiko palikimą vieną – gerai, dėl žalos atlyginimo – gerai (nors tokia teisė galioja ir dabar; be to, kreipimasis į kontrolierius yra ne esmė).

O toliau viskas pernelyg abstraktu:

1) proporcingumo principą galima apeiti, nes pagal genderistinę ideologiją/apmokymus, „proporcingumas“, „žala“, „didesnė nauda“ suvokiama visiškai kitaip, t.y. vaiko paėmimo naudai;

2) pareiga motyvuoti paėmimą irgi lengvai apeinama, pvz., tėvų atsisakymu bendradarbiauti (todėl neva negalima padėti kitaip, kaip tik atskiriant); vaiko paėmimas iš saugios aplinkos – vėl lengvai apeinamas (matėme, kaip tėvo vaiko paėmimas ant rankų ir išlipimas iš mašinos buvo laikomas pavojumi ir nesaugumu); vaiko apgyvendinimas ne pas globėjus, o pas giminaičius – labai gerai, ypač jeigu tai imperatyvi norma;

3) „reali ir tiesioginė grėsmė vaiko gyvybei ir sveikatai“ – lengvai apeinama nuostata, nes net ir vaikščiojimas ant šaltų grindų ar per menki apdarai žiemą (pagal kažkieno manymą) irgi tiesiogiai kenkia sveikatai;

4) perteklinio vertinimo „miškas, gatvė, mokytojų-gydytojų pranešimai“ atsisakymas ir skundų apribojimas – gerai, bet tai prieštarautų visai naujos tvarkos minčiai suabsoliutinti grėsmę vaikui, nes net ir miške, mokykloje ar sveikatos srityje gali būti įžiūrėta grėsmė vaiko sveikatai. Be to, tai prieštarautų smurto prevencijai: ne namuose irgi galimas „vaiko mušimas“;

5) perstruktūravimas nuo grėsmės šeimoje prie šeimos/vaiko poreikių yra geras, bet neapsaugo nuo visos dabartinės tvarkos mechanizmo: bus galima konstatuoti poreikių nepatenkinimą ir dėl to kylančias grėsmes;

Įspūdis toks: šios pataisos neabejotinai yra labai protingos ir geros, bet jos neturi realaus poveikio sustabdyti genderistinės (2018 m. liepos 1 d. įstatymo) tvarkos. Jos apgina šeimą tik šio projekto intencijų prasme, bet ne tikroviškai, nors jos neabejotinai atstato naujojoje tvarkoje protingumą, adekvatumą ir proporcingumą.

Pataisų kūrėjai padarė milžinišką darbą, jie tiksliai identifikavo naujos tvarkos blogybes. Tačiau tuo pačiu jos parodo naivų pataisų kūrėjų tikėjimą, kad teisinė norma yra taikoma pagal jos kūrėjų intencijas. Tikrovėje visa genderistinė tvarka gali prisitaikyti prie siūlomų pataisų. Esant tokiai situacijai, reikalai iš esmės pajudėtų tik tuomet, jeigu susiformuotų tokia teisminė praktika ir jeigu pagal šias projekto kūrėjų intencijas būtų permokinta visa vaiko teisių apsaugos sistema.

Bet dabar yra priešingai: visa sistema yra apmokyta pagal genderistinę ideologiją (bet kokią menkiausią įsivaizduojamą ar realią grėsmę traktuoti prieš šeimą, o vaiko paėmimą traktuoti kaip gėrį), o Kauno apygardos teismas (tiksliau – viena sovietinių laikų ideologinė aktyvistė, o dabar teisėja) nepamatė jokių problemų su naująja tvarka.

Mano nuomone, tokios pataisos nesprendžia problemos iš esmės. Jos apmažina, bet iš esmės nepanaikina genderistinės tvarkos šaknies ir motyvo, todėl gali būti laisvai apeinamos. O šaknis ir motyvas: smurto sąvoka ir visos „globos/pagalbos/tėvystės mokymų ir t.t.“ paslaugų komercializavimas. Kol bus smurtas tapatinamas su auklėjimu/fizinėmis bausmėmis, tol bet kokios kitos pataisos bus antraeilės (nespręs problemos), nes visuomet išliks galimybė kriminalizuoti ir sugrėsminti šeimos veiksmus. Be to, neaišku, ar pataisos palieka poįstatyminę grėsmių vertinimo tvarką? Jeigu palieka, net ir po šeimos poreikių nustatymo pavadinimu, tai apskritai yra tik kosmetiniai pokyčiai.

Ar reikia palaikyti tokį projektą dabar? Ko gero, taip. Nes nieko geriau dabar pasiekti neįmanoma. O šios pataisos leistų visiems sveiko proto Tarnybos darbuotojams remtis jomis ir išvengti radikalumų.

Konceptualiai pataisos turėtų remtis į tokią schemą: įstatymas turi įtvirtinti konstitucinį šeimos privatumą ir autonomiją, valstybė turi nesikišti į vaikų auklėjimą, fizinės bausmės nėra smurtas, o smurtu turi užsiimti policija, t.y. taip, kaip yra senose konstitucinėse, demokratinėse valstybėse JAV, U.K ir kt.

Daužomus vaikus turi gelbėti policija, o vaiko teisių tarnyba turi padėti socialinės rizikos šeimoms. Tik išrovus genderistinės tvarkos šaknį: smurto ir auklėjimo sutapatinimą ir pagalbos šeimai sistemos komercializavimą, šios pataisos įgautų realų poveikį.

Ateityje reikėtų nustumti globalizuotos politikos atstovus nuo Seimo, kuriame jų yra absoliuti dauguma, ir sustabdyti genderistinės ideologijos plitimą.


Tyrimas: Sausio tryliktosios dvasia vis dar gyva

$
0
0

Šiemet, kaip ir ankstesniais metais, švenčiant – Laisvės gynėjų dieną – teko išgirsti susirūpinusių vyresnės kartos žmonių abejonių ar po nepriklausomybės atkūrimo gimusi karta stotų ginti tėvynės taip kaip darėme mes, 1991 m. sausio 13 dieną susirinkę prie televizijos bokšto, Aukščiausiosios tarybos ir kitų, atgimstančiai Lietuvai gyvybiškai svarbių objektų. Šį kartą į tokius klausimus galima atsakyti kiek patikimiau ir – laimei – optimistiškiau nei praėjusiais metais. Krašto apsaugos ministerijos užsakyta ir portale delfi.lt paviešinta gyventojų nuomonės apklausa parodo, kad dauguma gyventojų laiko tėvynės gynimą kiekvieno piliečio pareiga. Dar daugiau, šios pareigos atlikimo motyvai ir aplinkybės išlieka panašios į tuos, kurie Tėvynės mylėtojus į gatves išvedė prieš 28 metus.

Nuošimčiai žmonių atsakiusių TAIP arba GREIČIAUSIAI TAIP į pateiktus klausimus. KAM duomenys

Panašiai kaip ir tuomet tik nedaugelis tikisi, kad savo jėgomis pavyks sustabdyti agresorių. Nepaisant to absoliuti dauguma palaiko ginkluotą pasipriešinimą!  Šie skaičiai rodo, kad teigiamas pasiaukojimo už nepriklausomybę vertinimas  – tas „geriau žūti laisvam, nei gyventi vergaujant“ jausmas – niekur neišnyko.

Skeptikai, žinoma, galėtų atkreipti dėmesį, kad viena – palaikyti tėvynės gynyba atsakinėjant į apklausos klausimus, o visai kas kita – pačiam imtis atitinkamų veiksmų priešui užpuolus. Šiame argumente yra krislas tiesos.  Vis dėlto, nereikia pamiršti, kad sėkmingas pasipriešinimas užpuolikui dažnai nereikalauja milijoninio gyventojų įsitraukimo. Užtenka gerokai mažesnio, bet aktyvaus ir atsidavusio gynėjų skaičiaus, kad priešui būtų padaryti lemtingi nuostoliai.  Tokio rezultato tyrimo duomenys tikėtis leidžia.

Parengė Vincentas Vobolevičius.

Y-News

Apie ES krizę ir akademiškai bejėgišką Lietuvos politikos mokslą

$
0
0
propatria.lt nuotrauka 
Sausio 16 dieną (trečiadienį), 17.30 val., Lietuvos mokslų akademijos Didžiojoje salėje (Gedimino pr. 3) Vilniaus forumas organizuoja konferenciją „Kaip išsaugoti Europą?“

Organizatorių teigimu, akademinė ir politinė paskata surengti konferenciją yra būtinybė aptarti Europos Sąjungos padėtį gilėjančios jos krizės fone artėjant Sąjungos politinį veidą neišvengiamai pakeisiantiems ES parlamento rinkimams. 

Artėjančių ypač svarbių Europos parlamento rinkimų išvakarėse konferencijoje bus siekiama aptarti ES ir Lietuvos padėties bei perspektyvų klausimus, kuriuos dėl ideologinių priežasčių kaip „nepatogius“ ir „politiškai  nekorektiškus“ iki šiol vengia kelti bei svarstyti Europos tyrinėjimais bei studijomis užsiimančios šalies akademinės institucijos. Jose vyrauja ideologiniu ir politiniu požiūriu konjunktūriški, tik „pinigams įsisavinti“ skirti „tyrimų projektai“ ir ideologizuotos, beviltiškai nuo sparčiai besikeičiančių į vis gilėjančią krizę grimstančios ES realijų atitrūkusios Europos studijos. 

Irstant ligšiolinei geopolitinei pasaulio tvarkai ir tarptautinio saugumo struktūrai, aiškėja, kad Lietuva faktiškai neturi gebančio adekvačiai atliepti šiems iššūkiams politikos mokslo. Ideologinės schemos, kuriomis iki šiol buvo grindžiamos tarptautinių santykių ir ES tyrinėjimai bei studijos, nebeveikia, apmąstyti ir kitais pagrindais konceptualizuoti  naujai besiklostančių realijų nepajėgiama dėl teorinio pasirengimo ir įpročio mąstyti savarankiškai stokos. Bijoma ir vengiama pripažinti, kad Lisabonos sutartyje įtvirtintas integracijos modelis neperspektyvus ir, jeigu nebus iš pagrindų keičiamas, Sąjungos subyrėjimas taps tik laiko klausimu. 

Todėl Lietuvos politikos mokslas susiduria su 1988 m. iškilusia ir dabar vėl besikartojančia dilema, kai tenka rinktis vieną iš dviejų galimybių – toliau mėginti ES vykstančius pokyčius sprausti į naujų ES raidos tendencijų nebeaiškinančią ideologinę schemą, kurios  intelektualinis ir akademinis neadekvatumas bei atotrūkis nuo realybės darosi vis akivaizdesnis, arba ieškoti tinkamesnių, laisvų nuo globalistinės ideologijos klišių, ES krizę aiškinančių ir galimas išeitis siūlančių interpretacinių schemų.  Kol kas einama pramintu keliu – Lietuvos akademinis politikos mokslas atsinaujinti nesiryžta ir iš esmės jau priėjo aklavietę,  kokioje 1988 m. buvo atsidūrusios  sovietinių ideologinių mokslų („mokslinio komunizmo“, TSKP istorijos) katedros ir institucijos. Kaip ir anuo TSRS žlugimo laikotarpiu, taip ir dabar, užuot kruopščiai analizavus gelmines ES ištikusios krizės priežastis, vadovaujamasi ta pačia sovietmečio pabaigoje intelektualiai ir politiškai bankrutavusių pseudomokslininkų pasirinkta „stručio“ strategija ir jų iki galo ginta ideologizuoto mąstymo schema:

a) Sąmoningai neigiamas pats ES krizės buvimas arba menkinamas jos mastas ir svarba;

b) faktiškai netiriamos krizės objektyvios struktūrinės priežastys – ji laikoma ES griaunančių „nacionalistinių populistų“ ir „dešiniųjų radikalų“ piktavališkų kėslų ir į  ES reikalus besikišančios Rusijos kenkėjiškos veiklos padariniu;

c) mokslinės analizės vietą net „akademiniuose“ darbuose dažniausiai užima „nacionalistus, populistus ir radikalus“ smerkianti ir plūstanti retorika, tariamiems „Europos nekentėjams, priešams ir slaptiems griovėjams“ klijuojamos ideologinės ir žeminančios etiketės;

d) reiškiamas nepalaužiamas tikėjimas „šviesia ES ateitimi“, reikalaujama, kaip kadaise darė TSRS vadovybė, „gilesnės integracijos“ ir „federalizacijos“ nepaisant to, kad paslėptas Sąjungos narių suverenių galių siaurinimas yra viena svarbiausią ją ištikusios krizės priežasčių.

Akademinių Europos studijų ideologinį angažuotumą ir jo realią būklę iliustruojantis tipinis pavyzdys yra R. Vilpišausko straipsnis apie, autoriaus požiūriu, tikėtiną „naują integracijos bangą“, parašytas jau po įvykusio Brexito ir įkvėptas „euroentuziazmo“, sužadinto tariamai neproblemiškos „europiečio“ E. Macrono pergalės rinkimuose prieš „nacionalistę“ M. Le Pen.

Palyginimui – Prancūzijos prezidento rinkimų baigties ir jų poveikio šiai šaliai ir Europai prognozė, rodanti, kokios iš tiesų yra akademinės, o ne savavališkomis ir atitrūkusiomis nuo realybės ideologinėmis prielaidomis grindžiamos analizės galimybės. Atkreiptinas dėmesys, kad analizė atlikta ir prognozė padaryta dar net neįvykus rinkimams – pirmojo jų rato išvakarėse.

R. Vilpišausko straipsnis kalba apie tariamai „iliuzines“ D. Britanijos viltis susigrąžinti suverenitetą, nors tai buvo vienas svarbiausių Brexito referendumo tikslų, kaip tik šiomis dienomis tampantis tikrove. Straipsnis grindžiamas kertine globalistinės neoliberalizmo ideologijos nuostata, kad valstybių suverenumas esąs „atgyvena“, kuri autoriui atrodo „savaime suprantama“, nepaisant to, kad daugybė šalių net neketina atsisakyti savo suvereniteto, o pačioje ES jo reikalavimas tampa svarbiausiu politinės darbotvarkės ir artėjančių  ES parlamento rinkimų klausimu.

Nesename G. Vitkaus interviu nekritiškai kartojamas „euroentuziastų“ nuvalkiotas J. Monnet teiginys, jog Europa vienysis per krizes, peršant skaitytojams mintį, kad ES šiuo metu išgyvena tik „eilinę“ krizę, kuri būsianti anksčiau ir vėliau laimingai įveikta. Visiškai nutylimi nauji ir precedento neturintys šios tariamai „įprastos“ krizės aspektai.

Citata iš G. Vitkaus interviu, niekuo nesiskirianti nuo ryškiausios sovietinės ideologinės propagandos pavyzdžių:

„Putinas taiko chaoso strategiją ir jam sekasi: Italija ir Prancūzija balansuoja ant beprotybės ribos, o apie „Brexit“ galime net nekalbėti, tai – absurdo teatras. Visur galime atsekti Rusijos pėdsaką, jie gal viso to nesukūrė, bet, kad prisidėjo ir pastūmėjo – tikrai. Tai vadinama hibridiniu karu ar plataus spektro konfliktu. Rusų interesas – pajungti Europą, kad ten valdytų „draugiški režimai“, Šrioderio tipo vadovai. Kai šie klausimai išsispręs, mes (Lietuva) atkrisime natūraliai, dėl to, matyt, nereikia nė rūpintis“, – sakė G. Vitkus.

Akademinė Italijoje ir Prancūzijoje vykstančių sudėtingų procesų analizė pakeičiama emocingu apibūdinimu pasitelkiant, iš psichiatrijos žodyno pasiskolintą „beprotybės“ sąvoką. Be jokių argumentų Brexitas – teisėtas savo suverenią valią pareiškusios tautos sprendimas – vadinamas „absurdo teatru“ ir net neužsimenama, kad šalyje iš tiesų prasidėjusios tam tikros  politinės sumaišties priežastis yra dalies politikos ir verslo elito desperatiškos pastangos sužlugdyti piliečių referendumu priimtą sprendimą. Sekant  blogiausiomis sovietmečio propagandininkų tradicijomis, kai dėl visų TSRS bėdų buvo kaltinama „Vakarų imperializmo“ ranka,  dabartines ES negandas mėginama aiškinti dirbtinai pučiama Putino įtaka. Nėra abejonių, kad Rusija suinteresuota ir siekia susilpninti ES, tačiau neleistina propagandiškai sureikšminti šio veiksnio ignoruojant abėcėlinę akademinio politikos mokslo tiesą, kad vidujai stipriam politiniam dariniui priešiškos išorės jėgos gali pakenkti, bet iš principo nebūna pajėgios jį sugriauti. Tokiais atvejais „chaoso strategijos“ galimybės būna gana ribotos

Alternatyvą aptartiems ideologiniams aiškinimams teikia Vytauto Radžvilo pasaulyje vykstančių fundamentalių geopolitinių ir saugumo pokyčių bei Lietuvos padėties ir perspektyvų artimuoju ir vidutiniu laikotarpiu apžvalga ir vertinimas, atskleidžiantis, kokiomis naujomis tarptautinės ir saugumo tvarkos sąlygomis teks kovoti už Lietuvos valstybės išlikimą.

Ryškėja ir kiti Lietuvos politikos mokslo nuosmukio ir galutinio kompromitavimosi visuomenės akyse požymiai.  Okupacinį komunistinį režimą aptarnavusių ideologizuotų pseudomokslų atstovai ypač stengdavosi pabrėžti tariamai mokslinį jų „tyrinėjimų“ pobūdį. Jų veiklos „moksliškumo“ aureolę palaikė represinio valstybės aparato galia ir visuomenei primestas propagandinis „vienos tiesos“ režimas. Prasidėjus Atgimimui ši aureolė subyrėjo it kortų namelis. 

Kaip rodo T. Janeliūno ir M. Jastramskio neadekvati reakcijaį televizijos laidos metu atliktą visiškai pateisinamą žiūrovų apklausą, kurios rezultatai neatitiko ideologizuotų „dvaro politologų“ skelbiamų tiesų. Ši reakcija parodė, kad oligarchiniams klanams uoliai tarnaujantis ir joms naudingas neoliberalias – nuo „krepšelinės“ AM iki vaiko teisių – reformas ideologiškai grindžiantis ir teisinantis Lietuvos politikos mokslas gali palaikyti savo akademiškumo regimybę tik veikdamas, kaip ir jo sovietinis pirmtakas „vienos tiesos“ šiltnamio sąlygomis ir vengdamas akistatos su tikrove. 

Vieno iš nedaugelio akademinio sąžiningumo ir objektyvumo standartais besivadovaujančio politologo A. Švarplio straipsnis apie lietuviškąsias į didelį moksliškumą pretenduojančios „dvaro politologijos“ tradicijas,  patvirtinantis, kad tiesos monopoliui ir propagandiniam šiltnamiui griūvant, dėl šito išsigandę ir atsisakantys komentuoti įvykius politologai yra savaip teisūs ir jiems belieka pritarti – jų paslaugos bundančiai visuomenei  iš tiesų nebėra reikalingos ir jų tikslinga kuo greičiau atsisakyti.

Dėmesio vertas Algimanto Rusteikos žvilgsnisį LNK televizijos padarytą ir „dvaro politologus“ papiktinusį nusikaltimą.

Konferencijoje bus aptarti Europos tapatybės, ES ideologinių pagrindų, ES ir suverenių tautų ir valstybių santykio, migracijos keliamo iššūkio, geopolitinių grėsmių, ES žemės ūkio politikos klausimai. 

Pranešimus skaitys filosofai prof. Vytautas Radžvilas, dr. Vytautas Rubavičius, dr. Mindaugas Stoškus, politologai Vytautas Sinica ir Dovilas Petkus, Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus ir Martynas Katelynas.


Benas Volodzka. Klaipėdos krašto diena – visos Lietuvos šventė

$
0
0
Asmeninio archyvo nuotr.
Kalba, pasakyta sausio 15-ąją, minint Klaipėdos sukilimą.

Gerbiami jaunieji kolegos, klaipėdiškiai, mūsų krašto gyventojai ir svečiai!

Sveikinu visus su Klaipėdos krašto diena! 

Noriu pasidžiaugti, kad šios dienos vakare šventinė jaunimo eisena, skirta Klaipėdos sukilėliams pagerbti, buvo neeilinis įvykis miesto istorijoje. Tai įrodo mūsų jaunųjų lietuvių sąmonėjimą ir stiprėjančią valstybę. Ši diena yra tiek pat svarbi, kiek ir Vasario 16-oji, Kovo 11-oji, Liepos 6-oji, ji yra ne tik mūsų krašto ir miesto šventė, bet ir visos valstybės. Tikiuosi, kad ši mūsų atmintina diena bus dar labiau švenčiama ateityje. Jau iki Klaipėdos krašto sukilimo šimtmečio beliko ketveri metai! 

Neabejotinai Mažosios Lietuvos šiaurinė dalis-Klaipėdos kraštas yra aisčių etninės žemės. Beveik prieš šimtmetį, Klaipėdos krašto gyventojai jautė nepasitenkinimą neveikliai, mažlietuvių interesus ignoruojančiai prancūzų administracijai, kuri valdė mūsų regioną pagal Antantės šalių susitarimą. Mažosios Lietuvos politiniai veikėjai suprato, kad be jungimosi į Lietuvos Respubliką Klaipėdos kraštas gali būti ne tik dar labiau suvokietintas ir išlietuvintas, bet ir patekęs Lenkijos imperinių interesų sferon. Todėl Martynas Jankus, Jonas Vanagaitis, Vilius Gaigalaitis, Jurgis Lėbartas ir kiti tiesiogiai suvokė jungimosi galimybę prie Lietuvos ir ėmėsi šių darbų jau 1918 m. lapkričio 30 d. pasirašydami Tilžės aktą. 

Lietuvos valstybės valdžios pareigūnų Ernesto Galvanausko ir Antano Smetonos palaikymas mažlietuvių atstovų veiksmams buvo išpildytas tik iš dalies, 1923 m  sausio 15 d., nes Tilžės akto nutarimai apėmė platesnį regioną. Ginkluotas Klaipėdos krašto sukilimas buvo toks greitas ir žaibiškas, kurio nesitikėjo nei lenkai, nei prancūzai ir nei kitos pasaulio valstybės. Jis pademonstravo mažlietuvių ir didlietuvių vienybę! Sumanių sukilimo strategų ir lietuvių diplomatų veiksmai bei mažlietuvių noras prisijungti prie Lietuvos Klaipėdos sukilimą pavertė sėkminga operacija. 

Mano tikėjimas valstybės ateitimi remiasi valstybės ir mūsų krašto sudėtinga, bet įkvepiančia istorija. Niekas kitas negali akivaizdžiai paremti patriotiškumo. Tik Klaipėdos krašto klestėjimas ir Lietuvos valstybės puoselėjimas yra mūsų tikslai. Jeigu pasiliksime dabartiname tautos stagnacijos ir nykimo kelyje, Lietuvos valstybė bus užvaldoma išorinių ir vidinių destruktyvių jėgų.

Teklesti Lietuva, teauga Klaipėda, tegyvuoja Mažoji Lietuva!

Didžiosios Britanijos parlamentas atmetė „Brexit“ sutartį

$
0
0

Sausio 15 d. vakare Didžiosios Britanijos (DB) parlamentas 432 balsais prieš 202 atmetė „Brexit“ sutartį su ES, kurią ministrės pirmininkės Teresos Mei (Theresa May) vadovaujama vyriausybė 2018 m. buvo suderinusi su Europos sąjungos (ES) vadovybe.

Po tokio DB parlamento sprendimo Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES tolimesnė strategija atsidūrė nežinioje.

Opozicinės Leiboristų partijos vadovas Džeremis Korbinas  (Jeremy Corbyn) iš karto pareiškė, kad T. Mei patyrė „katastrofinį“ pralaimėjimą ir inicijavo balsavimą dėl nepasitikėjimo premjere. Balsavimas dėl nepasitikėjimo T. Mei turėtų vykti trečiadienį.

Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pasiūlė Britanijos vadovams atsisakyti sprendimo dėl „Brexit“ strategiją. „Jeigu susitarimas neįmanomas, ir niekas nenori sutarimo, tuomet kas pagaliau turės drąsos pasakyti, koks turi būti galutinis sprendimas?“ – po balsavimo DB parlamente socialiniame tinkle „Twitter“ parašė D. Tuskas.

T. Mei kalba prieš balsavimą – ČIA.

Skelbiami balsavimo rezultatai – ČIA.

Balsavimo „Brexit“ sutarties su ES tiesioginės transliacijos vaizdo įrašas – ČIA.

Viewing all 7978 articles
Browse latest View live


Latest Images

<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>